Zemanova obhajoba: Vyzyvatel chybí, překážkou je zdraví

Domácí Domácí
5. 9. 2015 7:15
Prezident Miloš Zeman je v polovině prezidentského období. Pokud se rozhodne znovu kandidovat, bude mít před soupeři náskok.
Miloš Zeman v televizním výstupu po zvolení prezidentem
Miloš Zeman v televizním výstupu po zvolení prezidentem | Foto: Ludvík Hradilek

PrahaMiloš Zeman je v polovině svého prezidentského období, a je tak na čase pozvolna hledat nové uchazeče o tuto pozici. Jestli bude kandidovat Zeman, není zatím jasné. On sám uvádí, že se rozhodne rok před vypršením mandátu.

Jedním z důležitých faktorů, které další Zemanovu kandidaturu ovlivní, bude zdraví. "Samozřejmě ho bude tlačit jeho okolí, ale pozor – on dokáže být velmi paličatý. Myslím, že nakonec bude opravdu záležet jen na tom, jak se bude cítit po zdravotní stránce," řekla Hospodářským novinám poslankyně ČSSD Marie Benešová, která se coby členka poradního týmu s Milošem Zemanem pravidelně setkává.

Kromě zdraví bude pro rozhodování klíčové, jestli bude mít naději vyhrát. Miloš Zeman by rozhodně nechtěl zakončit svoji politickou kariéru v 73 letech porážkou. Být to dnes, rozhodně kandiduje, protože teď má velkou šanci zvítězit. V uprchlících si našel silné aktuální téma – a nikde zatím není vidět výrazný soupeř.

Nejvíce se v tuto chvíli Zemanovi poradci obávají dvou jmen – ekonoma Jana Švejnara a generála Petra Pavla. Ani jeden z nich doposud neoznámil záměr kandidovat na prezidenta. Pavel ale naznačil, že se bude spíše věnovat své misi v čele NATO.

Naposledy potrápil Klause

Čechoameričan Jan Švejnar, který se stal šéfem Centra pro globální hospodářskou politiku na Kolumbijské univerzitě v New Yorku, možnost kandidovat nevylučuje. V roce 2008 dokázal – ještě v nepřímé volbě – potrápit favorita Václava Klause a navíc by pro kampaň mohl sehnat podporu více politických stran, například hnutí ANO, lidovců a možná i ČSSD.

To příznivci bývalého náčelníka Generálního štábu už založili na Facebooku stránky s názvem Petr Pavel prezidentem. Respektovaný a charismatický voják s nekompromisními názory u nich naplňuje představy lídra pro nejisté časy. I on poskočil ve své současné kariéře, když se letos stal předsedou vojenského výboru NATO, tedy druhým nejvyšším mužem Aliance. „Vážím si každého slova podpory a uznání. Jsem voják a mám před sebou velkou výzvu na následující tři roky, která vyplňuje všechny mé úvahy,“ reaguje Petr Pavel.

Další uchazeči zatím budí úsměv a není jisté, zda souboj o Pražský hrad vůbec myslí vážně. Dávají si různé podmínky, kdy by to toho šli a kdy naopak nikoliv.

Řada nerozhodnutých

Bývalý prezident Václav Klaus, jemuž bude v době volby 76 let, se už "do toho nechce plést", ale kdyby kandidoval kněz Tomáš Halík, prý bude muset. Senátor ČSSD Zdeněk Škromach je zase vážně připraven pro případ, jestli obhajobu vzdá Miloš Zeman. A pokud do toho půjde Škromach, povstat slibuje teplický senátor Jaroslav Kubera z ODS.

O kandidatuře přemýšlí i exministr spravedlnosti a dnes europoslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil. "Docela často se mě na to ptají lidé a vyjadřují mi podporu. Proto o tom přemýšlím, ale rozhodnutý nejsem. Přemýšlím samozřejmě také o tom, jestli bych na takovou funkci měl," říká Pospíšil, jemuž v době volby bude 42 let.

Miloš Zeman všechny tyto potenciální soupeře chytře drží v nejistotě. Tento týden situaci zamotal prohlášením, že dobrým kandidátem by byl také předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Sám Zeman si ale své nejtvrdší voličské jádro stále udržuje v pohotovosti na častých setkáních v kulturních domech.

 

Právě se děje

Další zprávy