Zemana zaujala bezpilotní letadla, použil by je na teroristy

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 9. 2015 8:25
Miloš Zeman pozval čínského prezidenta do Prahy, Si Ťin-pching nabídku přijal. Měl by se tak stát prvním čínským prezidentem, který Česko navštíví.
Miloš Zeman a prezident Číny Si Ťin-pching.
Miloš Zeman a prezident Číny Si Ťin-pching. | Foto: ČTK

Peking - Český prezident Miloš Zeman se v pátek v Pekingu sešel se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Zeman po jednání řekl českým novinářům, že pozval čínského vůdce na návštěvu České republiky v příštím roce a ten jeho nabídku přijal.

Nejvyšší představitel druhé největší ekonomiky světa by se tak měl stát prvním čínským prezidentem, který Česko navštíví.

Zeman na schůzce připomněl, že od jeho loňské říjnové cesty do Číny se podařilo realizovat některé dohody, konkrétně zmínil otevření pobočky Bank of China v Praze a zavedení letecké linky Peking - Praha. Zahájení jejího provozu se plánuje na 23. září.

Další významné smlouvy mezi českou a čínskou stranou mají být uzavřeny během stávající návštěvy. Obsah smluv, které završí některé investiční akce, ale český prezident zveřejní až v sobotu v Šanghaji, kam z čínské metropole odletí.

Na páteční setkání s čínským prezidentem vzal Zeman i držitele Zlatého míče Pavla Nedvěda, který chce založit v Číně fotbalovou školu. Přítomen byl také šéf fotbalového svazu Miroslav Pelta.

Na vojenské přehlídce jsem byl prvně, řekl Zeman

Na tiskové konferenci s českými novináři se Zeman vrátil také ke čtvrtečním oslavám 70. výročí konce druhé světové války v Asii.

Prohlásil, že pokud ho paměť neklame, tak na vojenské přehlídce byl vůbec poprvé v životě.

Přehlídky v Moskvě u příležitosti tamních oslav konce války se prý nezúčastnil, protože byly obavy, že se jí zúčastní síly, které loni obsazovaly poloostrov Krym. V Číně podle Zemana nic takového nehrozilo. Čína neobsadila v poslední době žádné území, které by k ní následně bylo připojeno, řekl český prezident.

Na čínské přehlídce prezidenta zaujalo, že byla předvedena také bezpilotní letadla. Uvedl, že by chtěl, aby protiteroristické jednotky, jejichž zřízení chce prosadit v Radě bezpečnosti OSN, byly takovými letouny - ať už pozorovacími, nebo bojovými - vybaveny.

 

Právě se děje

Další zprávy