Zeman nás rozděluje, ale umí najít problém, myslí si Češi

Barbora Roubalová
2. 9. 2015 17:02
Vyplývá to z průzkumu společnosti ppm factum, která zkoumala, jak v polovině prezidentského mandátu Miloše Zemana vnímá česká společnost.
Miloš Zeman při tiskové konferenci na Pražském hradě.
Miloš Zeman při tiskové konferenci na Pražském hradě. | Foto: ČTK

Praha - Češi oceňují zájem prezidenta Miloše Zemana o kraje a souhlasí s jeho postojem k Islámskému státu. Naopak se jim nelíbí jeho zahraniční politika vůči Číně či Rusku a neschopnost sjednocovat společnost. Jen šest procent populace si myslí, že prezidentovo veřejné vystupování je zcela v pořádku. Vyplývá to z průzkumu společnosti ppm factum, která zkoumala, jak v polovině prezidentského mandátu Miloše Zemana vnímá česká společnost. Výsledky ukazují, že nejvíce příznivců má prezident mezi důchodci a lidmi z nižších příjmových skupin.

Prezident porušil za polovinu svého mandátu poměrně hodně slibů, ze svého příjmu například reálně posílá do fondu na umoření státního dluhu jen šestinu, říká Jan Tvrdoň z Demagog.cz.
18:39
Prezident porušil za polovinu svého mandátu poměrně hodně slibů, ze svého příjmu například reálně posílá do fondu na umoření státního dluhu jen šestinu, říká Jan Tvrdoň z Demagog.cz. | Video: Daniela Drtinová

Co se prezidentovi podařilo

Nejúspěšnější byl podle lidí Zeman v pojmenovávání palčivých problémů v Česku bez zbytečné politické korektnosti - tento názor sdílí 62 procent z nich. Nadpoloviční většina dotazovaných se pozitivně vyjádřila také k jeho zájmu o problematiku měst a obcí, řešení problémů obyčejných lidí a nastolování otázek týkající se problémů domácí problematiky.

Pouze 35 procent populace si myslí, že se prezidentovi daří reprezentovat Česko při zahraničních cestách. Pozitivně Zemanovu činnost za hranicemi vnímají hlavně voliči KSČM. Ještě hůře pak dopadly prezidentovy snahy o sjednocování společnosti a zlepšení politické kultury v zemi – tam uspěl jen podle necelých 30 procent.

Zemanova politika doma i za hranicemi

Na domácí scéně slaví Zeman úspěch především svým postojem k uprchlíkům. Souhlasí s ním 71 procent lidí. Následuje problematika inkluzivního vzdělávání znevýhodněných dětí, kde se se Zemanem shodne 41 procent občanů. S jeho názory na "pražskou kavárnu" a jmenování profesorů se z větší části neshodnou.

Průzkum Zeman
Průzkum Zeman | Foto: ppm factum

V sérii otázek na zahraniční politiku panuje největší shoda mezi veřejností a prezidentem u Islámského státu – se Zemanem souhlasí 62 procent lidí. Převažuje i kladný postoj k jeho politice vůči Evropské unii. Nejméně s ním lidé souhlasí v zahraniční politice směrem k Číně a Rusku.

Obecně lze říci, že s prezidentovým působením souhlasí především lidé starší šedesáti let a lidé s nižšími příjmy. Častěji má příznivce mezi voliči levicových stran.

Celkové hodnocení prezidentova vystupování se značně liší. Podle 45 procent je v pořádku, jen 6 procent z nich ho však vnímá jako zcela bezproblémové. Za spíše nevhodné ho považuje 37 procent lidí a 18 procent si myslí, že je nepřijatelné. V tomto případě hraje opět roli politická orientace dotazovaných a také jejich nejvyšší dosažené vzdělání. Zatímco Zemanovo vystupování hodnotí pozitivně polovina lidí se základním vzděláním, mezi vysokoškoláky je to pouze třetina.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Záchranáři v Číně vysvobodili prvního ze zavalených horníků

Záchranáři vysvobodili prvního z čínských horníků, které před dvěma týdny ve zlatém dole uvěznila exploze. Muž byl bez prodlení převezen do nemocnice na ošetření. S odvoláním na čínská státní média o tom informovaly zahraniční agentury.

Horník byl podle čínské státní televize CCTV "extrémně zesláblý". Na záběrech záchranáři vyčerpaného muže s černou páskou přes oči a zabaleného v dece vyzvedli z dolu a předali ošetřovatelům.

Neštěstí se stalo 10. ledna ve zlatém dole nedaleko města Jen-tchaj v provincii Šan-tung na východě země. V podzemní pasti, více než 600 metrů od vstupu do šachty, uvízlo 22 lidí. Výbuch vážně poškodil přístup na dno dolu a komunikační kabely. Záchranáři ale tento týden zaslechli údery do potrubí, jimiž část horníků dala najevo, že jsou stále naživu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy