Zeman: Problém se Severní Koreou by mohlo vyřešit komando, které by zabilo Kima

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 10. 2017 22:32
Podle prezidenta Miloše Zemana nejsou sankce cestou, která by vyřešila severokorejský problém. Situaci by prý mohlo vyřešit komando, které by zabilo severokorejského vůdce Kim Čong-una. Není si prý také jist, zda vyhrožování amerického prezidenta Donalda Trumpa Severní Koreji není spíše směšné než produktivní. Řekl to ve čtvrtek v televizi Barrandov. V pořadu Týden s prezidentem rovněž uvedl, že se za výroky o anexi Krymu nehodlá omlouvat, a vyjádřil se i k chystanému protestu lékařů, který označil za šaškárnu organizovanou přiblblíky.
Zeman: Problém se Severní Koreou by mohlo vyřešit komando, které by zabilo Kima | Video: TV Barrandov

Praha - Prezident Miloš Zeman si není jist, zda vyhrožování amerického prezidenta Donalda Trumpa Severní Koreji není spíše směšné než produktivní. Řekl to ve čtvrtek v televizi Barrandov. Sankce podle něj nejsou cestou. Podotkl, že by situaci mohlo vyřešit komando, které by zabilo severokorejského vůdce Kim Čong-una.

Zeman na otázku, zda Trump zvládá úlohu nejmocnějšího muže světa, a to i v souvislosti s řešením sporu s KLDR, řekl, že Severní Korea je odporný režim, který nelze potlačit násilím. "Pokud jde o Donalda Trumpa, nejsem si jist, jestli jeho vyhrožování Severní Koreji není spíše směšné než produktivní," řekl Zeman. Dodal, že sankce nezabírají vůči Kubě ani vůči Severní Koreji a není to cesta.

Zeman zároveň poznamenal, že už dříve řekl, že komando, které by zabilo Kim Čong-una, by mohlo být řešením této situace. "Na tom svým způsobem trvám," podotkl. Média v září informovala o tom, že Jižní Korea plánuje zřídit speciální jednotku určenou mimo jiné k likvidaci vedení Severní Koreje.

Vztahy mezi USA a KLDR se v posledních měsících významně zostřily. Trump v září v projevu v OSN Severní Koreji pohrozil zničením, pokud nepřestane provokovat jadernými a raketovými testy. KLDR naopak vyhrožuje například útokem na ostrov Guam.

Za výroky o Krymu se omlouvat nebudu

Miloš Zeman v pořadu Týden s prezidentem také uvedl, že se za svoje výroky o ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym omlouvat nebude. Podle něj šlo o osobní názor, za nějž se nikdy neomlouvá.

Zeman označil v úterý v Parlamentním shromáždění Rady Evropy anexi Krymu za "fait accompli", tedy hotovou záležitost. Anexe byla podle Zemana protiprávní, Ukrajině ale poradil, aby se s Moskvou dohodla na kompenzaci. Představitelé Ukrajiny jeho návrhy ostře odmítli.

Miloš Zeman se za své výroky o anexi Krymu nehodlá omlouvat, řekl to v pořadu TV Barrandov | Video: TV Barrandov

"Vyžadovat oficiální omluvu by mohla (Ukrajina) tehdy, pokud by nešlo o můj osobní názor, což jsem veřejně sdělil," řekl Zeman. "Mohla by vyžadovat omluvu ode mě. A já bych tuto omluvu jako obvykle odmítl, protože za svoje osobní názory se neomlouvám," dodal.

Zeman navrhl, aby se Kyjev a Moskva dohodly na kompenzaci za anexi Krymu, například ve finanční podobě či prostřednictvím ropy a zemního plynu. Ukrajinská diplomacie v oficiálním prohlášení označila Zemanovy návrhy za absolutně nepřijatelné. Ukrajinský prezident Petro Porošenko je rozhodně odsoudil a ukrajinský premiér Volodymyr Hrojsman nepřímo označil Zemana za psychicky nemocného člověka.

Výroky kritizovali i čeští politici, podle nichž jsou v rozporu se zahraniční politikou vlády. Ambasáda USA v Praze na Twitteru po Zemanově projevu zveřejnila nápis "Krym je Ukrajina".

Prezident ve čtvrtek v televizi uvedl, že v minulosti již několikrát označil anexi Krymu za protiprávní. "Ale co je podstatné? Krym je v ruském držení a já si nedovedu představit jakoukoli ruskou vládu, která by se vzdala Krymu," doplnil.

V úterním projevu i ve čtvrtek v televizi Zeman také argumentoval tím, že pokus o navrácení Krymu Ukrajině by mohl vyvolat válku, což podle něj řekl v minulosti i bývalý německý prezident Joachim Gauck. Podle serveru Lidovky.cz ale Gauckova kancelář popřela, že by německý exprezident něco takového prohlásil.

Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček podle serveru tvrdil, že Gauck varoval před evropskou válkou kvůli navrácení Krymu Ukrajině v diskusi během návštěvy Prahy v roce 2014. "V diskusi jsme po společném přezkumu s německým velvyslanectvím v Praze nenašli žádnou pasáž, v níž padl takovýto výrok spolkového prezidenta Gaucka," sdělil serveru vedoucí Gauckovy kanceláře Johannes Sturm.

Protesty lékařů? Šaškárna organizovaná "přiblblíky"

Miloš Zeman se v televizi Barrandov vyslovil i k chystanému protestu ambulantních specialistů a praktických lékařů kvůli podfinancování praxí a nárůstu byrokracie, který označil za šaškárnu. Podle prezidenta lékaři nemohou pár dní před volbami nic změnit. Protest je naplánován na 18. října, volby se konají 21. a 22. října. Organizátory Zeman označil za "přiblblíky".

Lékařům vadí, že stát přidává peníze hlavně nemocnicím a že v návrhu úhradové vyhlášky lékařům hrozí meziroční pokles. Kritizují i nárůst povinností, které na ně stát klade, jako jsou elektronické recepty a evidence tržeb. Asi třetina ambulantních a praktických lékařů ve středu 18. října proto nechá ordinace na protest zavřené. "Naprosto chápu, že každý chce vyšší plat. Ale pár dní před volbami uzavřít ordinace je naprostá šaškárna, kde se ti lidé jen předvádějí," řekl Zeman.

Lékaři by si podle něj měli počkat na nového ministra zdravotnictví, a až pokud by se s ním nedohodli, protestovat. "Jedině naprostý přiblblík vyvolá nějakou akci dva tři dny před volbami, kdy už stejně nemůže nic ovlivnit," dodal.

Zeman v Radě Evropy kritizoval protiruské sankce | Video: Parliamentary Assembly
 

Právě se děje

Další zprávy