Zeman podpořil volyňské Čechy, seznam předá Chovancovi

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 10. 2014 15:00
Prezidentovi se nelíbí práce českého velvyslanectví v Kyjevě, které podle něj nemá ke krajanům dobrý vztah.
Prezident Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Prezident Miloš Zeman podporuje novou žádost 232 krajanů z Ukrajiny o přesídlení do České republiky. Uvedl to jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Seznam krajanů žádajících o repatriaci podle něj Zeman předá 18. října v Lánech ministrovi vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD) s prosbou, aby řešení situace napomohl. Ministerstvo vnitra chce pak spolu s ministerstvem zahraničí vytvořit pracovní skupinu, která žádosti posoudí.

"Platí, že pan prezident podporuje žádost volyňských Čechů. To mohu potvrdit stoprocentně," prohlásil Ovčáček. Předání seznamu žadatelů o přesun do Česka se podle něj uskuteční v rámci pravidelných schůzek prezidentova expertního týmu. "Je především na panu ministru vnitra, jak s touto otázkou naloží. Je to i otázka ověření tohoto seznamu a dalšího postupu," poznamenal Zemanův mluvčí.

Vladimír Řepka z tiskového oddělení ministerstva vnitra řekl, že jakmile resort seznam žádostí obdrží, požádá o spolupráci ministerstvo zahraničí. Společně jej pak posoudí. "Jestli to bude do konce roku, nebo začátkem příštího, těžko říct," poznamenal. Chovanec k tomu v České televizi řekl, že se posuzování odehraje přímo na Ukrajině.

Řepka také podotkl, že už nyní mají krajané možnost žádat o trvalý pobyt v Česku ve zjednodušeném řízení. Kdyby součástí podpory krajanů měla být i finanční pomoc na repatriaci, rozhodovala by o ní vláda na základě materiálu vypracovaného vnitrem a ministerstvem zahraničí.

Prezident se v pátek kvůli nové žádosti sešel s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) a vyjádřil hlubokou nespokojenost s prací českého velvyslanectví v Kyjevě, které podle Zemana nemá dobrý vztah k volyňským Čechům.

Ministerstvo zahraničí se v neděli v reakci na prezidentovu kritiku za ambasádu postavilo. Podle mluvčí diplomacie Johany Grohové ministerstvo nedisponuje žádnými hodnověrnými informacemi, které by jakkoli práci zastupitelského úřadu zpochybňovaly.

Zeman obdržel novou žádost krajanů z Ukrajiny o repatriaci předminulý týden. Je na ní údajně přes 70 rodin jak volyňských Čechů ze západu Ukrajiny, kteří už v březnu dvakrát české úřady o pomoc s přesídlením žádali, tak krajanů z válčícího východu země i z Krymu, který na jaře anektovalo Rusko. Ovčáček k tomuto seznamu doplnil, že jména 232 žadatelů jsou rozdělena podle jednotlivých měst a obcí na Ukrajině.

Prezident už minulý měsíc podpořil žádost o repatriaci 40 rodin volyňských Čechů z Žytomyrské oblasti, které se na české představitele obrátily v březnu na pozadí vypuknutí rusko-ukrajinského konfliktu o Krym.

Informaci, že Zeman prosazuje, aby se novým velvyslancem na Ukrajině stal Antonín Murgaš, mluvčí brněnské skupiny Alta obchodující s obráběcími stroji a technologickými zařízeními, odmítl Ovčáček komentovat.

Zaorálek v pátek řekl, že Zemana informoval o vstřícnosti ministerstva zahraničních věcí vůči volyňským Čechům. Domluvili se, že by ministerstvo vnitra mělo prověřit, zda je reálná nějaká rozsáhlejší akce na přemístění volyňských Čechů z Ukrajiny do České republiky.

Podle šéfa zahraničního odboru Hradu Hynka Kmoníčka by pak ministerstva vnitra a zahraničí měla připravit společný návrh pro vládu, která o repatriaci rozhoduje. Kmoníček odhadl, že pokud by vláda s přesídlením krajanů z Ukrajiny souhlasila, mohli by první zájemci dorazit do Česka ještě letos.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 24 minutami

Dálnici D1 zastavila na Benešovsku nehoda dvou aut, na místě jsou zranění

Dálnici D1 na 56. kilometru na Benešovsku ve směru na Prahu uzavřela odpoledne nehoda několika osobních aut. Hasiči museli jednoho zraněného vyprostit, vrtulník ho převezl do nemocnice. Dalšího zraněného převezla do nemocnice sanitka, řekla mluvčí hasičů Vladimíra Kereková.

Podle Kerekové se na dálnici srazila čtyři osobní vozidla, policie ale hovoří o pěti osobních vozech. Podle prvních informací přitom mělo jít pouze o dva vozy. Situaci na místě komplikovalo to, že jedno z aut převáželo šest psů, kteří se po nehodě rozutekli. Hasičům se je už podařilo zajistit a umístit do připravených kotců. "Psi dostali vodu a čekají na převzetí," řekla Kereková.

Policie dopravu odklání na 56. kilometru na Soutice, zpět se mohou řidiči vracet na 49. kilometru u obce Psáře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy