Zeman podpořil volyňské Čechy, seznam předá Chovancovi

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 10. 2014 15:00
Prezidentovi se nelíbí práce českého velvyslanectví v Kyjevě, které podle něj nemá ke krajanům dobrý vztah.
Prezident Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Prezident Miloš Zeman podporuje novou žádost 232 krajanů z Ukrajiny o přesídlení do České republiky. Uvedl to jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Seznam krajanů žádajících o repatriaci podle něj Zeman předá 18. října v Lánech ministrovi vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD) s prosbou, aby řešení situace napomohl. Ministerstvo vnitra chce pak spolu s ministerstvem zahraničí vytvořit pracovní skupinu, která žádosti posoudí.

"Platí, že pan prezident podporuje žádost volyňských Čechů. To mohu potvrdit stoprocentně," prohlásil Ovčáček. Předání seznamu žadatelů o přesun do Česka se podle něj uskuteční v rámci pravidelných schůzek prezidentova expertního týmu. "Je především na panu ministru vnitra, jak s touto otázkou naloží. Je to i otázka ověření tohoto seznamu a dalšího postupu," poznamenal Zemanův mluvčí.

Vladimír Řepka z tiskového oddělení ministerstva vnitra řekl, že jakmile resort seznam žádostí obdrží, požádá o spolupráci ministerstvo zahraničí. Společně jej pak posoudí. "Jestli to bude do konce roku, nebo začátkem příštího, těžko říct," poznamenal. Chovanec k tomu v České televizi řekl, že se posuzování odehraje přímo na Ukrajině.

Řepka také podotkl, že už nyní mají krajané možnost žádat o trvalý pobyt v Česku ve zjednodušeném řízení. Kdyby součástí podpory krajanů měla být i finanční pomoc na repatriaci, rozhodovala by o ní vláda na základě materiálu vypracovaného vnitrem a ministerstvem zahraničí.

Prezident se v pátek kvůli nové žádosti sešel s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) a vyjádřil hlubokou nespokojenost s prací českého velvyslanectví v Kyjevě, které podle Zemana nemá dobrý vztah k volyňským Čechům.

Ministerstvo zahraničí se v neděli v reakci na prezidentovu kritiku za ambasádu postavilo. Podle mluvčí diplomacie Johany Grohové ministerstvo nedisponuje žádnými hodnověrnými informacemi, které by jakkoli práci zastupitelského úřadu zpochybňovaly.

Zeman obdržel novou žádost krajanů z Ukrajiny o repatriaci předminulý týden. Je na ní údajně přes 70 rodin jak volyňských Čechů ze západu Ukrajiny, kteří už v březnu dvakrát české úřady o pomoc s přesídlením žádali, tak krajanů z válčícího východu země i z Krymu, který na jaře anektovalo Rusko. Ovčáček k tomuto seznamu doplnil, že jména 232 žadatelů jsou rozdělena podle jednotlivých měst a obcí na Ukrajině.

Prezident už minulý měsíc podpořil žádost o repatriaci 40 rodin volyňských Čechů z Žytomyrské oblasti, které se na české představitele obrátily v březnu na pozadí vypuknutí rusko-ukrajinského konfliktu o Krym.

Informaci, že Zeman prosazuje, aby se novým velvyslancem na Ukrajině stal Antonín Murgaš, mluvčí brněnské skupiny Alta obchodující s obráběcími stroji a technologickými zařízeními, odmítl Ovčáček komentovat.

Zaorálek v pátek řekl, že Zemana informoval o vstřícnosti ministerstva zahraničních věcí vůči volyňským Čechům. Domluvili se, že by ministerstvo vnitra mělo prověřit, zda je reálná nějaká rozsáhlejší akce na přemístění volyňských Čechů z Ukrajiny do České republiky.

Podle šéfa zahraničního odboru Hradu Hynka Kmoníčka by pak ministerstva vnitra a zahraničí měla připravit společný návrh pro vládu, která o repatriaci rozhoduje. Kmoníček odhadl, že pokud by vláda s přesídlením krajanů z Ukrajiny souhlasila, mohli by první zájemci dorazit do Česka ještě letos.

 

Právě se děje

před 47 minutami

České dráhy plánují od dubna snížit mzdy 700 administrativních pracovníků, část z nich i propustit. Důvodem je pandemie

České dráhy plánují od dubna snížit mzdy asi 700 administrativních pracovníků. Část z nich navíc zřejmě propustí. Důvodem jsou současné ztráty během koronavirové krize, které loni dosáhly přibližně čtyř miliard korun. Opatření má zatím platit rok, v příštím týdnu je projedná dozorčí rada. Snižování mezd, které by mělo být zhruba desetiprocentní, se nebude týkat všech 15 000 zaměstnanců podniku.

"Pandemie jednou skončí, pokud tedy ke snížení smluvních mezd letos přistoupíme, nebude to na vždy. Smluvní mzdy ředitelů, vedoucích a dalších pracovníků převážně v administrativě se dohodou obou stran každoročně nově nastavují. A to jak v závislosti na výkonech jednotlivých zaměstnanců, tak v souvislosti s finančními možnostmi firmy," uvedl předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Ivan Bednárik.

Zdroj: ČTK
Další zprávy