Vláda by měla pomoci volyňským Čechům, oznámil Bělobrádek

ČTK ČTK
5. 10. 2014 13:47
Podle šéfa lidovců by česká vláda měla pomoci s repatriací rodin s českými kořeny, které žijí Ukrajině. Postavil se tak za Zemanův názor.
Pavel Bělobrádek.
Pavel Bělobrádek. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek má za to, že by vláda měla vyjít vstříc volyňských Čechům, kteří žádají o přesídlení z Ukrajiny. Podobně se v neděli v Otázkách Václava Moravce vyjádřil i šéf KSČM Vojtěch Filip.

Kvůli žádosti více než sedmdesáti rodin s českými kořeny se do sporu dostali prezident Miloš Zeman a ministerstvo zahraničí.

Zeman repatriaci podpořil a v sobotu kvůli přístupu kritizoval práci českého velvyslanectví v Kyjevě. Podle něj tato ambasáda nemá k volyňským Čechům dobrý vztah.

Ministerstvo zahraničí uvedlo, že nedisponuje žádnými hodnověrnými informacemi, které by jakkoli zpochybňovaly práci uvedeného zastupitelského úřadu.

K Zemanově požadavku se v neděli připojil i Bělobrádek. "Bez ohledu na situaci na Ukrajině by jim (vláda) vyjít vstříc měla," nechal se slyšet. Jde podle něj o pracovité lidi s českými kořeny, které by Česko mělo mít zájem zvát a v případě repatriace jim pomoci.

Také Filip je přesvědčen o tom, že by vláda měla být vstřícná. Krajané jsou podle něj pod velkým tlakem. "ČR by se měla k těm lidem, kteří udržují český živel v zahraničí, zachovat slušně," uvedl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy