Ministerstvo: Češi na Ukrajině se nesmějí stát obětí situace

ČTK ČTK
3. 10. 2014 17:32
Přibližně 70 rodin volyňských Čechů požádalo prezidenta o pomoc s přesídlením do Česka. Zeman se sešel s ministrem Zaorálkem, aby s ním o situaci krajanů promluvil.
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V reakci na předání další žádosti krajanů z Ukrajiny prezidentu Miloši Zemanovi o pomoc s přesídlením do Česka ministerstvo zahraničí vyjádřilo lítost nad výskytem rozporuplných informací o situaci krajanské komunity na Ukrajině.

Považovalo by za nešťastné a nezodpovědné, pokud by se měli stát v této záležitosti rukojmími situace, uvedlo ministerstvo v tiskovém prohlášení vydaném před schůzkou Zemana s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) k nové žádosti.

Repatriaci žádá 70 rodin

K žádosti se tentokrát připojilo přes 70 rodin, mezi nimiž jsou údajně jak volyňští Češi ze západu Ukrajiny, kteří už v březnu dvakrát české úřady o pomoc s repatriací žádali, tak krajané z válčícího východu země i z Krymu, který na jaře anektovalo Rusko. Celkem seznam obsahuje jména asi 250 lidí, sdělila ve čtvrtek Věra Doušová, která dopis prezidentské kanceláři minulý týden předala.

Zeman už minulý měsíc podpořil žádost o repatriaci 40 rodin volyňských Čechů z Žytomyrské oblasti, které se na české představitele obrátily v březnu na pozadí vypuknutí rusko-ukrajinského konfliktu o Krym. Reakci na novou žádost chce Hrad prostřednictvím mluvčího Jiřího Ovčáčka oznámit v pondělí na tiskové konferenci.

Ministerstvo: K přesídlování není důvod

Ministerstvo zahraničí však trvá na tom, že na Ukrajině navzdory bojům na východě země nepanuje situace, která by zavdávala příčinu pro rozsáhlé přesídlování obyvatel s českými kořeny do Česka, a pomáhat jim chce hlavně na místě.

"MZV lituje toho, že je ve veřejném prostoru možné zaznamenat rozporuplné informace k situaci krajanské komunity na Ukrajině. Považovali bychom za nešťastné a nezodpovědné, pokud by se měli čeští krajané na Ukrajině stát v tomto ohledu rukojmími situace," uvedlo ministerstvo v prohlášení.

Kvůli jejich nové žádosti se v pátek odpoledne se Zaorálkem sešel prezident Zeman. Ministr si s ním údajně chce tuto otázku vyjasnit a ujistit ho, že česká diplomacie dělá vše pro pomoc krajanům na Ukrajině.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Írán odškodní rodiny cizinců, kteří zemřeli při sestřelení ukrajinského letadla

Teherán souhlasí s odškodněním rodin cizinců, kteří zemřeli v lednu při zkáze ukrajinského dopravního letadla sestřeleného Íránem. Dnes to podle agentury AP prohlásila švédská ministryně zahraničí Ann Lindeová. Sestřelení letadla 8. ledna krátce po startu z teheránského letiště si vyžádalo životy všech 176 lidí na palubě. Írán se po třech dnech přiznal, že jeho armáda ukrajinské letadlo neúmyslně a v důsledku lidské chyby sestřelila.

"Podepsali jsme dohodu o vzájemném porozumění, že budeme nyní společně s Íránem vyjednávat o odškodnění, o kompenzacích pro příbuzné obětí," řekla Lindeová švédské tiskové agentuře TT. Na otázku, zda Írán skutečně vyplatí odškodné, Lindeová odpověděla, že o tom není pochyb.

Švédsko s Kanadou, Ukrajinou, Británií a s Afghánistánem postupují společně s cílem vymoci na Íránu odškodné. "Očekáváme, že velmi brzy budeme mít první vyjednávání s konkrétními výsledky," řekla šéfka švédské diplomacie.

Další zprávy