Ministerstvo: Češi na Ukrajině se nesmějí stát obětí situace

ČTK ČTK
3. 10. 2014 17:32
Přibližně 70 rodin volyňských Čechů požádalo prezidenta o pomoc s přesídlením do Česka. Zeman se sešel s ministrem Zaorálkem, aby s ním o situaci krajanů promluvil.
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V reakci na předání další žádosti krajanů z Ukrajiny prezidentu Miloši Zemanovi o pomoc s přesídlením do Česka ministerstvo zahraničí vyjádřilo lítost nad výskytem rozporuplných informací o situaci krajanské komunity na Ukrajině.

Považovalo by za nešťastné a nezodpovědné, pokud by se měli stát v této záležitosti rukojmími situace, uvedlo ministerstvo v tiskovém prohlášení vydaném před schůzkou Zemana s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) k nové žádosti.

Repatriaci žádá 70 rodin

K žádosti se tentokrát připojilo přes 70 rodin, mezi nimiž jsou údajně jak volyňští Češi ze západu Ukrajiny, kteří už v březnu dvakrát české úřady o pomoc s repatriací žádali, tak krajané z válčícího východu země i z Krymu, který na jaře anektovalo Rusko. Celkem seznam obsahuje jména asi 250 lidí, sdělila ve čtvrtek Věra Doušová, která dopis prezidentské kanceláři minulý týden předala.

Zeman už minulý měsíc podpořil žádost o repatriaci 40 rodin volyňských Čechů z Žytomyrské oblasti, které se na české představitele obrátily v březnu na pozadí vypuknutí rusko-ukrajinského konfliktu o Krym. Reakci na novou žádost chce Hrad prostřednictvím mluvčího Jiřího Ovčáčka oznámit v pondělí na tiskové konferenci.

Ministerstvo: K přesídlování není důvod

Ministerstvo zahraničí však trvá na tom, že na Ukrajině navzdory bojům na východě země nepanuje situace, která by zavdávala příčinu pro rozsáhlé přesídlování obyvatel s českými kořeny do Česka, a pomáhat jim chce hlavně na místě.

"MZV lituje toho, že je ve veřejném prostoru možné zaznamenat rozporuplné informace k situaci krajanské komunity na Ukrajině. Považovali bychom za nešťastné a nezodpovědné, pokud by se měli čeští krajané na Ukrajině stát v tomto ohledu rukojmími situace," uvedlo ministerstvo v prohlášení.

Kvůli jejich nové žádosti se v pátek odpoledne se Zaorálkem sešel prezident Zeman. Ministr si s ním údajně chce tuto otázku vyjasnit a ujistit ho, že česká diplomacie dělá vše pro pomoc krajanům na Ukrajině.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 3 hodinami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy