Zeman řekl, že chtěl být zdrženlivý, ale rozhodl se vystoupit, aby některé věci upřesnil. "Nebudu se vyjadřovat k meritu věci kauzy Čapí hnízdo. Nechci, abych zavdal jakoukoliv příčinu k tomu, že by vznikly pochybnosti o mé nezaujatosti do budoucna při případném přezkumu, ke kterému může dojít," řekl na brífinku.
Hned na úvod oznámil, že nemá a jako nejvyšší státní zástupce nyní ani nemůže mít podrobné informace o situaci ve spise kauzy Čapí hnízdo. Upozornil také, že konečné rozhodnutí v kauze dosud nepadlo.
"Pouze bylo anoncováno, jakým směrem se ubírá uvažování státního zástupce (Jaroslava) Šarocha. Nemyslím si, že by veřejnost měla být informována o mezitímních postupech státního zastupitelství," zhodnotil kriticky postup městského státního zastupitelství. "Když to řeknu natvrdo, mentální procesy dozorujícího státního zástupce mě nezajímají," dodal Zeman.
Chybu v komunikaci zpětně připouští i mluvčí městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. "Se slovy nejvyššího státní zástupce se ztotožňujeme. Zhodnotíme, jak bychom mohli další zveřejňování informací zlepšit," reagoval na kritiku Cimbala.
Veřejnost by podle Zemana měla být informována až v momentě, kdy je podána obžaloba či zastaveno trestní stíhání. "Poté, co předmětné rozhodnutí státní zástupce vypracuje, tak ho předkládá svému nadřízenému k aprobaci (schválení)," popsal klasický postup v trestním řízení Zeman.
Šarochův nadřízený Martin Erazím podle Zemana věc přečte a zjišťuje, zda je po formální stránce v pořádku. "Aprobace zajišťuje jednotnost a kvalitu rozhodnutí," vysvětluje Zeman a dodal, že k aprobaci v kauze Čapí hnízdo dosud nedošlo a tedy nebyl zatím důvod jakékoli závěry publikovat veřejně.
Co bude dál
Podle Zemana se nedá jasně říct, jak často dochází k tomu, že státní zástupce změní během trestního řízení názor, jak avizoval skrze mluvčího žalobce Šaroch. Zeman pouze řekl, že ročně končí z různých důvodů zastavení asi tisíc trestních stíhání z celkových šedesáti tisíc.
Jak dlouho bude nyní Erazím studovat předložený spis, není jasné. Jestliže dospěje k odlišnému právnímu názoru než Šaroch, může mu dát pokyn, aby ve věci rozhodl jinak. Vedle zastavení stíhání připadá v úvahu podání obžaloby, postoupení případu jinému orgánu nebo vrácení případu policii k došetření.
Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek na Twitteru napsal, že ho Zemanovo vystoupení nepřesvědčilo. "Pokud ji (tiskovou konferenci, pozn. red.) svolal s úmyslem zvýšit nedůvěru veřejnosti v nestrannost státního zastupitelství a utvrdit veřejnost o svém osobním alibismu, dělá to výborně. Pokud měl jiný záměr, je poněkud mimo," napsal Kalousek.
Kauza ohledně padesátimilionové dotace pro Čapí hnízdo se tento týden pohnula. Žalobce Jaroslav Šaroch odevzdal podle Deníku N svým nadřízeným návrh na zastavení trestního stíhání Andreje Babiše a jeho blízkých a spolupracovníků. Policie případ vyšetřovala od roku 2015 kvůli podezření, že obvinění účelově čerpali dotace z evropských fondů, které byly určené výhradně pro malé a středně velké podniky.