Zeman dal rozhovor slovenskému konspiračnímu webu. Nenálepkujeme, brání se Ovčáček

Lukáš Prchal Jakub Zelenka Lukáš Prchal, Jakub Zelenka
24. 3. 2017 13:12
Dezinformační a konspirační slovenský deník udělal rozhovor s Milošem Zemanem. Problém je podle odborníků hlavně v tom, že prezident svým rozhodnutím dát rozhovor legitimizuje konspirační web, který dává prostor i neonacistům. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček reagoval na uveřejněný rozhovor tím, že Hrad média nenálepkuje, a kritiku odmítá. "Víme o tom, že mediální mainstream označuje některé zpravodajské servery za nevhodné, ba dokonce neideové," řekl mluvčí.
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Prezident Miloš Zeman známý svým negativním postojem k novinářům a odmítavým postojem k rozhovorům s médii, která o něm píší kriticky, poskytl rozhovor přednímu dezinformačnímu webu na Slovensku. Podle odborníků tím prezident legitimizuje konspirační web, který dává prostor i neonacistům.

V rozhovoru mluví například o tom, že je potřeba se bránit "šílenostem z Bruselu", které vzápětí vyjmenoval. "Ať už jde o nesmyslné směrnice nebo pokusy vnucovat nám muslimské migranty," řekl konspiračnímu a dezinformačnímu webu Hlavnésprávy.sk, který zveřejňuje často neověřené či lživé informace.

Hlavné správy jsou konspirační médium, které na Slovensku dává výrazný prostor extremistickým organizacím a ruské propagandě. "Články přebírají ze zahraničních dezinformačních a konspiračních webů, jako je třeba Sputnik," reagoval pro Aktuálně.cz ředitel Security Policy Institute Jaroslav Naď, jehož výzkumný institut se zabývá bezpečností a ruskou propagandou na Slovensku.

Slovenský web nedávno také zveřejnil článek extremistické a proruské skupiny s názvem Asociácia, jejíž předseda v článku obvinil z vlastizrady ministra obrany Petera Gajdosa. "A další tři lidi včetně mě, protože podporujeme členství Slovenska v NATO," dodal Naď s tím, že prezident se nerozhodl šťastně, když se rozhodl rozhovor dát.

"Ze strany pana prezidenta Zemana je to velmi špatný nápad, protože svým rozhovorem legitimizuje web, který je mnohými analytiky a bezpečnostními složkami státu považován za konspirační. Dává dokonce prostor neonacistickým a jiným extremistickým skupinám," uzavřel Naď.

Ovčáček a Zeman jsou průkopníky nové doby. Pravda ani lež je nezajímají.

Komentář Jana Moláčka

Nenálepkujeme, reaguje Hrad

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček reagoval na uveřejněný rozhovor tím, že média nenálepkuje, a kritiku odmítá. "Víme o tom, že mediální mainstream označuje některé zpravodajské servery za nevhodné, ba dokonce neideové," řekl mluvčí.

Krajský poslanec v Považské Bystrici Juraj Smatana, který před lety sestavil seznam internetových proruských stránek v Česku a na Slovensku, říká, že větší portál s dezinformacemi na Slovensku není.

"Jejich článkům se pravidelně daří proniknout i mezi české uživatele, sdílí je i mluvčí českého prezidenta," říká v rozhovoru pro speciál Respektu o dezinformacích Smatana.

Bez vydavatele

Server Hlavné správy není normální internetový deník, nemá například ani standardního vydavatele. "V čemž se liší například od českých Parlamentních listů (také považovaných za dezinformační server - pozn. red.). Na Hlavných správách se objevují různé dezinformace, třeba že Rusko vytvoří nový platový systém, který vytlačí dolar. Podobné věci psaly i české dezinformační servery jako Aeronet," vysvětluje pro Aktuálně.cz redaktor slovenského Denníku N Vladimír Šnídl.

"Pokud prezident dá rozhovor podobnému serveru, tak ho legitimizuje a dává mu váhu," dodává Šnídl. Pražský hrad se kontroverzním rozhovorem pochlubil i na svých oficiálních stránkách.

Různé anonymní weby po celém světě čím dál více šíří dezinformační články (někdy také Fake News - pozn. red.), které se tváří jako ověřené zprávy, ale neobsahují žádná fakta. Často se šíří virálně po alternativních serverech či sociálních sítích. Redakce dezinformačních serverů nedodržují základy novinářské práce a přistupují volně k ověřování faktů i výběru zdrojů.

Vyvracením dezinformací se v Česku zabývají neziskové organizace, ale i vládní Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám, které spravuje ministerstvo vnitra. To nyní dojednává i spolupráci se sociální sítí Facebook v boji proti hoaxům v Česku.

 

Právě se děje

Další zprávy