Praha - Platy lékařů a zdravotních sester v nemocnicích stoupnou už od příštího ledna o 10 procent. Po úterním jednání koalice s odbory to oznámil premiér Bohuslav Sobotka.
"Koalice je na tom fakticky už dohodnutá, ačkoli jsme to nepotvrdili usnesením vlády. Ale už si v tom rozumíme a ke zvýšení by mělo dojít od 1. ledna," uvedl Sobotka. Polepší si všichni zaměstnanci nemocnic, tedy i pomocný personál. Že navýšení platů podporuje, po schůzce potvrdil i ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš.
Podle Sobotky se potvrzuje, že ve zdravotnictví ubývá personálu. "Problém je s lékaři i sestrami. Informace máme od zdravotnických zařízení, krajů i obcí," dodal Sobotka. Zdravotnické odbory už několik měsíců upozorňují na to, že velká část lékařů odchází za lepšími podmínkami do zahraničí.
Koalice se ale zatím neshodla na tom, kde peníze navíc vzít. Podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka by navrhované zvýšení platů příští rok stálo zhruba sedm miliard korun navíc, podle Babiše by stačilo šest miliard.
Sociální demokraté chtějí, aby stát posílal pojišťovnám více peněz za státní pojištěnce - podle Němečka by to mělo být minimálně o čtyři miliardy ročně víc. "Chceme, aby stát na zvýšení platů přispěl. V koalici jednáme o tom, o kolik by se ta platba měla zvýšit. Pojištěnci, za které platí pojištění stát, jsou zejména senioři a malé děti, což jsou skupiny náročné na zdravotní péči. Stát za své pojištěnce neplatí srovnatelně," myslí si premiér.
Podle Babiše jsou ale čtyři miliardy přemrštěné. "Na příští rok má být výběr pojistného od podnikatelů a zaměstnanců o devět miliard víc. Plus ministerstvo financí navrhuje dvě miliardy za stání pojištěnce navíc, takže to je celkem 11 miliard. Je tam bohatě peněz na to, aby byly peníze navýšeny," uvedl Babiš.
Podle Sobotky ale spor o to, kde peníze vzít, zvýšení platů neohrozí a zdravotníci s nimi mohou počítat. "Nedokážu si představit, že by se proti tomu koaliční partneři postavili. Můžeme mít drahé přístroje, opravené nemocnice, ale nikdo nenahradí kvalifikované zdravotní sestry a lékaře," řekl k tomu premiér Sobotka.
Babiš: Chci analýzu
Ministr financí si stěžoval na to, že několikrát žádal Němečka, aby připravil analýzu, kde jsou problémy s nedostatkem zdravotnického personálu největší. "Není možné paušalizovat, všude není stejná situace. Je to individuální," dodal Babiš. Ministr Němeček má do poloviny května připravit akční plán, ve kterém připraví opatření ke stabilizaci zdravotnictví. Do konce května by ho měla projednat vláda.
Zdravotnické odbory zvýšení platů uvítaly, krizi ve zdravotnictví ale podle nich nevyřeší. Platy by navíc podle nich v příštích třech letech měly stoupnout celkem o třicet procent. „Není možné problém ve zdravotnictví redukovat na nějaké jednorázové zvyšování platů. Problémy jsou hluboké. Zdravotní péče je v této zemi zajišťována pouze díky systematickému porušování zákonů,“ uvedl šéf České lékařské komory Milan Kubek.
Podle Kubka lékaři nechystají stávku, na podzim ale pořádají protestní akci Měsíc bezpečí pacientů. "Nebude to stávka. Prostě jen začneme dodržovat zákoník práce a nepřekročíme zákonem daný počet přesčasových hodin," uvedl Kubek. Pro politiky je to nepříjemná zpráva - právě na podzim budou usilovat o hlasy voličů v krajských volbách a zdravotnictví v nich bude velké téma.
Vláda slibuje řadu reforem
Sobotka nicméně slíbil, že vláda podnikne i další kroky - do roku 2018 chce zavést jednotný systém plateb podle diagnózy a urychlit elektronizaci ve zdravotnictví, aby doktorům a sestrám ubylo papírování.
Změnit se podle Sobotky musí i vzdělávání lékařů. "Kapacita fakult není dobře nastavená, část využívají zahraniční studenti nebo studenti, kteří do zahraničí odcházejí. Stárnou nám lékaři i populace, která bude v příštích letech potřebovat více zdravotní péče," dodal Sobotka. Vláda by podle něj měla přidat peníze i zdravotnickým fakultám vysokých škol.