Zdravější je nedýchat, vzduch je nejšpinavější za 5 let

Pavel Baroch
19. 10. 2011 6:00
Ve všech krajích byl loni překročen imisní limit pro prach, výjimkou je Karlovarsko
Foto: Martin Netočný

Praha - Vzduch, který dýcháme, je nejšpinavější za posledních pět let.

Tato zpráva vychází z nejnovějších údajů Českého hydrometeorologického ústavu, který varuje především před vysokými koncentracemi jemného prachu na rozsáhlém území republiky.

Loni byl 24hodinový limit znečištění prachem překročen aspoň na jedné stanici ve všech krajích republiky - jedinou výjimkou je Karlovarsko.

"Znečištění ovzduší částicemi menšími než 10 mikrometrů zůstává jedním z hlavních problémů zajištění kvality ovzduší," uvádí se v publikaci Znečištění ovzduší na území České republiky v roce 2010, kterou právě vydal hydrometeorologický ústav.

V tradiční ročence se uvádí, že největší koncentrace jemného prachu byly v posledních letech zaznamenány právě loni a v roce 2006. 

Ukazuje se, že i přes mírné zlepšení v letech 2007 a 2008 je právě znečištění jemným prachem klíčovým problémem českého ovzduší. Odborníci na to ve větší míře upozorňují od přelomu 20. a 21. století. Poslední dva roky koncentrací prachových částic ve vzduchu přibývá.

Nejchladnější zima za posledních 10 let

"Nárůst koncentrací prachových částic menších než 10 mikrometrů byl v roce 2010 pravděpodobně způsoben i nejchladnější topnou sezónou za posledních 10 let," upozorňuje zpráva, kterou má Aktuálně.cz k dispozici.

Mapa oblastí s nejvyššími 24hodinovými koncentracemi jemného prachu:

Foto: ČHMÚ

Nejhorší je tradičně Moravskoslezský kraj

Ústav připomíná, že nejhorší situace je stejně jako v předchozích letech na Ostravsku. "Imisní limit 24hodinové koncentrace byl překročen na všech měřených lokalitách," uvedl ústav. Ostatní "rizikové" regiony na tom byly lépe jen o trochu. 

V Ústeckém, Středočeském, Olomouckém a Zlínském kraji, v Praze a v Brně zaznamenala překročení povolené normy většina měřicích stanic.

Jak škodí drobný prach

  • Nebezpečný je především mikroskopický prach, protože vniká hluboko do dýchacího ústrojí.
  • Citlivou skupinou jsou děti, starší lidé a lidé trpící onemocněním dýchací a oběhové soustavy.
  • Zdravotní důsledky se projevují už při velmi nízkých koncentracích.
  • Může podráždit sliznice, vyvolávat hleny, což může vést ke snížení imunity a zvýšení náchylnosti k onemocnění dýchací soustavy.
  • Opakující se onemocnění mohou vést ke vzniku chronické bronchitidy a ke kardiovaskulárním potížím.
  • Dlouhodobé vystavení jemným prachovým částicím může vést ke vzniku chronické bronchitidy nebo ke zkrácení očekávané délky života.
  • Na jemné částice se vážou i další škodliviny včetně rakovinotvorných látek.

"Překročení imisního limitu bylo zaznamenáno rovněž na 1 až 2 lokalitách v Jihočeském, Jihomoravském, Královéhradeckém, Libereckém, Pardubickém a Plzeňském kraji a na Vysočině," stojí ve zprávě.

Nejčistší bylo Karlovarsko

Jediným regionem, kde se koncentrace škodlivého prachu udržely v normě na všech měřicích stanicích, bylo loni Karlovarsko.

Český hydrometeorologický ústav loni měřil prach menší než 10 mikrometrů na 158 místech v republice, přičemž 83 stanic zaznamenalo překročení 24hodinového imisního limitu. Loni byla situace mnohem příznivější: Ze 148 stanic naměřilo překonání povolené hranice 50 z nich.

Oproti roku 2009 se rozšířila plocha s nadlimitními koncentracemi mikroskopického prachu v Olomouckém, Moravskoslezském, Zlínském, Jihomoravském, Ústeckém i Středočeském kraji.

Ještě horší situace?

Odborníci upozorňují, že situace může být ve skutečnosti horší, protože například v menších obcích nejsou měřicí stanice.

A zdrojem jemného prachu jsou kromě automobilismu či těžkého průmyslu také domácí kotle, v nichž mnohé domácnosti spalují i nekvalitní uhlí nebo jiné nevhodné palivo.

Český hydrometeorologický ústav uvedl, že 24hodinové koncentrace byly překročeny v roce 2010 na 21,2 procentech republiky, kde žije bezmála polovina obyvatel. V roce 2009 přitom bylo zasaženo jen něco přes 4 procenta území s 18 procenty obyvatel.

Jaké budou letošní koncentrace drobných prachových částic, si lidé z Českého hydrometeorologického ústavu zatím nedovolí odhadnout. Zatím byl povolený limit překročen na 43 místech (loni celkem 83 míst), ale do konce roku ještě zbývají tři a půl měsíce.

"Asi to ani letos žádná sláva nebude, ale jestli to bude horší, nebo lepší než loni, to si netroufnu říct," řekl Aktuálně.cz náměstek ředitele hydrometeorologického ústavu Jan Macoun.

 

Právě se děje

Další zprávy