"Nechci a nemohu nadále zastupovat ombudsmana Stanislava Křečka ani s ním jakkoli spolupracovat, neboť s jeho názory, lidským i profesním přístupem zásadně nesouhlasím," řekla Šimůnková. Šimůnkovou sněmovna do funkce ombudsmanovy zástupkyně zvolila v listopadu 2019 a Křečka na post ochránce práv pak v únoru 2020. Mandáty jsou šestileté a z těchto funkcí nelze nikoho odvolat.
Křeček a Šimůnková se střetli v minulosti kvůli výrokům na adresu Romů, kvůli přítomnosti otců u porodu v době epidemie či kvůli právům dětí. Ombudsman už dřív stáhl svou zástupkyni z vládních rad, v nichž za jeho kancelář zasedala. Od července jí pak odebral veškerou její agendu. Dodatečně to zdůvodnil prodlevami při řešení kauz. Šimůnková to odmítla.
"Zvažuji kroky na svoji právní obranu," zopakovala dnes končící zástupkyně. Dodala, že práci vykonávala intenzivně a svědomitě a po odebrání úkolů se jí nemohla už věnovat ve prospěch lidí tak, jak to dělali její předchůdci. Formálně ve funkci zůstat nechce.
Šimůnková vyzvala k úpravě zákona o ochránci práv. Poukázala na podobné postavení ombudsmana i jeho zástupce. Podle ní je tak proti smyslu normy, aby měl celou agendu jen ochránce a pracovní náplň zástupce se vyprázdnila. Může to mít vliv na dobu a kvalitu vyřizování podnětů.
O změnách zákona mluvili už dřív i někteří poslanci. V Česku se léta jedná také o zřízení postu dětského ombudsmana. Šimůnková míní, že by zvažovaná pozice měla být nezávislá a neměla by spadat pod úřad ochránce.
Výroky "v rozporu s posláním"
Za zástupkyni se postavila už dřív řada organizací, některé vyzvaly ombudsmana k rezignaci. Křečkovy výroky na adresu menšin a uprchlíků odsoudil před nedávnem i Senát. Věnovala se jim už dřív také Evropská komise, žádala vysvětlení. Situací v úřadu veřejného ochránce práv se v polovině července zabýval sněmovní petiční výbor, nepřiklonil se k žádné ze stran sporu.
Podle Šimůnkové je řada Křečkových výroků "v rozporu s posláním" ombudsmanovy kanceláře. Ochránce by měl pomáhat bez rozdílu a předsudků, uvedla jeho končící zástupkyně. Je přesvědčena, že se za jejího působení podařilo posílit ochranu práv dětí. Zmínila třeba přítomnost rodičů s potomky v nemocnicích.
Zástupkyně prosazovala také odškodnění protiprávně sterilizovaných, které se vyplácí od letoška. Zaměřovala se i na vzdělávání postižených dětí, zaměstnávání handicapovaných či nezákonnost omezování klientů domovů seniorů v době covidu.
Premiéra a předsedu ODS Petra Fialu ohlášená rezignace mrzí. Uvedl, že jde o uznávanou expertku na lidská práva s řadou zkušeností. Bude přemýšlet, jak její zkušenosti pro český stát dál využívat. V souvislosti s jejím sporem s veřejným ochráncem práv Stanislavem Křečkem zmínil možnost změny legislativy.
Rezignovat by měl Křeček, míní Pekarová Adamová
Rezignace Šimůnkové je podle předsedkyně sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) selháním veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Křeček by měl vyvodit odpovědnost a odstoupit, sdělila Pekarová Adamová. "Stanislav Křeček jako veřejný ochránce práv ze své funkce nese odpovědnost za fungování celého úřadu. Vyústění situace rezignací jeho zástupkyně je tak jeho selháním ve funkci," uvedla Pekarová Adamová.
Připomněla, že sněmovna nemá pravomoc ombudsmana odvolat. "Ale bylo by namístě, aby on sám vyvodil odpovědnost ze selhání ve vedení úřadu, jejímž výsledkem bohužel bude snížení důvěry veřejnosti ve fungování veřejného ochránce práv, a rezignoval," dodala předsedkyně dolní komory.
Tomio Okamura (SPD) zdůraznil, že Šimůnková má právo kdykoli na svou funkci rezignovat. "Je to její rozhodnutí, že chce ukončit práci na úřadu ombudsmana," řekl Okamura. Petiční výbor se zabýval minulý měsíc situací v kanceláři ombudsmana opakovaně potom, co Křeček odebral Šimůnkové od července veškerou agendu.
Ve sporu se nepřiklonil k žádné ze stran. Okamura zopakoval, že výbor žádné zákonné pochybení v Křečkově práci neshledal. "Úřad pod vedením ombudsmana Stanislava Křečka funguje plně v souladu se zákonem o veřejném ochránci práv," dodal Okamura.
Předseda Pirátů a vicepremiér Ivan Bartoš na Twitteru napsal, že úřad ombudsmana může rezignací Šimůnkové v podstatě pozastavit činnost. "Neboť v něm nezbyl nikdo patřičně kompetentní zastávat funkci veřejného ochránce práv," uvedl.
Šimůnková musí svou rezignaci oznámit předsedkyni sněmovny, dokument jí doručí den před koncem srpna. Funkci tak pozbude následující den. Pokud se pozice zástupce ombudsmana uvolní před skončením funkčního období, volba se koná podle zákona o veřejném ochránci práv do 60 dnů.
Zástupce vybírají poslanci z kandidátů, které navrhnou prezident republiky a Senát. Hlava státu a horní komora mohou nominovat po dvou adeptech, návrhy mohou být i shodné.