Zasáhli proti pokojným demonstrantům, šibenice nechali být. Soudkyně kritizuje policisty

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
Aktualizováno 20. 5. 2016 13:04
Silná kritika proti policejnímu zásahu na loňské demonstraci v centru Prahy přišla od soudkyně, jež osvobodila aktivistku a studentku FAMU Kateřinu Krejčovou. Ta byla obviněna z napadení policisty, který brutálně zasáhl proti jejímu příteli. „Pro každého laického občanského pozorovatele (...) musí být hluboce demoralizující, když policie zasáhne nikoli proti větší skupině agresivních výtržníků vyhrožujících jiným lidem šibenicemi, oprátkou a smrtí oběšením, ale proti zcela pokojným protidemonstrantům...," píše se v osvobozujícím rozsudku.
Foto: ČTK

Praha - Pohled na policisty, kteří zasahují "pravděpodobně takticky, prozíravě a pohodlněji" proti pokojným demonstrantům, a nikoli skupině agresivních výtržníků vyhrožujících jiným lidem šibenicemi, oprátkou a smrtí oběšením, musí být "hluboce demoralizující".

Soudkyně Jarmila Löffelmannová v osvobozujícím rozsudku nad aktivistkou a studentkou FAMU Kateřinou Krejčovou obžalovanou z napadení policisty na demonstraci proti loňskému průvodu se šibenicemi zkritizovala práci policie. Podle soudkyně je motivace aktivistky pochopitelná. Krejčová tehdy na policistu naběhla kvůli tomu, že nepřiměřeně zasahoval proti jejímu příteli, kterému policisté nakonec vyrazili zub.

"Jestliže pak policie razantně zasáhne proti příteli obžalované, 'svede' ho na zem, zaklekne ho u hlavy, když prokazatelně dokonce při tomto zákroku dojde k vyražení zubu přítele obžalované, mohla obžalovaná tento způsob zákroku policie vyhodnotit odůvodněně za nepřiměřený," píše dál soudkyně v rozsudku, který má Aktuálně.cz k dispozici.

Zpochybňuje také to, zda policista, který proti příteli Krejčové zasáhl, vykonával svou policejní pravomoc v souladu se zákonem a v zájmu občanů. "Všechny tyto okolnosti výrazně snižují společenskou škodlivost jednání obžalované," napsala Löffelmannová, která ale zároveň upozorňuje, že policejní výzvy lidé musí akceptovat, a ne je svévolně ignorovat. Krejčové hrozily teoreticky až čtyři roky vězení, ale soud ji osvobodil.

Podlehla emocím

Krejčová přiznává, že její jednání bylo tehdy instinktivní a zoufalý akt proti nespravedlnosti, která se v tu chvíli děla.

"Jak ze strany agresivního davu účastníků nenávistné demonstrace Adama B. Bartoše, tak ze strany policie, která dala svým zásahem i během pozdějších rozhovorů s námi v antonu najevo, komu v té chvíli straní," řekla Aktuálně.cz. "Jsem ráda, že to soud vzal v potaz, protože v takové situaci se může ocitnout každý."

Třicetiletá Krejčová policistovi podle obžaloby skočila na záda a trhla mu ramenem. Policista, který měl podle aktivistky rasistické poznámky a urážel uprchlíky, si později stěžoval na bolest. Kvůli pohmoždění kloubu musel být týden na neschopence.

Odmítli uhnout průvodu se šibenicemi

Policie tehdy tři účastníky protestu proti demonstraci zadržela, protože průvodu se šibenicemi odmítli uhnout, byl mezi nim právě i přítel Krejčové. Posléze policie zadržela i ji.

Krejčová se hájila tím, že policisté prý jejího přítele týrali, a proto musela zakročit, i když věděla, že se tím vystavuje riziku trestního stíhání.

Mluvčí pražské policie Andrea Zoulová redakci v krátkosti řekla, že policie rozhodnutí soudu respektuje a k rozsudku se nebudou vyjadřovat.

Ředitel pražské policie Miloš Trojánek už před časem v reakci na zásah prohlásil, že za policisty stojí. "Jakékoli jednání, ať verbální, nebo fyzické, směřující k maření úkonu policisty coby úřední osoby považuji za absolutně nepřípustné," řekl Trojánek.

Obhájce Krejčové Pavel Uhl dříve uvedl, že soud by měl posoudit, do jaké míry je moc policistů neomezená. Krejčová se podle něj v okamžiku "rychlé a osudové volby" rozhodla podle svého svědomí.

 

Právě se děje

Další zprávy