Žena zranila na demonstraci policistu, tvrdí obžaloba. Znalec: Mohl si to vymyslet

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
20. 1. 2016 17:36
Soud začal řešit případ údajného napadení policisty během loňské demonstrace proti pochodu se šibenicemi. Obžalobě z násilí vůči úřední osobě čelí žena, která tvrdí, že na policistu jen spadla. Soudní znalec z oboru lékařství jí dal za pravdu. "K tomuto poranění nemohlo dojít, jak uvádí poškozený," řekl znalec, který zkoumal i videozáznam ze zásahu, a dodal, že si policista, který měl na sobě i neprůstřelnou vestu, mohl zranění vymyslet. Policista Filip Dlesk se po soudu nechtěl k lékařskému posudku vyjadřovat.
Demonstrace se šibenicemi
Demonstrace se šibenicemi | Foto: ČTK

PrahaObvodní soud pro Prahu 1 začal projednávat případ ženy obžalované z toho, že během demonstrace proti přijímání uprchlíků, na které se na začátku loňského léta objevily mimo jiné i šibenice pro "vlastizrádce", zranila policistu. To však znalec, který zpracoval posudek na policistovo zranění, vyloučil.

Kateřina K. do centra Prahy přišla bránit průchodu protiislámských demonstrantů a vyjádřit podporu uprchlíkům. Po zákroku policie bránila svého přítele a podle obžaloby zranila policistu Filipa Dleska. Za násilí vůči úřední osobě jí teoreticky hrozí až čtyři roky vězení. Žena tvrdí, že na policistu jen spadla. Ten si po akci stěžoval na bolest zad a byl i na neschopence.

Znalec: Zranění způsobit nemohla

Policie loni 1. července zadržela tři účastníky protestu proti protiimigrační demonstraci, protože průvodu se šibenicemi odmítli uhnout. Mezi nimi byl i Kateřinin přítel, na nějž zaklekli dva policisté a při zatýkání mu vyrazili zub. Čtvrtým zadrženým se posléze stala právě Kateřina K.

Chtěla svému příteli pomoct a policisty od něj odstrčit – jak je však patrné z videozáznamu, na kterém přibíhá k policistům a sprostě jim nadává, spadla pouze mezi ně. Jednoho z policistů tím ale údajně zranila na zádech.

To ale soudní znalec Tomáš Adámek vyloučil. "K tomuto poranění nemohlo dojít, jak uvádí poškozený," řekl znalec, který zkoumal i videozáznam ze zásahu. "Vzhledem k tomu, že měl policista na sobě neprůstřelnou vestu, muselo ke zranění dojít jinak," doplnil Adámek a k dalším otázkám dodal, že si zranění mohl policista vymyslet.

Lomcovala, neškrtila

Policista Filip Dlesk se po soudu nechtěl k lékařskému posudku vyjadřovat. "Nechci to komentovat," řekl Dlesk. Nařčení se už ale bránil v přípravném řízení ve své výpovědi, kterou má Aktuálně.cz k dispozici. "Narazila do mě a lomcovala se mnou a pak mě držela kolem krku, neškrtila mě. Bolelo mě to," uvedl ve výpovědi.

Že Kateřina K. nechtěla útočit, přiznávají i policisté, kteří se na zásahu podíleli. "Neútočila, ale spíš zakopla nebo spadla, nevím přesně," řekl policista Lukáš Polívka, podle kterého se žena bránila spoutání.

Shromáždění na podporu uprchlíků mohli obejít

Soud vyslechl řadu svědků z řad policie i účastníků protestu. Advokát Kateřiny K. Pavel Uhl a další protestující poukazovali také na to, že samotný policejní zásah byl do značné míry nesmyslný a že demonstrace se šibenicemi, kterou svolala krajní pravice a Adam B. Bartoš, mohla prostě jen projít kolem nich.

"Mohli projít kolem, bylo tam dost místa a policisté nás mohli jen oddělit," řekl u soudu jeden z tehdejších protestujících Ondřej Slačák. A doplnil, že několikrát upozorňovali policisty, že vyhrožovat násilím nebo smrtí je v rozporu se zákony, ti je ale údajně neposlouchali.

Že bylo možné shromáždění o deseti lidech obejít, policisté popírají. Podle velitele zásahu Zdeňka Šídy existovalo riziko, že demonstranti s šibenicemi na ně zaútočí, a proto přistoupili k odklizení protestujících z cesty, a udělali tak místo průvodu se šibenicemi. "Tímto zásahem jsme ochránili jejich zdraví a bezpečnost," tvrdí Šída.

Soud nakonec případ odročil kvůli výslechu dalších svědků.

Mezi body D a C sedělo přibližně deset demonstrantů, kteří vyjadřovali symbolický nesouhlas s demonstrací šibenic.
Mezi body D a C sedělo přibližně deset demonstrantů, kteří vyjadřovali symbolický nesouhlas s demonstrací šibenic. | Foto: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 7 minutami

Seriál běžkyň v Ruce vyhrála Johaugová, Razýmová byla 22.

Třídílné zahájení Světového poháru běžkyň na lyžích v Ruce vyhrála norská favoritka Therese Johaugová. Nejlepší z českých reprezentantek Kateřina Razýmová se v dnešní závěrečné stíhačce na 10 km volně posunula na 22. místo.

Celková vítězka seriálu z minulé sezony Johaugová startovala po sobotním triumfu na klasické desítce jako první a podle očekávání svůj náskok ještě zvýšila. Druhá dojela s odstupem 47 sekund ve skupině pronásledovatelek Ruska Taťjana Sorinová, jež dosáhla na stupně vítězů poprvé v kariéře. Třetí místo obsadila Švédka Ebba Anderssonová.

Razýmová vyjela na trať s číslem 30 a v průběhu závodu se propracovala až na konečnou 22. pozici ve spurtu v chumlu závodnic. Deset kilometrů zvládla ve čtrnáctém nejlepším čase. Další české lyžařky na bodované umístění nedosáhly, Kateřina Janatová skončila v páté a Petra Nováková s Petrou Hynčicovou v šesté desítce.

Muži běží stíhačku na 15 km volně od 12:50.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 58 minutami

Výbuch v Afghánistánu zabil nejméně 30 vojáků

Nejméně 30 příslušníků ozbrojených sil přišlo dnes o život a dalších 24 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje. Mohutnou explozi vyvolala bomba nastražená v automobilu před vojenskou základnou.

Agentura AP informuje kromě útoku v Ghazní o dalším sebevražedném atentátu za pomoci bomby umístěné v automobilu na jihu země. Terčem se stal konvoj šéfa tamní provinční rady. AP píše s odkazem na mluvčího provincie o nejméně třech mrtvých a 21 zraněných včetně dětí. K žádnému z útoků se zatím nikdo nepřihlásil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy