Nemohla ho zranit. Soud osvobodil aktivistku obžalovanou z útoku na policistu na demonstraci

ČTK Klára Galová, ČTK
Aktualizováno 28. 4. 2016 16:25
Levicovou aktivistku Kateřinu Krejčovou, která byla viněna z napadení policisty na demonstraci, Městský soud v Praze zprostil obžaloby. Třicetiletá Krejčová podle obžaloby napadla policistu poté, co na zemi zaklekl jejího přítele. Podle státního zástupce však žena policistovi nemohla vážněji ublížit. Podle verdiktu ho navíc ani zranit nemohla. Žena s dalšími aktivisty loni protestovala proti demonstraci odpůrců migrace. Hájila se tím, že policistův zákrok byl nepřiměřený. "Spravedlnost možná existuje," reagovala Krejčová na rozhodnutí.
Kateřina Krejčová.
Kateřina Krejčová. | Foto: ČTK

Praha - Městský soud v Praze se zastal levicové aktivistky Kateřiny Krejčové, která byla viněna z napadení policisty na demonstraci. Soudkyně ji zprostila obžaloby. Podle jejího verdiktu policistu zranit nechtěla a ani nemohla. Soud tak zrušil rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 1, který Krejčové v únoru uložil podmíněný trest. Rozsudek je pravomocný.

"Máme jiný názor na závadnost společenského jednání obžalované než prvostupňový soud," uvedla předsedkyně senátu. Jednání Krejčové by podle ní nemělo být ani před soudem, považuje ho za naprosto bagatelní. Policistu prý spíše zezadu "objala", podle soudkyně mu ublížit nechtěla.

"Spravedlnost možná opravdu existuje," reagovala Krejčová po ukončení líčení. Zároveň však dodala, že je nešťastná, protože byla rok vystavena trestnímu stíhání, což bylo psychicky náročné. "Stala jsem se delikventkou a bylo to úplně zbytečné. Je mi líto, že se tyto věci dějí," řekla aktivistka.

Incident se odehrál loni v červenci, kdy v centru Prahy protestovalo několik set lidí proti imigraci a uprchlickým kvótám. Někteří z účastníků tehdy nesli makety šibenic s nápisem "Za vlastizradu", které se podle demonstrujících dopustili někteří čeští politici. Policisté zasáhli proti levicovým aktivistům, kteří chtěli průvod demonstrantů zablokovat. Předtím je prý vyzvali, aby vyklidili prostor, to ale někteří protestující včetně Krejčové a jejího přítele odmítli.

Třicetiletá Krejčová podle obžaloby napadla policistu poté, co na zemi zaklekl jejího přítele. Údajně mu praštil hlavou o zem, čímž mu vyrazil zub. Krejčová policistovi podle obžaloby skočila na záda a trhla mu ramenem. Policista, který měl podle aktivistky rasistické poznámky a urážel uprchlíky, si později stěžoval na bolest. Kvůli pohmoždění kloubu musel být týden na neschopence.

Rychlá a osudová volba

Krejčová se hájila tím, že policisté prý jejího přítele týrali, a proto musela zakročit, i když věděla, že se tím vystavuje riziku trestního stíhání. Obhájce Krejčové Pavel Uhl v odvolání uvedl, že soud by měl posoudit, do jaké míry je moc policistů neomezená. Krejčová se podle něj v okamžiku "rychlé a osudové volby" rozhodla podle svého svědomí. Navrhl úplné zproštění obžaloby.

Podle státního zástupce je ve věci dostatek důkazů. Poukázal zejména na existenci videozáznamu, který celý incident zachytil. Řekl, že jednání Krejčové je z lidského hlediska pochopitelné, nemělo by ale zůstat beztrestné. Zpochybnil však to, že žena policistovi mohla vážněji ublížit, řekl, že by věc mohla být přehodnocena z trestného činu na přestupek. Krejčová novinářům řekla, že si uvědomuje, že zákon porušila, za svým činem si však stojí. Zdůraznila, že to, co udělala, bylo správné z etického pohledu.

Vedení pražské policie se za jednoho ze svých policistů postavilo. "Jakékoli jednání, ať verbální nebo fyzické, směřující k maření úkonu policisty coby úřední osoby považuji za absolutně nepřípustné. V tomto ohledu jednoznačně za policisty stojím a budu je podporovat v jejich nelehké práci i nadále," prohlásil ředitel pražské policie Miloš Trojánek. 

Přišel i Ševcov

Podle svých slov se Krejčová díky celému procesu začala více zajímat o podobné případy. "Napadení úřední osoby je policií velmi často, naprosto rutinně zneužíváno. Vím o mnoha lidech, kteří se policisty ani nedotkli, a přesto byli za takovou věc odsouzeni," řekla v pátek.

Zároveň zmínila, že doufá, že tyto incidenty neodradí lidi od účasti na demonstracích jako formě občanského protestu. Sama se plánuje zúčastnit akcí konaných 1. května.

Ženu přišel k soudu podpořit i Igor Ševcov, který byl obviněn z útoku na dům ministra obrany Martina Stropnického (ANO). Ve středu ho Městský soud v Praze viny zprostil, nepravomocně ho však vyhostil z republiky za pomoc při sprejování na zeď ruzyňské věznice z loňského května.

Krejčovou před nedávnem podpořily desítky pedagogů a studentů z FAMU, kde nedávno absolvovala doktorát z audiovizuálních studií. Zástupci školy označili její odsouzení mimo jiné za projev sílících sympatií policejních složek a státního zastupitelství vůči projevům rasismu a nenávisti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Hokejisté začnou olympijský turnaj v Pekingu 9. února proti Dánsku

Čeští hokejisté vstoupí do olympijského turnaje v Pekingu ve středu 9. února ve 14:10 SEČ proti Dánsku. O dva dny později čeká svěřence trenéra Filipa Pešána v základní skupině B od 9:40 SEČ souboj se Švýcarskem a v sobotu 12. února ve 14:10 SEČ nastoupí proti Rusku. Program dnes zveřejnila Mezinárodní hokejová federace na kongresu v Petrohradu, jehož součástí bude v sobotu i volba nového prezidenta. Mezi pěti kandidáty na nástupce Reného Fasela je také český zástupce Petr Bříza.

Duel českých hokejistů s Dánskem bude druhým v pořadí turnaje. Předcházet mu bude v National Indoor Stadium v Pekingu od 9:40 souboj Ruska se Švýcarskem. O den později se odehrají první duely skupiny C Švédsko - Lotyšsko (5:10 SEČ) a Finsko - Slovensko (9:40) a program uzavře ve 14:10 SEČ vystoupení domácí Číny proti Spojeným státům americkým také v National Indoor Stadium pro 18.000 fanoušků. Kanadu také v "áčku" čeká první zápas ve stejný čas ve Wukesong Sport Centre s kapacitou ještě o tisíc míst vyšší.

Základní skupiny skončí 13. února a po dnu volna budou v úterý 15. února následovat kvalifikační zápasy předkola play off. Již den poté přijde na řadu čtvrtfinále, do něhož postoupí přímo vítězové skupin, nejlepší celek z druhých míst a lepší celky z předkola. Po dalším dni volna se uskuteční semifinále. O bronz se bude hrát v sobotu 19. února od 14:10. Nový olympijský vítěz bude znám v neděli 20. února, finále se odehraje od 5:10 SEČ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy