Nemohla ho zranit. Soud osvobodil aktivistku obžalovanou z útoku na policistu na demonstraci

ČTK Klára Galová, ČTK
Aktualizováno 28. 4. 2016 16:25
Levicovou aktivistku Kateřinu Krejčovou, která byla viněna z napadení policisty na demonstraci, Městský soud v Praze zprostil obžaloby. Třicetiletá Krejčová podle obžaloby napadla policistu poté, co na zemi zaklekl jejího přítele. Podle státního zástupce však žena policistovi nemohla vážněji ublížit. Podle verdiktu ho navíc ani zranit nemohla. Žena s dalšími aktivisty loni protestovala proti demonstraci odpůrců migrace. Hájila se tím, že policistův zákrok byl nepřiměřený. "Spravedlnost možná existuje," reagovala Krejčová na rozhodnutí.
Kateřina Krejčová.
Kateřina Krejčová. | Foto: ČTK

Praha - Městský soud v Praze se zastal levicové aktivistky Kateřiny Krejčové, která byla viněna z napadení policisty na demonstraci. Soudkyně ji zprostila obžaloby. Podle jejího verdiktu policistu zranit nechtěla a ani nemohla. Soud tak zrušil rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 1, který Krejčové v únoru uložil podmíněný trest. Rozsudek je pravomocný.

"Máme jiný názor na závadnost společenského jednání obžalované než prvostupňový soud," uvedla předsedkyně senátu. Jednání Krejčové by podle ní nemělo být ani před soudem, považuje ho za naprosto bagatelní. Policistu prý spíše zezadu "objala", podle soudkyně mu ublížit nechtěla.

"Spravedlnost možná opravdu existuje," reagovala Krejčová po ukončení líčení. Zároveň však dodala, že je nešťastná, protože byla rok vystavena trestnímu stíhání, což bylo psychicky náročné. "Stala jsem se delikventkou a bylo to úplně zbytečné. Je mi líto, že se tyto věci dějí," řekla aktivistka.

Incident se odehrál loni v červenci, kdy v centru Prahy protestovalo několik set lidí proti imigraci a uprchlickým kvótám. Někteří z účastníků tehdy nesli makety šibenic s nápisem "Za vlastizradu", které se podle demonstrujících dopustili někteří čeští politici. Policisté zasáhli proti levicovým aktivistům, kteří chtěli průvod demonstrantů zablokovat. Předtím je prý vyzvali, aby vyklidili prostor, to ale někteří protestující včetně Krejčové a jejího přítele odmítli.

Třicetiletá Krejčová podle obžaloby napadla policistu poté, co na zemi zaklekl jejího přítele. Údajně mu praštil hlavou o zem, čímž mu vyrazil zub. Krejčová policistovi podle obžaloby skočila na záda a trhla mu ramenem. Policista, který měl podle aktivistky rasistické poznámky a urážel uprchlíky, si později stěžoval na bolest. Kvůli pohmoždění kloubu musel být týden na neschopence.

Rychlá a osudová volba

Krejčová se hájila tím, že policisté prý jejího přítele týrali, a proto musela zakročit, i když věděla, že se tím vystavuje riziku trestního stíhání. Obhájce Krejčové Pavel Uhl v odvolání uvedl, že soud by měl posoudit, do jaké míry je moc policistů neomezená. Krejčová se podle něj v okamžiku "rychlé a osudové volby" rozhodla podle svého svědomí. Navrhl úplné zproštění obžaloby.

Podle státního zástupce je ve věci dostatek důkazů. Poukázal zejména na existenci videozáznamu, který celý incident zachytil. Řekl, že jednání Krejčové je z lidského hlediska pochopitelné, nemělo by ale zůstat beztrestné. Zpochybnil však to, že žena policistovi mohla vážněji ublížit, řekl, že by věc mohla být přehodnocena z trestného činu na přestupek. Krejčová novinářům řekla, že si uvědomuje, že zákon porušila, za svým činem si však stojí. Zdůraznila, že to, co udělala, bylo správné z etického pohledu.

Vedení pražské policie se za jednoho ze svých policistů postavilo. "Jakékoli jednání, ať verbální nebo fyzické, směřující k maření úkonu policisty coby úřední osoby považuji za absolutně nepřípustné. V tomto ohledu jednoznačně za policisty stojím a budu je podporovat v jejich nelehké práci i nadále," prohlásil ředitel pražské policie Miloš Trojánek. 

Přišel i Ševcov

Podle svých slov se Krejčová díky celému procesu začala více zajímat o podobné případy. "Napadení úřední osoby je policií velmi často, naprosto rutinně zneužíváno. Vím o mnoha lidech, kteří se policisty ani nedotkli, a přesto byli za takovou věc odsouzeni," řekla v pátek.

Zároveň zmínila, že doufá, že tyto incidenty neodradí lidi od účasti na demonstracích jako formě občanského protestu. Sama se plánuje zúčastnit akcí konaných 1. května.

Ženu přišel k soudu podpořit i Igor Ševcov, který byl obviněn z útoku na dům ministra obrany Martina Stropnického (ANO). Ve středu ho Městský soud v Praze viny zprostil, nepravomocně ho však vyhostil z republiky za pomoc při sprejování na zeď ruzyňské věznice z loňského května.

Krejčovou před nedávnem podpořily desítky pedagogů a studentů z FAMU, kde nedávno absolvovala doktorát z audiovizuálních studií. Zástupci školy označili její odsouzení mimo jiné za projev sílících sympatií policejních složek a státního zastupitelství vůči projevům rasismu a nenávisti.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy