Praha - Ve strašnickém krematoriu se s prezidentem Václavem Havlem při hodinovém soukromém obřadu rozloučila rodina a přátelé. Na závěr pietní akce zazněla hymna někdejšího Československa, kterou lidé zpívali, a Havlův hlas ze záznamu.
Soukromý obřad symbolicky uzavřel pětidenní loučení s prvním polistopadovým prezidentem.
Obřad podle zpravodajky ČTK začal jedním ze symbolů sametové revoluce - písní Modlitba pro Martu. Havlova manželka Dagmar položila k rakvi kytici. V první řadě byli další členové rodiny - dcera jeho manželky Nina či Havlův bratr Ivan. Mnozí přítomní se neubránili slzám.
Herečka Táňa Fischerová přednesla první projev. Mluvila pak též chartistka Dana Němcová, která vyjádřila naději, že nyní již Václav Havel dostal odpovědi na svoje otázky po smyslu života. "Já se s tebou neloučím. Nashledanou," řekla.
Herec Jiří Bartoška řekl, že by si přál dát Havlovi cigaretu a vykouřit ji s ním na jeho venkovském sídle v Hrádečku. "Pane prezidente, slibujeme vám, že budeme pokračovat v šok show," prohlásil další známý divadelník Oldřich Kaiser. Na okamžik se mu tím podařilo odlehčit smutek přítomných, protože se ozval i smích. Herečka Vlasta Chramostová recitovala básně, řádové sestry boromejky, které se staraly o Havla v posledních měsících, u rakve zazpívaly.
Co hráli na rozloučenou
Seznam písní, které zazněly na obřadu
1. Vivaldi: Zima
2. Modlitba pro Martu - Marta Kubišová
3. Krásné je žít
4. Kéž lavičko, kéž bys promluvila
5. Lou Reed - Perfect Day
6. Magické noci - Plastic People of Universe
7. Píseň boromejek
7. Když jsem já šel tou Putimskou branou
8. Óda na radost
9. Československá hymna
10.Hudba z filmu Odcházení
O hudební rámec smutečního obřadu se postaral muzikant Michael Kocáb, který spolu s Havlovou manželkou Dagmar vybral písně, jež měl prezident rád. V sále tak zazněly třeba tóny slavné protiválečné písně Johna Lennona Imagine, hitu amerického rockera Lou Reeda Perfect Day či undergroundový kus Magické noci od Plastic People Of The Universe. Ze záznamu hrála píseň Když jsem já šel tou Putimskou branou, kterou v noci před obřadem nazpívala bývalá první dáma Havlová. Mezi písněmi nechyběla Óda na radost, která je hymnou EU, či písně Krásné je žít nebo Kéž lavičko, kéž bys promluvila.
Věta z Odcházení
Na úplný konec obřadu lidé odříkali za vedení otce Romualda Otčenáš a pak zazněla československá hymna. Přítomní se spontánně dali do zpěvu a na konci, který byl nejemotivnější, tleskali. Poté se za zvuku hudby z Odcházení zatáhla opona a ze záznamu zazněl Havlův citát: "Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí. Zapněte si mobilní telefony". Věta, kterou slavný literát a dramatik pronesl na konci svého filmového debutu Odcházení, připomněla jeho pověstný smysl pro humor.
Mezi smutečními hosty byli například herečky Jiřina Bohdalová, Jiřina Jirásková, herec Martin Stropnický s manželkou Veronikou Žilkovou, herci Tomáš Töpfer, Jiří Lábus a Kaiser, Bartoška, chirurg Pavel Pafko či zpěvák a herec Jiří Macháček, básník a disident Jiří Kuběna.
Obřad byl původně míněn jako soukromé rozloučení, před jeho začátkem však ochranka otevřela velkou bránu a aspoň do předsálí vpustila veřejnost. V prostorách se tak shromáždilo asi 200 lidí, někteří z nich ale nevydrželi po celou dobu obřadu. Jiní však i nadále přicházeli přihlížet smutečnímu shromáždění.