Žalobkyně: Soud udělal chybu, Bárta a Škárka jsou vinni

Radek Nohl Radek Nohl
23. 1. 2013 16:25
Podle státní zástupkyně Hany Vrbové by měli oba poslanci dostat podmíněné tresty
Žalobkyně Hana Vrbová.
Žalobkyně Hana Vrbová. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Žalobkyně Hana Vrbová odmítla, aby obálková kauza uvnitř Věci veřejných, v níž byl ve středu Obvodním soudem pro Prahu 5 omilostněn poslanec Vít Bárta a Jaroslav Škárka, skončila, a po vynesení rozsudku se okamžitě odvolala.

V rozhovoru pro Aktuálně.cz státní zástupkyně řekla, že již předtím Městský soud v Praze nesprávně celý případ vyhodnotil, když původní rozsudek zrušil.

Podle jejích slov totiž je v obžalobě uvedeno, že se Bárta dopustil uplácení mimo Poslaneckou sněmovnu. A Škárka peníze přijal v Bártově bytě. Proto si Vrbová myslí, že by oba měli od soudu odejít s podmínkou.

Aktuálně.cz: Soudce Jan Šott po vynesení verdiktu řekl: "Trestní řízení se zastavilo před branami politiky." Souhlasíte?

Takto bych to nekomentovala. S některými odůvodněními uvedenými v rozsudku s panem Šottem rozhodně souhlasím.

Poslanec Vít Bárta.
Poslanec Vít Bárta. | Foto: Ludvík Hradilek

Vzhledem k tomu, jakou práci odvedla policie, bych se takto nevyjadřovala. Soud se musel řídit tím, co vynesl soud druhého stupně.

A.cz: Proč jste se okamžitě proti rozsudku odvolala?

Navrhovala jsem uznání viny podle obžaloby, a protože mi nebylo vůbec vyhověno, oba byli zproštěni.

A.cz: Jaké jsou vaše hlavní argumenty?

Nesouhlasím s tím, jak Městský soud v Praze právně a skutkově danou věc hodnotil.

Bárta a Škárka zproštěni, podívejte se na fotografie:

A.cz: Podle obžaloby měl přeci Vít Bárta uplácet v restauraci a svém bytě. Proto měli být podle vás potrestáni?

Ano, v tomto směru byla podána obžaloba. Došlo k tomu mimo Poslaneckou sněmovnu, ve veřejných prostorách v restauraci a poté u něj v bytě. Soud měl rozhodnout podle obžaloby, tak jak byla podána.

A.cz: Jaké tresty by si podle vás zasloužili?

To jsou ty tresty, které jsem navrhovala při své závěrečné řeči 6. dubna loňského roku, tehdy jsem navrhla podmíněné tresty s delší zkušební dobou a propadnutí té částky 665 tisíc korun.

Co říkáte na verdikt soudu? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy