Soud řešil odvolání Bárty a Škárky, své závěry ale tají

ČTK ČTK
14. 11. 2012 20:20
Pražský městský soud ve středu rozhodl o odvolání v "obálkovém případu"
Vít Bárta u soudu při čtení rozsudku na fotografii Reuters.
Vít Bárta u soudu při čtení rozsudku na fotografii Reuters. | Foto: Reuters

Praha - Pražský městský soud ve středu během neveřejného jednání rozhodl o odvolání v kauze poslanců Víta Bárty a Jaroslava Škárky.

ČTK to oznámila mluvčí soudu Martina Lhotáková.

To, že soud rozhodl neveřejně, zřejmě znamená, že případ vrátil k novému projednání obvodnímu soudu pro Prahu 5.

Ten v dubnu potrestal exministra dopravy a neformálního šéfa Věcí veřejných Bártu 18 měsíci vězení s třicetiměsíční zkušební dobou, Škárka (dříve VV) si vyslechl verdikt s nepodmíněným trestem tří let vězení a zákazem činnosti.

Lhotáková uvedla, že soud rozhodl s ohledem na verdikt Nejvyššího soudu.

Ten minulý měsíc uvedl, že Bárta nemá být nadále souzen za to, že spolustraníkům na jednání poslaneckého klubu Věcí veřejných (VV) nabídl výhodnou půjčku. Důvodem je poslanecká imunita, skutek se totiž odehrál v Poslanecké sněmovně.

Imunita se ale nevztahuje na dva klíčové skutky, za které si Bárta nepravomocně vyslechl podmíněný trest, tedy na údajné podplácení Jaroslava Škárky a Kristýny Kočí. Ti totiž údajné bezúročné půjčky dostali jinde, konkrétně v restauraci Austria a v Bártově bytě.

"Z hlediska našeho verdiktu ta část, která se týkala nabízení úplatku - část, která se odehrála na poslaneckém klubu - byla pouze popisující pasáží skutku. Naším rozhodnutím byl pan Bárta zatím nepravomocně odsouzen pro poskytnutí úplatku, tedy pro to jednání. Nikoli pro nabídku - ta pouze dokreslovala skutek, byla součástí popisu skutku, ale nebyl za ni odsouzen," řekl už dříve ČT soudce Jan Šott, který případ údajného uplácení ve Věcech veřejných rozhodoval u obvodního soudu.

Bárta podle obžaloby dal Kočí a Škárkovi půl milionu, respektive 170 tisíc korun za to, aby k němu byli loajální a prosazovali jeho zájmy ve straně.

Škárka údajně úplatek převzal a část peněz také použil. Podle obvodního soudu navíc peníze vylákal od Bárty pod falešnou záminkou. Chtěl prý tehdejšího předsedu poslaneckého klubu VV diskreditovat.

Bárta vinu popíral. Tvrdil, že v případě Škárky a Kočí šlo o přátelské půjčky. Obvodní soud pro Prahu 5 ale dospěl k závěru, že i poskytování bezúročných půjček může být uplácením.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V muzeu ve Francii se zabarikádoval muž a vyhrožoval lidem, policie ho zadržela

V archeologickém muzeu v jihofrancouzském městě Saint-Raphaël se ve středu ráno zabarikádoval muž. Po několika hodinách jej zásahová jednotka francouzské policie zadržela, informovala agentura AFP. Muž z budovy vykřikoval výhrůžky a na zdi objektu se našly "znepokojivé" nápisy v arabštině. Podle serveru France Bleu policie předpokládá, že muž má psychické problémy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy