Soud zprostil obžaloby poslance Bártu i Škárku

Domácí ČTK Domácí, ČTK
23. 1. 2013 12:33
Soudce Šott vyhověl názoru odvolacího soudu, žalobkyně se proti rozsudku odvolala
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Obvodní soud pro Prahu 5 zprostil viny bývalého předsedu poslanců Věcí veřejných (VV) Víta Bártu i nezařazeného poslance Jaroslava Škárku (dříve také VV). Bárta byl podezřelý z podplácení, Škárka čelil obvinění z přijetí úplatku.

Případ poputuje k pražskému městskému soudu, státní zástupkyně se proti oběma rozhodnutím odvolala. Bárta i Škárka se práva na odvolání na místě vzdali.

Soudce Jan Šott vyhověl názoru odvolacího soudu. Ten mu také vytýkal, že vedl proces k médiím příliš otevřeně. V tomto směru ale soudce názor nezměnil a kamery opět povolil.

Podle soudce je jeho postup v souladu s ústavou i dalšími zákony, a proto jednání vede ve stejném duchu jako původní hlavní líčení. V něm dovolil novinářům například vysílat online přenosy přímo ze soudní síně.

K soudu kromě neformálního lídra Věcí veřejných Bárty a Škárky dorazila také předsedkyně poslaneckého klubu VV a Bártova manželka Kateřina Klasnová nebo poslanec Michal Babák (VV).

"Je nepochybné, že jakkoli byla věc vrácena zdejšímu soudu k novému rozhodnutí, ve skutečnosti máme naprosto nulový prostor k vlastnímu posouzení věci a je nám odvolacím soudem uloženo, abychom formálně jako své vlastní rozhodnutí vyhlásili rozhodnutí učiněné ve skutečnosti odvolacím soudem," prohlásil Šott. Podle něho se i přes osvobozující rozhodnutí senát s názorem městského soudu neztotožňuje.

Ještě v dubnu loňského roku přitom Bártovi vyměřil osmnáctiměsíční podmínku za uplácení svých stranických kolegů a Škárku odsoudil k tříletému trestu vězení a desetiletému zákazu činnosti poslance.

Podle obžaloby dal Bárta tehdejším stranickým kolegům, poslancům Škárkovi a Kristýně Kočí, 170 000 a 500 000 korun za to, aby k němu byli loajální a prosazovali jeho zájmy ve Věcech veřejných. Škárka údajně úplatek přijal a část peněz také použil.

Neformální lídr Věcí veřejných Bárta, který kvůli kauze rezignoval na post ministra dopravy, se u soudu hájil tím, že Škárkovi a Kočí peníze jen půjčil. Soudce Šott mu uvěřil, nicméně i poskytování bezúročných půjček označil za uplácení.

Škárka podle Šotta spáchal podvod, protože vylákal z Bárty peníze pod falešnou záminkou, aby ho mohl zdiskreditovat. Vedle nepodmíněného trestu odnětí svobody dostal Škárka zákaz výkonu funkce poslance, a to na maximální možnou dobu deseti let.

Proti Šottovu rozsudku se odvolali Bárta, Škárka i státní zástupkyně. Odvolací Městský soud v Praze pak v polovině loňského listopadu původní verdikt zrušil a vrátil případ k novému projednání.

K novému projednání případ před Vánoci vrátila soudkyně Jarmila Löffelmannová.

Ta ve svém rozhodnutí poukázala na verdikt Nejvyššího soudu, podle něhož se na Bártovu "výhodnou půjčku spolustraníkům" vztahuje poslanecká imunita, protože k  nabídce došlo na půdě dolní komory Parlamentu.

 

Právě se děje

před 43 minutami

O víkendu bude vystaven Kupkův rekordní obraz

Ve výstavní síni areálu zámku v Opočně je tento víkend možné prohlédnout si obraz Františka Kupky nazvaný Plochy příčné II. V květnu byl vydražen za 78 milionů korun, čímž přepsal rekordy českých aukcí. Královéhradecký kraj dvoudenní výstavu připravil ve spolupráci s opočenskou radnicí ke 148. výročí narození Františka Kupky a ke 100. narozeninám mecenášky umění Medy Mládkové. Plochy příčné II jsou jedním z nejdůležitějších Kupkových děl a ukázkou progresivního výtvarného jazyka, kterým autor předstihl vývoj světového malířství. Dílo namaloval ve Francii, v roce 1946 ho věnoval pražskému příteli za pomoc s retrospektivou v Mánesu. V roce 1968 bylo plátno součástí velké Kupkovy výstavy ve Valdštejnské jízdárně, pak se ale vytratilo z povědomí veřejnosti. Až do letošní aukce jej vlastnila rodina původního majitele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy