reklama
 
 

Soud zprostil obžaloby poslance Bártu i Škárku

23. 1. 2013 12:33
Soudce Šott vyhověl názoru odvolacího soudu, žalobkyně se proti rozsudku odvolala

Praha - Obvodní soud pro Prahu 5 zprostil viny bývalého předsedu poslanců Věcí veřejných (VV) Víta Bártu i nezařazeného poslance Jaroslava Škárku (dříve také VV). Bárta byl podezřelý z podplácení, Škárka čelil obvinění z přijetí úplatku.

Případ poputuje k pražskému městskému soudu, státní zástupkyně se proti oběma rozhodnutím odvolala. Bárta i Škárka se práva na odvolání na místě vzdali.

Soudce Jan Šott vyhověl názoru odvolacího soudu. Ten mu také vytýkal, že vedl proces k médiím příliš otevřeně. V tomto směru ale soudce názor nezměnil a kamery opět povolil.

Podle soudce je jeho postup v souladu s ústavou i dalšími zákony, a proto jednání vede ve stejném duchu jako původní hlavní líčení. V něm dovolil novinářům například vysílat online přenosy přímo ze soudní síně.

K soudu kromě neformálního lídra Věcí veřejných Bárty a Škárky dorazila také předsedkyně poslaneckého klubu VV a Bártova manželka Kateřina Klasnová nebo poslanec Michal Babák (VV).

"Je nepochybné, že jakkoli byla věc vrácena zdejšímu soudu k novému rozhodnutí, ve skutečnosti máme naprosto nulový prostor k vlastnímu posouzení věci a je nám odvolacím soudem uloženo, abychom formálně jako své vlastní rozhodnutí vyhlásili rozhodnutí učiněné ve skutečnosti odvolacím soudem," prohlásil Šott. Podle něho se i přes osvobozující rozhodnutí senát s názorem městského soudu neztotožňuje.

Ještě v dubnu loňského roku přitom Bártovi vyměřil osmnáctiměsíční podmínku za uplácení svých stranických kolegů a Škárku odsoudil k tříletému trestu vězení a desetiletému zákazu činnosti poslance.

Podle obžaloby dal Bárta tehdejším stranickým kolegům, poslancům Škárkovi a Kristýně Kočí, 170 000 a 500 000 korun za to, aby k němu byli loajální a prosazovali jeho zájmy ve Věcech veřejných. Škárka údajně úplatek přijal a část peněz také použil.

Neformální lídr Věcí veřejných Bárta, který kvůli kauze rezignoval na post ministra dopravy, se u soudu hájil tím, že Škárkovi a Kočí peníze jen půjčil. Soudce Šott mu uvěřil, nicméně i poskytování bezúročných půjček označil za uplácení.

Škárka podle Šotta spáchal podvod, protože vylákal z Bárty peníze pod falešnou záminkou, aby ho mohl zdiskreditovat. Vedle nepodmíněného trestu odnětí svobody dostal Škárka zákaz výkonu funkce poslance, a to na maximální možnou dobu deseti let.

Proti Šottovu rozsudku se odvolali Bárta, Škárka i státní zástupkyně. Odvolací Městský soud v Praze pak v polovině loňského listopadu původní verdikt zrušil a vrátil případ k novému projednání.

K novému projednání případ před Vánoci vrátila soudkyně Jarmila Löffelmannová.

Ta ve svém rozhodnutí poukázala na verdikt Nejvyššího soudu, podle něhož se na Bártovu "výhodnou půjčku spolustraníkům" vztahuje poslanecká imunita, protože k  nabídce došlo na půdě dolní komory Parlamentu.

autoři: Domácí, ČTK | 23. 1. 2013 12:33

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama