Praha - Žalobkyně navrhla čtyřiadvacetiletému Marku Půčkovi obviněnému ze zabití dívky autem loni v srpnu na pražském Smíchově trest při horní hranici, tedy osm let vězení. Je podle ní prokázáno, že jel opilý, od nehody utekl a zajímal se hlavně o sebe.
Půček tvrdí, že opilý nebyl. Případ projednává Obvodní soud pro Prahu 2. Soudkyně Iva Fialová odročila kauzu na příští týden v pátek, kdy v poledne sdělí rozsudek.
Podle státní zástupkyně Jany Schröderové není pro Půčka jediná polehčující okolnost. Zdůraznila jeho chování po nehodě, po které utekl a policii se přihlásil až po 16 hodinách, což prý udělal zcela účelově, aby měl čistý toxikologický test. "Považuji za prokázané, že večer a v noci před nehodou slavil narozeniny," uvedla žalobkyně.
Kamerové záznamy a účtenka z restaurace prý dokazují, že se u stolu vydatně popíjel alkohol. "Neseděl tam, jak se říká, na sucho, ale sám popíjel," uvedla. Žalobkyně také připomněla, že Půček měl již dříve několikrát problémy se zákonem v souvislosti s rychlou jízdou a požíváním návykových látek.
Zájem médií
Podle Půčkovy obhájkyně Mileny Arnoštové se případ setkal s nadměrným zájmem médií, který udělal z jejího klienta zločince a hyenu. O tragédii podle ní není sporu a Půček všeho lituje. Snažila se poukázat na to, že údajně od začátku vždy plně před policií obšírně vypovídal.
Advokátka uvedla, že nemusel o střetu s dívkou vědět, přičemž vycházela z vyšetřování o pohybu jejího těla po nárazu. Naznačila také, že dívka mohla před autem uskočit. "Svědci se shodli na tom, že slyšeli přijet auto, které bylo osvětlené. Všichni reagovali tak, že uskočili. Již nezjistíme, proč neuskočila, třeba poslouchala hudbu z mobilu, který se našel na místě, nebo byla otočená zády. Spolehla se na to, že je na chodníku a že je v bezpečí," uvedla právnička.
Půček se podle ní dopustil usmrcení z nedbalosti, navrhuje ale zrušení částí obžaloby týkající se návykových látek, protože to podle ní důkazy nepotvrzují. Případ navrhla posoudit mírněji v sazbě do šesti let vězení a požádala soud, aby zvážil i udělení výchovného trestu - podmínky v horní hranici, tedy tři roky s pětiletým odkladem a také dohled probačního úředníka.
Řidič: Pil jsem nealko
Advokátka v závěrečné řeči, která zabrala téměř dvě hodiny, mimo jiné zdůraznila, že posudek prý nepotvrdil přítomnost návykových látek v těle Půčka v době nehody v takovém množství, aby ho ovlivnily. Testy poté, kdy se přihlásil policii, neprokázaly alkohol a měl pouze v moči stopy kokainu, který ale požil již dříve, a jednalo se prý o "přirozený proces těla při odbourávání látek".
Obžaloba Půčka viní z toho, že kromě neposkytnutí pomoci vážně zraněné dívce, kterou srazil autem 5. srpna nad ránem na autobusové zastávce, jel také pod vlivem alkoholu. Půček již dříve uvedl, že měl za celý večer jedno malé pivo a druhé nedopil, jinak pil pouze nealko.
Půček se policii přihlásil zhruba 16 hodin po nehodě. Vzhledem k časovému odstupu bylo jeho toxikologické vyšetření v pořádku. Obžaloba svá tvrzení o řízení pod vlivem návykových látek staví na svědectvích a videozáznamech.