"Právem šaría se český řád neřídí." Žalobce navrhl pro bývalého imáma deset let

ČTK ČTK
11. 2. 2020 11:07
Státní zástupce Marek Bodlák navrhl potrestat bývalého pražského imáma Sámera Shehadeha deseti lety vězení. Podle něj se podařilo prokázat, že Shehadeh pomohl svému bratrovi Omarovi a jeho družce Fátimě Hudkové odejít do Sýrie a přidat se k teroristické organizaci an-Nusra. Zároveň skupině poslal finance vybrané na sbírkách v Česku. Shehadeh se přiznal, jednání však nepovažuje za trestné.
Bývalý pražský imám Samer Shehadeh u soudu v lednu 2020.
Bývalý pražský imám Samer Shehadeh u soudu v lednu 2020. | Foto: ČTK

"Důkazní situace byla doznáním obžalovaného do značné míry usnadněna," prohlásil před pražským městským soudem žalobce Bodlák. Mezi další důkazy usvědčující Shehadeha i jeho bratra se ženou zařadil audionahrávky jejich rozhovorů či výpovědi svědků. Podle žalobce tak zbývalo posoudit, zda bývalý imám pomocí bratrovi a Hudkové odejít k an-Nusra a posíláním peněz do Sýrie spáchal trestný čin.

Podle islámského práva bylo jednání bývalého imáma považováno za správné a bohulibé, podotkl Bodlák. "Ale ač se to panu obžalovanému nelíbí, český právní řád se právem šaría neřídí," uvedl Bodlák. An-Nusra, později známá jako Džabhat Fatah aš-Šám (Fronta dobytí Sýrie), je podle něj zařazena na seznam teroristických organizací, a Sámer a Omar Shehadehovi i Hudková se tak dopustili trestných činů účast na teroristické skupině a financování terorismu. Pro Omara a Hudkovou navrhl žalobce desetiletý a pětiletý trest vězení.

Sámer Shehadeh pomohl podle obžaloby svému bratrovi Omarovi odjet do Sýrie a přidat se k Džabhat Fatah aš-Šám v listopadu 2016. V následujícím roce zajistil cestu i Hudkové, kterou předtím po internetu s Omarem oddal.

Státní zástupce uvedl, že trestné činy účast na teroristické skupině a financování terorismu se do trestního zákoníku dostaly až v roce 2017, to však neznamená, že by předtím jeho jednání nebylo trestné. Naopak se podle něj trestalo přísnější sazbou. Ani složitá situace v Sýrii pak nemůže podle něj být důvodem, aby trojici mohl považovat za nevinnou.

S vězením počítám, řekl Shehadeh

Bývalý imám se k pomoci bratrovi a jeho ženě i k posílání peněz do Sýrie u hlavního líčení přiznal. Považuje to však za správné, protože neuznává syrskou vládu a organizaci nevnímá jako teroristickou. Ve své výpovědi dále prohlásil, že pro něj rozhodnutí českých soudů není podstatné, protože nerozhodují podle islámského práva šaría. S vězením počítá, uvedl.

O někdejšího imáma se zajímaly tajné služby již před několika lety, když vyzval muslimy, aby se neúčastnili bohoslužby proti terorismu spolu s křesťany. V roce 2017 odjel z Česka, následně ale přišlo obvinění z účasti na teroristické skupině. Policie ho zadržela v Jordánsku. Do Česka byl převezen v listopadu 2018 a od té doby je ve vazbě.

 

Právě se děje

Další zprávy