Zákulisí: Jak politici rušili stávku a lidem to neřekli

Veronika Skálová Petr Holub, Kateřina Eliášová, Veronika Skálová
4. 3. 2010 15:30
O odložení stávky rozhodl dopis od lidovců a debata se Štěchem
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ve chvíli, kdy si lidé v Česku domlouvali spolujízdu do práce, přemýšleli o případném půl dni dovolené a jejich šéfové připravovali e-maily na téma "kvůli stávce se zítra sejdeme v práci až na desátou", už politici mnoho hodin věděli, že nic takového nehrozí.

Vyplývá to z rekonstrukce, jíž se online deník Aktuálně.cz pokusil zmapovat, co a kdy se přesně stalo, že se avizovaný výpadek dopravy od čtvrté do deváté hodiny ranní nekonal.

Odbory stávku pouhých 14 hodin předem odvolaly.

Ze zjištění redakce vyplývá, že velkou roli sehrála lidovecká poslankyně Michaela Šojdrová. Stejně jako strach ČSSD i ODS, že by jim masivní protest nemusel hrát do karet.

Foto: Aktuálně.cz
Blogeři Aktuálně.cz Topolánek, Sobotka, Bendl, Pehe a Tomský: Je hrozba stávkou oprávněná?

Poděkujte Šojdrové

Odbory lidem vzkázaly, že se zastavených vlaků a autobusů nemusí bát, ve středu o půl třetí odpoledne.

Odboráři zvrat vysvětlili tím, že je uklidnily záruky politických stran. Poslanci už stihli novelou zákona vyšší zdanění zaměstnaneckých benefitů zrušit. Ale v senátu záruky nemají a prezident Václav Klaus večer předtím řekl, že novelu rozhodně nepodepíše.

Klíčovým momentem se tak stal středeční počin 1. místopředsedkyně KDU-ČSL Michaely Šojdrové, která na jednání všech zástupců odborů za účasti senátora Milana Štěcha poslala dopis. V něm - "černé na bílém" - slíbila hlasy lidovců pro požadavek odborů.

"Myslím, že ODS, TOP 09 a zelení, ale nakonec i ČSSD spolu s komunisty mohou paní Šojdorvé poděkovat. Ona jediná přinesla písemnou záruku, že KDU-ČSL po odvolání stávky bude ve svých názorech konzistentní," řekl Aktuálně.cz jeden z vysoce postavených odborářů, který se vyjednávání účastnil. "Pokud by nás ale přeci jen chtěl někdo podtrhnout, pak to půjde rychle," varoval.

Své jméno nechtěl uvádět. "Víte, nebudu jmenovat nikoho a sám bych raději zůstal v anonymitě, ale byli mezi námi tací, kteří jsou s politiky de facto propojeni a hájili spíše jejich a své zájmy, než zájmy zaměstnanců," posteskl si.

Neklidný večer

Dopisu od lidovců nicméně předcházelo ještě několik večerních jednání - v úterý. ODS si už byla v úterý večer téměř jistá, že stávka ve čtvrtek nebude. 

"Na schůzce, kde byl přítomen mimo jiné místopředseda ODS Petr Nečas nebo šéf poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř, sice nepadlo definitivní rozhodnutí, ale bylo to tak půl na půl. Skončili jsme přibližně kolem deváté hodiny večer," uvedl výše citovaný odborář.

Další oficiální setkání podle něj už neproběhla, nevyloučil ovšem, že mohlo dojít k individuálním konzultacím s politiky.

Lidé z ODS později večer dostali od jednoho ze zástupců odborů zprávu, podle níž převládá názor stávku zrušit, řekl Aktuálně.cz dobře informovaný zdroj uvnitř strany.

Stávka v rukou politiků

Politici chystanou stávku nakonec dokázali využít ve svůj prospěch, jako třeba ODS ve své kampani.

Už ve čtvrtek ráno vyšel v tisku inzerát s titulkem: "Topolánek: Nesmíme se prostávkovat k bankrotu".

"Do poslední chvíle lidé nevěděli, jestli se dnes dostanou do práce... Odboráři prozatím couvli," píše v inzerátu šéf ODS.

Inzerent přitom musí zadat svou reklamu tři dny dopředu. Ve výjimečných případech (např. když existují dvě verze téhož inzerátu), to mohou být i dva dny, potvrdilo obchodní oddělení listu.

"Poslední úpravy jsme ale skutečně dělali ve středu odpoledne, inzertní oddělení nám v tomto směru poskytlo nadstandardní služby. Dopředu jsme o zrušení stávky na 100% nevěděli," upřesnil mluvčí strany Martin Kupka.


Stávku se teď snaží zužitkovat ve své kampani i někteří z předáků ČSSD. "Ať už stávka dopraváků bude či nebude, ať už se najdou způsoby, které ji odvrátí či neodvrátí, jedno je jisté: byla to ODS, která si vystávkovala stávku," napsal na své webové stránky například místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

Hrozila "politická stávka"?

"Cítím se trochu provinile," přiznal dnes v online rozhovoru pro Aktuálně.cz místopředseda Svazu Odborářů služeb a Dopravy Zdeněk Fojtík.

Byl jeden z mála, který chtěl stávkovat už v pondělí a na zrušení stávky nakonec kývl až po středečním odpoledním jednání odborů. "Rozhodoval jsem se na základě faktů. Je pravda, že jsme ještě nevyčerpali veškeré možnosti jednání s politiky a vyhlášení stávky by se mohlo obrátit proti nám. Celou dobu jsme stávku chápali jako prostředek k dosažení toho, co chceme, ne jako náš cíl," řekl.

A přidal další silný argument pro změnu postoje, který zmínil i výše citovaný kolega z odborů. "Stávka hájící práva zaměstnanců by klidně mohla přerůst v něco, co by s našimi požadavky nemělo nic společného. Myslím si, že nálada mezi lidmi není dobrá a jejich víra v čistou politiku je nalomena. Stávka je dobré místo, kde vyjádřit svůj názor," myslí si Fojtík.

Ostatně, obavy ze stávky měli i v Lidovém domě, což Aktuálně.cz potvrdil člen nejužšího vedení ČSSD. "Od začátku jsme odborům říkali, že stávka víc uškodí, než pomůže," uvedl.

Mlčenlivé odbory

Sami odboráři nakonec nebyli zcela jednotní a nakonec "podlehli" i lidé jako Zdeněk Fojtík, který si ji přál. Čtenáři ho v online diskuzi nešetřili, zrušení stávky bylo podle nich nezodpovědné. Vést otevřenou diskuzi byl ale nakonec ochoten jen on, všichni ostatní odboráři nabídku na debatu odmítli.

První kontaktovaný funkcionář nezvedal mobilní telefon. Druhý ho sice zvedl, ale konstatoval, že mu začíná jednání a na diskuzi nemá čas. Jeho kolega z jiného svazu by prý byl určitě vhodným kandidátem. Tomu se ale pod palbu otázek čtenářů Aktuálně.cz příliš nechtělo. "Řekněte si některému z těch hlavních bijců," doporučil.

"Nojo, ono se to mezitím změnilo a teď se nikomu nechce mluvit, že? Ale i já vás zklamu. Mám zítra od rána naplánované schůzky," zhodnotil to nakonec další z oslovených.

 

Právě se děje

Další zprávy