Zákazník porazil ČEZ, vysoudil odškodné za zničené spotřebiče. Ojedinělý případ, brání se firma

Marek Pokorný Marek Pokorný
31. 7. 2017 19:14
Petru Vlasákovi ze Strančic u Prahy před dvěma lety zničil zkrat několik spotřebičů. Soud po dvou letech potvrdil, že to bylo vinou dodavatele elektřiny, který proto musí zaplatit odškodné - zanedbal totiž údržbu distribuční sítě. Experti tvrdí, že ačkoliv podobných případů je celá řada, jen málokdy se prokáže vina distributora. Mnohem častější příčinou jsou špatné rozvody v domě či "vyšší moc" jako bouřky a blesky, za které dodavatel elektřiny neodpovídá.
Petr Vlasák, který porazil elektrárenskou společnost. Vlevo jsou vidět těsně u stromů sloupy elektrického vedení, o které se ČEZ podle soudu nedostatečně staral.
Petr Vlasák, který porazil elektrárenskou společnost. Vlevo jsou vidět těsně u stromů sloupy elektrického vedení, o které se ČEZ podle soudu nedostatečně staral. | Foto: Milan Bureš

Strančice/Praha - Po více než dvou letech to má Petr Vlasák ze Strančic u Říčan černé na bílém i s razítkem soudu: Za to, že mu první dubnový den roku 2015 vyhořelo několik domácích spotřebičů, může společnost ČEZ. Zanedbala totiž údržbu vedení, ve kterém došlo ke zkratu. Musí proto uhradit způsobenou škodu.

Vlasák nebyl sám, v jehož rodinném domě tehdy shořely spotřebiče. Žalobu ale podal sám. Nikdo ze sousedů do sporu tehdy nechtěl jít. "Všichni mě odrazovali, že to nemá smysl. Říkali: s ČEZ nemáš šanci a ještě ty soudy budeš platit," vzpomíná Vlasák.

Vina byla podle Vlasáka jasná. ČEZ neprořezával stromy v trase vedení a jejich větve pak způsobovaly časté zkraty. To se stalo i v tomto případě.

"Při obnovování dodávky elektrického proudu nezjistili technici pravou příčinu závady a opakovaně pouze měnili pojistky," tvrdil Vlasák od začátku. Nechal si proto udělat posudek o poškození sporáku a servopohonu ústředního vytápění. S žádostí o proplacení škody se však na ČEZ obrátil marně.

ČEZ zanedbal péči, rozhodl soud

Energetický regulační úřad mu poté doporučil, ať vše řeší soudně. Jenže ani u soudu nejprve neuspěl: Obvodní soud pro Prahu východ jeho žalobu zamítl, protože ČEZ podle něj prokázal, že vynaložil veškerou péči, aby škodě zabránil. Například tím, že čtvrt roku předtím kontroloval stromy v okolí.

Jenže Vlasák se odvolal a Krajský soud v Praze verdikt otočil. Podle něj byla kontrola nedostatečná - týkala se pouze půl kilometru vedení a ČEZ nedoložil, že kontroloval i ulici, kde Vlasákovi bydlí.

"Délka kontrolované trasy vylučuje, aby bylo kontrolováno vedení v celé obci Strančice. Po doplnění dokazování vyplývá, že žalovaný zanedbává svou povinnost péče o distribuční soustavu," rozhodla odvolací soudkyně Hana Tichá, jíž přesvědčily i výpovědi svědků, kteří popisovali dlouhodobé problémy. Ta nařídila prvoinstančnímu soudu, ať pouze rozhodne o přesné výši škody, kterou má ČEZ uhradit.

ČEZ: Jde o ojedinělý případ

Sám ČEZ tvrdí, že uvedený případ je ojedinělý. Dosvědčuje to i malý počet reklamací. Navzdory 3,6 milionu odběrních míst loni obdržel jen něco přes stovku stížností kvůli přepětí nebo naopak podpětí v distribuční soustavě. A šest desítek klientů odškodnil. "Obdobný počet stížností byl uznán jako neoprávněný," dodala mluvčí Soňa Holingerová.

Nízký počet stížností ale podle expertů nemusí být způsoben tím, že klienti jsou se službami ČEZ spokojeni. Problém je podle nich často složité dokazování pravé příčiny zkratu a zničení přístroje. A ne každý je ochoten investovat čas i peníze, většinou to totiž obnáší nechat si udělat posudek, který by příčinu odhalil.

Soudní znalec v oblasti energetiky Miroslav Frodl z Brna sice připouští, že nejčastější příčina vyhoření spotřebičů bývá nedostatečnou údržbou vedení - ale především toho v domě. "Často je to starý hliníkový rozvod, kde jsou třeba nedotažené šroubky," popsal Frodl. Mnohem menší podíl je kvůli závadě na distribuční síti.

Ani v těch nemá velký podíl zanedbání ze strany jejích provozovatelů. "Významně převažují případy, kdy za výpadek a případně zničené spotřebiče můžou nečekané atmosférické vlivy jako vítr či blesk, tedy 'vyšší moc', za kterou dodavatel nenese odpovědnost," dodává jeho kolega z Karlových Varů Gustav Hošťálek. "Mnozí lidé si to uvědomují, a proto se na dodavatele ani neobrátí," vysvětluje.

Nebojte se do sporu jít

Vlasák přesto radí, že pokud je člověk opravdu přesvědčen o vině dodavatele, má vydržet a na sporu trvat. "Se mnou nyní začali jednat o mimosoudním narovnání," poukazuje. A podotýká, že na problémy prý ČEZ opakovaně upozorňoval během několika desítek let nejen on, ale i jeho otec.

Až poté, co se o případ začal deník Aktuálně.cz zajímat, ČEZ podle Vlasáka vyměnil staré, mnohokrát opravované a potrhané vodiče za izolované. "Tato výměna proběhla až ve středu minulý týden a za jedno dopoledne. Ořez (stromů, pozn. red.) však stále nikoliv, ačkoli v dopise mi ČEZ sděluje, že provedeno bude obojí," dodal Vlasák.

Naděje pro ty, co vzdali boj předem

Uvedený verdikt navíc dává naději i dalším poškozeným ve Strančicích, kteří boj s ČEZ dopředu vzdali. Ti se na něj totiž mohou s žádostí o odškodnění obrátit dodatečně. "Pokud jsou další lidé ve stejné lokalitě přesvědčeni, že jim byla způsobena škoda, určitě mohou napsat žádost o její náhradu," uvedla mluvčí ČEZ s tím, že to, že od té doby uplynuly dva roky, by na posouzení nemělo mít vliv.

Holingerová ovšem odmítá, že by Vlasákův rozsudek byl precedent, který automaticky znamená, že dostanou odškodné. "Každou žádost budeme zkoumat. Je spousta věcí, které na to mohly mít vliv," říká.

Sami experti radí: Ti, kdo chtějí zabránit škodám a nedostat se do podobného sporu, který může dopadnout jakkoliv, by si měli koupit přepěťovou ochranu. "Je dobrá zejména pro elektronické přístroje. Stojí nejvýše pár tisíc a u firem či lidí, kteří pracují například s daty, by to mělo být automatické," říká Frodl.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zemřel autor dobrodružných bestsellerů Clive Cussler

Ve věku 88 let zemřel americký autor dobrodružných knih Clive Cussler, který po celém světě prodal desítky milionů výtisků svých knih spojených s postavou hlavního hrdiny, oceánografa Dirka Pitta. O jeho pondělním úmrtí ve středu informovala agentura AP. Cusslerovy bestsellery vyšly ve více než 40 jazycích, včetně češtiny.

Cussler je autorem více než 80 dobrodružných románů, největšího ohlasu však dosáhla série inspirovaná jeho vlastním vášnivým zájmem o hledání lodních vraků. Hlavním hrdinou více než dvacítky knih učinil autor své alter ego Dirka Pitta, který řeší detektivní případy, pátrá po ztracených pokladech na dně oceánů a snaží se rozplést záhadné mocenské konspirace.

"Předlohou pro Dirka jsem byl já sám. Oba jsme stejně vysocí a máme zelené oči… Jediný rozdíl je, že on to umí lépe se ženami a že zestárl jen o deset let, zatímco já o 50," řekl Cussler v jednom z rozhovorů, z nějž citoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Basketbalistky USK na závěr Euroligy vyhrály v Braine

Basketbalistky USK zakončily základní část Evropské ligy bezbroblémovým vítězstvím 89:65 na palubovce belgického Braine. Pražanky měly postup do čtvrtfinále jistý už před zápasem, ale jméno soupeře pro play off se dozví až po administrativní dohře skupiny B, jejíž závěr zkomplikovalo šíření koronaviru na severu Itálie.

Pražanky, které v Eurolize obhajují bronzové medaile, na úvod play off čeká třetí tým skupiny B, ale jeho jméno zatím neznají. Šoproň totiž kvůli obavám ze situace na severu Itálie odmítla nastoupit k utkání posledního kola na palubovce Schia.

Zápas byl stejně jako utkání skupiny A mezi Benátkami a Rigou nejprve přeložen na čtvrtek a přesunut do Lublaně. Dnes však evropská sekce FIBA informovala o tom, že oba duely byly zrušeny a o případné kontumaci bude vedení soutěže teprve rozodovat.

Na dnešní výhře USK, který měl už před zápasem jisté druhé místo v tabulce, se 21 body podílela pivotka Brionna Jonesová, dalších 17 bodů přidala Kateřina Elhotová. Pražanky zakončily skupinu s bilancí 12 výher a dvou porážek, které jim obě nachystal obhájce titulu a vítěz skupiny Jekatěrinburg.

První utkání čtvrtfinále hraného na dvě vítězství jsou na programu 11. března, odvety pak 18. března a případné třetí zápasy 25. března. Závěrerčný turnaj Final Four, o jehož pořadateli se bude teprve rozhodovat, by se pak měl uskutečnit od 17. dubna do 19. dubna.

Evropská liga basketbalistek - 14. kolo:

Skupina A:

Castors Braine - USK Praha 65:89 (16:26, 33:51, 45:75)

Nejvíce bodů: Siksnuiteová 13, Trahanová-Davisová 12, Wallaceová 8 - Jonesová 21, Elhotová 17, Oblaková 15. Fauly: 17:11. Trestné hody: 12/10 - 10/7. Trojky: 5:6. Doskoky: 31:49.

Jekatěrinburg - Cukurova 112:37, Orenburg - Bourges 74:65.

1. Jekatěrinburg 14 13 1 1258:851 27
2. USK Praha 14 12 2 1199:846 26
3. Orenburg 14 9 5 938:911 23
4. Bourges 14 8 6 969:961 22
5. Castors Braine 14 3 11 922:1073 17
6. Benátky 13 4 9 780:961 17
7. Cukurova 14 3 11 787:1177 17
8. Riga 13 3 10 866:939 16

Skupina B:

Dynamo Kursk - Gdyně 64:58, Lyon - Fenerbahce Istanbul 78:65, Montpellier - Girona 45:57.

1. Fenerbahce Istanbul 14 11 3 1003:838 25
2. Lyon 14 8 6 1020:984 22
3. Montpellier 14 7 7 969:980 21
4. Dynamo Kursk 14 7 7 957:993 21
5. Girona 14 6 8 904:913 20
6. Schio 13 7 6 774:793 20
7. Šoproň 13 6 7 803:826 19
8. Gdyně 14 3 11 926:1029 17
Další zprávy