Ukradli mu tisíce akcií ČEZu. Škodu zaplatí stát, řekl soud

Marek Pokorný Marek Pokorný
25. 10. 2014 13:50
Ivan G. spořil do akcií polostátního podniku, sto čtyřicet tisíc akcií odhadem za stamiliony mu ale zmizelo. Bývalé Středisko cenných papírů je bez souhlasu majitele vydalo podvodníkovi.
Logo skupiny ČEZ na pražském ústředí.
Logo skupiny ČEZ na pražském ústředí. | Foto: Reuters

Praha - Po takřka deseti letech se podnikatel Ivan G. dočkal verdiktu v případu krádeže 140 tisíc akcií elektrárenské společnosti ČEZ z jeho účtu u někdejšího Střediska cenných papírů.

Městský soud v Praze rozhodl, že mu ministerstvo financí jako právní nástupce střediska bude muset nahradit škodu. O výši odškodnění zatím nebylo rozhodnuto, ale mohlo by jít o desítky milionů, ale možná i více než sto milionů korun.

Osudné setkání s firmou Sati

Ivan G. se v polovině devadesátých let rozhodl, že bude spořit do akcií. A jako perspektivní si vybral energetický holding ČEZ.

"Pokaždé, když jsem vydělal já nebo rodina nějaké peníze, tak jsme je uložili do akcií ČEZ," říká muž, který prakticky celý život pracoval v zahraničním obchodě.

Většinu z nich nakoupil po osmdesáti korunách za kus a celkově za ně dal o něco víc než deset milionů korun. Jejich dnešní hodnota na burze je ale téměř desetinásobná.

Jenže v lednu 2005 pro něj přišel šok: zjistil, že jeho účet u tehdejšího Střediska cenných papírů (SCP) je prázdný. Středisko jeho akcie vydalo obchodníkovi s cennými papíry Sati a ani si neověřilo, zda k tomu dal Ivan G. zmocnění.

Osudným se pro něj stalo, že v roce 2004 svěřil nákup akcií právě firmě Sati. Její makléři z jeho účtu nejdříve převedli akcie, které přes ně nakoupil. A během dalších pěti měsíců pak ukradli naněkolikrát i zbytek.

"Kdyby mě Středisko po prvním výběru informovalo, jak má ve smlouvě, mohl jsem ho ještě zastavit a zabránit i těm ostatním," říká.

Investor vzápětí podal na Středisko žalobu a chtěl po něm náhradu škody. Verdiktu se dočkal až nyní.

Škoda? Teprve spočítáme

Městský soud v Praze rozhodl, že tehdejší SCP za krádež akcií je zodpovědné. Nemělo je totiž bez souhlasu majitele účtu vydat.

"Porušilo vlastní interní pravidla i zákon o cenných papírech. Žalobce má nárok na zaplacení škody," uvedla soudkyně Zuzana Čížková s tím, že má škodu hradit ministerstvo financí.

Kolik ale bude ministerstvo platit, zatím Čížková nerozhodla. Vynesla totiž jen tzv. mezitímní rozsudek, kdy rozhodla pouze o vině. "Kdybych rovnou rozhodovala o výši škody, ještě by se to protáhlo," vysvětlila.

Pokud mezitímní rozsudek - v případě odvolání ministerstva - potvrdí vrchní soud, pak teprve rozhodne o celkové výši odškodného. "Zadám na to znalecký posudek, nyní by to bylo předčasné," uvedla.

Samo ministerstvo zatím nechce verdikt komentovat. "V otázce podání či nepodání odvolání proti mezitímnímu rozsudku vyčkáme doručení písemného vyhotovení tohoto rozsudku a poté se rozhodne o dalším postupu," uvedla mluvčí ministerstva Tereza Peprníková.

Neprodával bych

Právě spočítání způsobené škody je přitom klíčové - a současně nejnáročnější část celého případu. Policie škodu vypočítala na třicet milionů korun. Takovou měly akcie cenu v době jejich ztráty.

Jenže v době, kdy Ivan G. zmizení zjistil, se už na burze prodávaly skoro za dvojnásobek. A pokud by je měl dosud, jen na dividendách by za uplynulých deset let dostal přes 52 milionů korun - 362 korun na akcii. K tomu je navíc třeba připočítat úroky.

Kurz akcií ČEZ navíc značně osciloval: od zhruba 300 korun na akcii v době, kdy zjistil ztrátu, přes maximum 1 423 korun koncem roku 2007 až na současných necelých 600 korun za akcii.

Když Ivan G. začal skupovat akcie ČEZ, považoval jejich tehdejší cenu, osmdesát korun za kus, za silně podhodnocenou. Během několika málo let skutečně vyšplhaly až téměř na dvacetinásobek.

"Já je bral jako dlouhodobou investici, rozhodně bych je hned neprodával," říká klient, který žaloval středisko o takřka dvě stě milionů korun, tedy sumu v době, kdy byly akcie prakticky na maximu. "Neexistuje datum, které by bylo pro všechny přijatelné a spravedlivé. Každý se může zeptat, proč zrovna tento den, proč ne dříve, nebo později," připouští mužův advokát Petr Novotný.

A jak je spočítání škody obtížné, dokládá to, že soud už jeden posudek sice nechal udělat, ale jím jmenovaný znalec sám nedokázal odůvodnit sumu, ke které došel.

Novotný sice hned po jednání řekl, že by nebyl proti mimosoudnímu vyrovnání: "Ideální by bylo, kdyby protistrana nabídla přijatelné podmínky k uzavření smíru."

Nezvěstné peníze

Krádež akcií už řešil i trestní soud. Státní zástupce obžaloval tři makléře společnosti Sati. Na lavici obžalovaných skončili ale jen dva - třetí z nich se těsně před začátkem soudu oběsil. Zbylí dva pak v červenci 2011 dostali nakonec sedmiletý, respektive tříletý trest vězení.

Ivan G. přitom nebyl jediným poškozeným - makléři podobně okradli více lidí i firem. Například bývalé OPBH v Praze 2, jehož likvidátor makléřům svěřil ke zhodnocení více než 115 milionů korun. Kde ale peníze skončily, policie nezjistila - všichni makléři totiž byli prakticky bez majetku.

Článek vyšel v pátek 24. října 2014 v sesterském deníku Insider.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy