ČEZ získá od státu miliardu. Za elektřinu, kterou mu nedodal

Marek Pokorný Marek Pokorný
14. 11. 2016 19:30
Více než 1,2 miliardy korun musí zaplatit státní Správa železniční dopravní cesty společnosti ČEZ Prodej za elektřinu, kterou si objednala, ale nikdy neodebrala. Koncem roku 2008, když cena elektřiny strmě padala, totiž nakoupila pro všechny dopravce zbytečně drahý proud. A to dokonce na tři roky dopředu. Dopravci – především České dráhy – ale následně odmítli předraženou elektřinu od SŽDC odebrat a raději si ji koupili přímo sami od energetického gigantu a ušetřili tak více než třetinu peněz. Jeho dceřiná firma ČEZ Prodej ale trvá na tom, aby SŽDC objednanou elektřinu zaplatila. A v pondělí jí – už v druhém případě – dal za pravdu soud.
ilustrační snímek.
ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Praha – O další více než miliardu korun si vylepší účetnictví energetická společnost ČEZ, respektive její dceřiná firma ČEZ Prodej. Zaplatí ji státní Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) za elektřinu, kterou neodebrala. Rozhodl o tom v pondělí Městský soud v Praze.

Příběh začal v prosinci 2008, kdy SŽDC uzavřela tříletou zakázku na dodávku elektřiny pro všechny dopravce na dráze. Podle tehdy platného energetického zákona totiž dopravci nemohli kupovat elektřinu přímo, ale museli ji odebírat od správce kolejí.

V polovině roku 2009 se zákon změnil a dopravci si mohli vybrat, od koho si nakoupí elektřinu. A SŽDC bylo povinno jim na to poskytnout svoji síť.

Pokles ceny o třetinu

Dopravci – především České dráhy – toho okamžitě využili a nakoupili si elektřinu rovnou od ČEZ, tedy bez prostředníka. SŽDC totiž v době, kdy cena elektřiny strmě padala, nakoupila zbytečně draze. Zatímco v prosinci 2008 nakoupila elektřinu na tři roky dopředu v průměru za 2000 korun na megawatthodinu, jen o pár měsíců později byla její cena okolo 1400 korun za MWh. A dále klesala.

SŽDC proto odebralo místo nasmlouvaných 1,5 milionu MWh ročně jen zlomek – pouhých několik desítek tisíc MWh. ČEZ Prodej dal případ k soudu a ten mu již jednou dal za pravdu: Počátkem loňského roku pravomocně rozhodl, že správci železniční sítě musí zaplatit 805 milionů korun za neodebranou elektřinu za rok 2010. SŽDC nakonec musela zaplatit o takřka polovinu víc – jen na úrocích připlatila 311 milionů korun, dalších 22 milionů ji pak stály náklady právníků obou stran.

V pondělí pak Městský soud v prvoinstančním verdiktu rozhodl, že SŽDC musí uhradit dalších 858 milionů korun za rok 2011. A k tomu 350 milionů korun na úrocích od počátku května 2011, kdy byla suma splatná. "Byla prokázána výše škody i příčinná souvislost," uvedla soudkyně Gabriela Kučerová.

Jádro pudla? Že tak zlevnila

Argument, že dopravci přestali proud odebírat prostřednictvím SŽDC kvůli novele energetického zákona, a tedy ze zásahu vyšší moci, kterou správci drah nemohli ovlivnit, označila Kučerová za zástupný. "Samozřejmě že všichni víme, že celé jádro pudla je v tom, že se elektřina tak zlevnila," uvedla s tím, že dojednané smlouvy se ale mají plnit.

"Museli jsme si tu elektřinu dopředu zajistit," uvedl právník ČEZ Prodej David Skopal z advokátní kanceláře Pokorný, Wagner a spol. A uvedených 858 milionů korun je prý suma, kterou ČEZ Prodej za zmařený obchod musel sám zaplatit dodavateli, tedy své mateřské firmě.

SŽDC se snažilo výši škody zpochybnit. A argumentovalo tím, že dohoda pro narovnání mezi ČEZ a jeho dceřinou firmou není věrohodná. "Vůbec nedoložili, že uvedenou elektřinu skutečně nakoupili pro SŽDC," argumentoval právník SŽDC Richard Gürlich, ale jeho návrhy na doplnění dokazování soudkyně Kučerová zamítla. "Bylo by to nadbytečné. Výše škody byla zjištěna dostatečným způsobem," uvedla a poukázala i na dva znalecké posudky, které jsou součástí spisu.

180 tisíc denně na úrocích

Sama SŽDC zatím nechtěla komentovat výsledek sporu ani to, zda se odvolá, aby dále nezvyšovala náklady řízení. V prakticky totožném případě za rok 2010 je totiž verdikt již pravomocný a státní firma již peníze uhradila. A v současném sporu roste dlužná suma denně o 180 tisíc korun na úrocích.

Podle mluvčí SŽDC Kateřiny Šubové bude další postup záviset na přesném zdůvodnění rozsudku. "Nelze pominout, že SŽDC jako správce státního majetku je povinna využít všech právních prostředků k jeho ochraně,“ podotkla nicméně.

Firma s tím, že může prohrát, již dopředu počítala a utvořila si rezervy. Na ně si pro případ neúspěchu dala 2,25 miliardy korun. Oba případy již ale nyní tyto rezervy přesahují o 50 milionů. Jen za loňský rok přitom SŽDC hospodařila se ztrátou 1,055 miliardy korun.

Byl jako Zeus

Mimochodem: Nevýhodný kontrakt podepsal tehdejší ředitel SŽDC Jan Komárek. Státní zástupce jej poslal před soud a ten jej v první instanci za porušení povinnosti při správě cizího majetku se škodou nejméně 439 milionů korun poslal na dva roky do vězení s tříletou zkušební dobou.

Tento verdikt však předloni v březnu změnil odvolací Městský soud v Praze. Rozhodl, že Komárkovo jednání nebylo trestným činem, a osvobodil jej. "Pochybení bezpochyby spáchal, ale je kryto hrubou nedbalostí," uvedl soudce Luboš Vlasák. Háček je podle něj v tom, že u tohoto trestného činu je nutné prokázat minimálně úmyslnou nedbalost. "A to se státnímu zástupci nepodařilo,“ řekl Vlasák.

Komárek se hájil i tím, že SŽDC žádnou škodu nezpůsobil. "Nemohla vzniknout škoda, protože SŽDC energie pouze přefakturovávala dalším společnostem,“ argumentoval u soudu a tvrdil, že o poklesu ceny nevěděl. Spolehl se prý na svůj odborný aparát. "Byl něco jako Zeus. On koupil a ostatní museli koupit od něj. Ano, SŽDC by to nestálo ani korunu, ale krvácely by ostatní státní organizace, které kupovaly elektřinu za nesmyslné ceny,“ uvedl soudce Vlasák.

 

Právě se děje

Další zprávy