Praha - Ministr zdravotnictví Leoš Heger je ve složité situaci.
Proti jeho zákonu, kterým chce zakázat kouření v restauracích, se postavila řada poslanců z koaličních stran - zejména ODS - a tak nyní bude muset hledat podporu pro svůj návrh i u opozice.
Také kvůli tomu náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek (TOP 09) v rozhovoru říká, že šance na to, aby jejich plán na omezení kouření prošel, vidí v současné době jen na padesát procent.
To naznačuje i anketa, kterou deník Aktuálně.cz udělal mezi všemi poslanci a zjistil, že pro zákaz kouření v hospodách by nyní hlasovalo na 79 poslanců, 82 by bylo proti.
"Nevím, proč by se tato věc měla politizovat. Je tady velká část občanů, kteří tento návrh podporují," prohlásil v rozhovoru Plíšek. Narážel tak na skutečnost, že i když je omezení kouření součástí programového prohlášení vlády, dnes pro něj nechce hlasovat ani premiér Petr Nečas.
Aktuálně.cz: Jakou šanci podle vás zákon má?
Teď to vypadá, že šance je tak padesát na padesát, pokud jde o tu podobu, ve které jsme jej předložili do připomínkového řízení. Lze jen těžko teď něco předjímat, zastánci a odpůrci tabáku, respektive toho zákonu, budou ve všech parlamentních stranách. Takže lze těžko odhadovat.
A.cz: Proč tento zákon prosazujete? Není možné, že od varianty se zákazem kouření v hospodách během připomínkového řízení ustoupíte?
Vycházíme z programového prohlášení vlády. Ta se zavázala, že učiní další kroky pro větší ochranu nekuřáckého prostředí, dětí a mladistvých. Já to nemůžu předjímat. Ministerstvo zdravotnictví předložilo úplný zákaz kouření pro restaurace.
My jsme však návrh zákona kromě těch klasických připomínkových míst poslali také Potravinářské komoře České republiky, Asociaci hotelů a restaurací, Svazu cestovního ruchu a dalším.
A.cz: Máte studie, které by ukázaly, jaké dopady má váš návrh pro tabákový byznys?
Zákon obsahuje přehled určitých dopadů. Já ale mohu říct, že se s těmito čísly těžko pracuje, protože bychom museli vzít dopady z pohledu spotřební daně, veřejného zdravotního pojištění z hlediska léčby kuřáků a podobně. Informace z některých evropských zemí jsou takové, že poté, co se tam zákaz kouření zavedl, nedošlo ke snížení tržeb a úbytku návštěvníků. Spíše naopak.
Hlavním argumentem je, že současná legislativa je ve vztahu k ochraně kuřáckého prostředí nevyhovující. Máme v České republice zhruba dvě třetiny nekuřáků a je otázka, proč by měli být, když navštíví restauraci, která nemá oddělené prostory, obtěžováni kouřem.
A.cz: Je možné, že tento zákon vůbec neprojde vládou?
Pokud se vláda bude hlásit ke svému programovému prohlášení, tak si to nepřipouštím. Je ale otázka, v jaké podobě projde. Já ale nevím, proč by neměl projít. Na tom zákonu se spolupracovalo s Úřadem vlády a národním protidrogovým koordinátorem.
A.cz: Proč podle vás ODS otočila? A jde nyní proti tomuto zákazu kouření?
ODS nedávno oznámila, že bude klást větší důraz na podporu podnikatelů a podnikatelského prostředí. Musím říct, že o zákonu byl informován i předseda vlády.
A já nevím, proč ODS dokonce na výkonné radě, předtím než jsme zákon poslali do vnějšího připomínkového řízení, přijala takové doporučení (aby poslanci a ministři hlasovali proti zákazu kouření v restauracích - pozn. red.). Bude zajímavé sledovat ekonomické ministry ODS, jaké argumenty nyní přinesou, případně jiné protinávrhy do tohoto zákona navrhnou.
A.cz: Není to jen politika? Přeci jenom volby se blíží a tohle by mohlo být jedním z témat?
My si myslíme, že jdeme správnou cestou. Nevím, proč by se tato věc měla politizovat. Je tady velká část občanů, kteří tento návrh podporují. Nevím, jestli si ODS dělala průzkum u svých voličů, že se takto jednoznačně vyjádřila. Lze očekávat, že ani uvnitř ODS na to nebude jednotný názor.
Jste proti zákazu kouření v hospodách? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde.