Boj o zákaz kouření v hospodách je těsný, štěpí strany

Radek Nohl Radek Nohl, Jakub Novák
29. 4. 2013 6:00
Deník Aktuálně.cz se ptal ve sněmovně poslanců, jak budou hlasovat o Hegerově zákonu
Foto: Shutterstock

Praha - Zákon ministra zdravotnictví Leoše Hegera, jímž chce zakázat kouření v hospodách, nezvykle ostře rozděluje poslance patřící do jedné politické strany a má ve sněmovně velmi nejistý osud.

Návrh, který je nyní v připomínkovém řízení a který Heger za několik týdnů odnese na vládu, má podle obsáhlé ankety deníku Aktuálně.cz v současné době menšinovou podporu poslanců.

A to přestože je zatím rozdíl jen velmi těsný. Deník Aktuálně.cz se obrátil se sadou otázek na všechny poslance a zjistil, že zákon by v současné době získal 81 hlasů, 82 zákonodárců by zvedlo ruku proti.

Zbytek poslanců váhá. Někteří podle svých slov čekají na doporučení svého klubu. Ve sněmovně se tak ještě strhne kvůli zákonu tuhý boj. Jako už po několikáté.

Deník Aktuálně.cz u poslanců také zjistil, že 45 z nich pravidelně kouří, buď cigarety, nebo doutníky. A dalších 27 přiznalo, že se účastnili akce tabákové firmy. Šlo přitom většinou o členy rozpočtového či hospodářského výboru, kteří při svých jednáních rozhodují o dani či regulaci kouření.

Hegerův zákon má ambici zcela zakázat kouření ve všech restauracích, hospodách, ale i menších provozovnách s občerstvením. Na druhé straně ale bude možné podle něj kouřit pod zastřešenými zahrádkami. Od možnosti zakázat i to ministerstvo nakonec ustoupilo.

ODS je až na výjimky proti

Nejostřeji se proti Hegerově předloze vyhraňuje vládní ODS. Na své výkonné radě již svým poslancům doporučila, aby zákon zakazující kouření nepodpořili.

Navzdory této výzvě budou pro zákaz třeba poslanci ODS Vít Němeček, Ivana Weberová, Jana Fischerová, Jozef Kochan či celoživotní bojovník proti kouření Boris Šťastný.

I když je premiér Petr Nečas nekuřák, zákon nepodpoří.
I když je premiér Petr Nečas nekuřák, zákon nepodpoří. | Foto: Ludvík Hradilek

Další politici z Občanské demokratické strany však nejspíše dají na doporučení svého stranického vedení. Proti se postaví i premiér Petr Nečas (ODS). A to přestože sám o sobě říká, že je militantním nekuřákem a ostatní od kouření osobně odrazuje.

"Ale zcela jinou otázkou je trh a jeho regulace. Rozhodně se ale zasadím o to, aby nedošlo k zásahu do občanských svobod a vychýlení kyvadla na druhou stranu," řekl Aktuálně.cz Nečas.

Nekouří ani ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS). Také on ale Hegerův zákaz nepodpoří. "Já sám jsem sice odnaučený kuřák a ti bývají mnohdy ti nejmilitantnější, avšak nejsem příznivcem nadměrných státních zákazů a příkazů," zdůvodňuje Chalupa.

Kalousek: Budu pro zákaz kouření

Naproti tomu má zákon silnou podporu v řadách Hegerových spolustraníků z TOP 09. "Ano, budu pro zákaz kouření. Třeba v Paříži nebo Bruselu už takový zákaz funguje a restaurace o zisky nepřichází," vysvětluje Aktuálně.cz svůj krok ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

TOP 09 až na výjimky návrh podpoří, proti ale bude Karel Schwarzenberg.
TOP 09 až na výjimky návrh podpoří, proti ale bude Karel Schwarzenberg. | Foto: Jan Langer

I v řadách druhé nejsilnější vládní strany se objevují odpůrci zákazů kouření. Je mezi nimi i šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg.

"Nejsem příznivcem přístupu, že stát má donekonečna chránit občany před jejich vlastní hloupostí," řekl poslanec TOP 09 Daniel Korte.

A z dalších členů vlády je třeba vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM) přesvědčena, že většina hospod se může již nyní změnit na nekuřácké podle poptávky. "Ti podnikatelé, kteří ponechají prostor pro kouření, se tak rozhodnou v rámci svobody svého podnikání a nepovažuji za správné jim v tom bránit," podotkla Peake.

Drastická kampaň proti kouření, podívejte se na fotky:

O zákonu rozhodnou odpadlíci

Z ankety deníku Aktuálně.cz vyplývá, že poslanci z dalších stran - ČSSD a KSČM - nejsou jednotní v názoru, zda kouření zakázat, nebo ne, ani v rámci svých klubů. Důležité také bude, jak se nakonec rozhodnou nezařazení poslanci. Ti většinou odmítli jednoznačně říct, jak budou hlasovat.

"Mám pochybnosti o tomto zákonu. Rozhodnu se až na poslední chvíli," řekl například bývalý ministr školství a člen Věcí veřejných Josef Dobeš.

Naopak jasno mají jeho tehdejší spolustraníci. Členové VV hodlají Hegerův návrh většinou podporovat. Rozhodnuti nejsou jen dva lídři strany - Radek John a Vít Bárta. John řekl, že si zákon ještě musí přečíst. Bárta tvrdí, že o jeho hlasování rozhodne až poslanecký klub.

Jste pro zákaz kouření v hospodách? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy