Boj o zákaz kouření v hospodách je těsný, štěpí strany

Deník Aktuálně.cz se ptal ve sněmovně poslanců, jak budou hlasovat o Hegerově zákonu
Foto: Shutterstock

Praha - Zákon ministra zdravotnictví Leoše Hegera, jímž chce zakázat kouření v hospodách, nezvykle ostře rozděluje poslance patřící do jedné politické strany a má ve sněmovně velmi nejistý osud.

Návrh, který je nyní v připomínkovém řízení a který Heger za několik týdnů odnese na vládu, má podle obsáhlé ankety deníku Aktuálně.cz v současné době menšinovou podporu poslanců.

A to přestože je zatím rozdíl jen velmi těsný. Deník Aktuálně.cz se obrátil se sadou otázek na všechny poslance a zjistil, že zákon by v současné době získal 81 hlasů, 82 zákonodárců by zvedlo ruku proti.

Zbytek poslanců váhá. Někteří podle svých slov čekají na doporučení svého klubu. Ve sněmovně se tak ještě strhne kvůli zákonu tuhý boj. Jako už po několikáté.

Deník Aktuálně.cz u poslanců také zjistil, že 45 z nich pravidelně kouří, buď cigarety, nebo doutníky. A dalších 27 přiznalo, že se účastnili akce tabákové firmy. Šlo přitom většinou o členy rozpočtového či hospodářského výboru, kteří při svých jednáních rozhodují o dani či regulaci kouření.

Hegerův zákon má ambici zcela zakázat kouření ve všech restauracích, hospodách, ale i menších provozovnách s občerstvením. Na druhé straně ale bude možné podle něj kouřit pod zastřešenými zahrádkami. Od možnosti zakázat i to ministerstvo nakonec ustoupilo.

ODS je až na výjimky proti

Nejostřeji se proti Hegerově předloze vyhraňuje vládní ODS. Na své výkonné radě již svým poslancům doporučila, aby zákon zakazující kouření nepodpořili.

Navzdory této výzvě budou pro zákaz třeba poslanci ODS Vít Němeček, Ivana Weberová, Jana Fischerová, Jozef Kochan či celoživotní bojovník proti kouření Boris Šťastný.

I když je premiér Petr Nečas nekuřák, zákon nepodpoří.
I když je premiér Petr Nečas nekuřák, zákon nepodpoří. | Foto: Ludvík Hradilek

Další politici z Občanské demokratické strany však nejspíše dají na doporučení svého stranického vedení. Proti se postaví i premiér Petr Nečas (ODS). A to přestože sám o sobě říká, že je militantním nekuřákem a ostatní od kouření osobně odrazuje.

"Ale zcela jinou otázkou je trh a jeho regulace. Rozhodně se ale zasadím o to, aby nedošlo k zásahu do občanských svobod a vychýlení kyvadla na druhou stranu," řekl Aktuálně.cz Nečas.

Nekouří ani ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS). Také on ale Hegerův zákaz nepodpoří. "Já sám jsem sice odnaučený kuřák a ti bývají mnohdy ti nejmilitantnější, avšak nejsem příznivcem nadměrných státních zákazů a příkazů," zdůvodňuje Chalupa.

Kalousek: Budu pro zákaz kouření

Naproti tomu má zákon silnou podporu v řadách Hegerových spolustraníků z TOP 09. "Ano, budu pro zákaz kouření. Třeba v Paříži nebo Bruselu už takový zákaz funguje a restaurace o zisky nepřichází," vysvětluje Aktuálně.cz svůj krok ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

TOP 09 až na výjimky návrh podpoří, proti ale bude Karel Schwarzenberg.
TOP 09 až na výjimky návrh podpoří, proti ale bude Karel Schwarzenberg. | Foto: Jan Langer

I v řadách druhé nejsilnější vládní strany se objevují odpůrci zákazů kouření. Je mezi nimi i šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg.

"Nejsem příznivcem přístupu, že stát má donekonečna chránit občany před jejich vlastní hloupostí," řekl poslanec TOP 09 Daniel Korte.

A z dalších členů vlády je třeba vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM) přesvědčena, že většina hospod se může již nyní změnit na nekuřácké podle poptávky. "Ti podnikatelé, kteří ponechají prostor pro kouření, se tak rozhodnou v rámci svobody svého podnikání a nepovažuji za správné jim v tom bránit," podotkla Peake.

Drastická kampaň proti kouření, podívejte se na fotky:

O zákonu rozhodnou odpadlíci

Z ankety deníku Aktuálně.cz vyplývá, že poslanci z dalších stran - ČSSD a KSČM - nejsou jednotní v názoru, zda kouření zakázat, nebo ne, ani v rámci svých klubů. Důležité také bude, jak se nakonec rozhodnou nezařazení poslanci. Ti většinou odmítli jednoznačně říct, jak budou hlasovat.

"Mám pochybnosti o tomto zákonu. Rozhodnu se až na poslední chvíli," řekl například bývalý ministr školství a člen Věcí veřejných Josef Dobeš.

Naopak jasno mají jeho tehdejší spolustraníci. Členové VV hodlají Hegerův návrh většinou podporovat. Rozhodnuti nejsou jen dva lídři strany - Radek John a Vít Bárta. John řekl, že si zákon ještě musí přečíst. Bárta tvrdí, že o jeho hlasování rozhodne až poslanecký klub.

Jste pro zákaz kouření v hospodách? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Vláda podpořila uzákonění dohody rodičů o dětech po rozvodu

Poslaneckou novelu občanského zákoníku, která má umožnit dohodu rodičů o opatrovnictví dětí a placení výživného po rozvodu bez rozhodnutí opatrovnického soudu, vláda na dnešním jednání podpořila. Vyplývá to z výsledků jednání zveřejněných na webu. Poslanecká novela je obsahově shodná s loňskou vládní předlohou, kterou ale Sněmovna dosud nezačala projednávat. Poslaneckou verzi by dolní komora podle předkladatelů měla schválit zrychleně už v prvním kole tak, aby novela byla přijata do říjnových sněmovních voleb. Platit by měla od začátku příštího roku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stoper Jugas odchází ze Slavie do Polska

Fotbalový obránce Jakub Jugas odchází do polské ligy. Devětadvacetiletý stoper Slavie, který letos hostoval v Liberci, se po skončení smlouvy s českým mistrem dohodl na tříleté smlouvě s týmem Cracovia Krakov. Uvedla to agentura Chovanec Sport Agency, která hráče zastupuje.

"Zahraničí pro mě byla priorita. Cracovia mi udělala konkrétní nabídku, která mi po všech stránkách vyhovuje," uvedl v tiskové zprávě Jugas. "Navíc pokud vás chce trenér, je to vždycky nejvíc. Přesně z těch důvodu jsem se před lety rozhodl pro Slavii, protože o mě měl zájem trenér Šilhavý a pan Tvrdík. Potom došlo ke změně trenéra, ale to přináší fotbal. Slavii bych chtěl poděkovat za to, jak se celou dobu chovala. A i trenérovi Hoftychovi, jenž mě vedl nyní v Liberci a výborně se mi s ním spolupracovalo," uvedl obránce s reprezentační zkušeností a stříbrný medailista z ME do 19 let.

Rodák z Otrokovic přišel do Slavie v roce 2017 ze Zlína za více jak 20 milionů korun. V pražském týmu pak sice v následující sezoně vyhrál domácí pohár, ale v dalších hostoval postupně v Mladé Boleslavi, Jablonci a naposledy tento rok i v Liberci. Zde v této sezoně odehrál 23 zápasů.

"Měl jsem i nějaké další nabídky. Z Česka se ozvaly tři týmy a ještě další dva z ciziny. Rychlost jednání, kvalita tamní ligy a lokalita ale rozhodly pro Polsko," řekl Jugas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy