Češi se obávají o svou bezpečnost. Zájem o zbraně od začátku války výrazně stoupá

Julia Makhinchuk Julia Makhinchuk
3. 8. 2022 18:30
Čechů, kteří si pořídili zbrojní průkaz a zbraně, je s útokem Ruska na Ukrajinu výrazně více. Ukazují to data ministerstva vnitra. Podle odborníků rychlý nárůst držitelů zbrojních průkazů a zvýšený zájem o zbraně způsobil pocit nebezpečí a nejistoty, jejž válka vyvolala. Počty držitelů zbrojních průkazů a registrovaných zbraní jsou letos oproti minulým desetiletím zatím nejvyšší.
Střelnice, střelba, ilustrační foto.
Střelnice, střelba, ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Rok 2013. V Česku je bezmála 293 tisíc lidí se zbrojním průkazem, který je opravňuje vlastnit střelnou zbraň. V roce 2020, jenž přinesl pandemii nemoci covid-19 a obavy lidí o budoucnost, se zvýšil počet držitelů "zbrojáku" na 307 tisíc lidí. Statistika se do té doby zvedala poměrně pozvolna. Větší výkyv přinesl až letošek. Důvody jsou pochopitelné, zejména ruský útok na Ukrajinu.

Jen v průběhu pěti uplynulých měsíců stoupl v Česku počet lidí se zbrojním průkazem o více než tři tisíce. V celkovém součtu je to za poslední dvě desetiletí vůbec nejvíce - přes 312 tisíc. Mimochodem množství policií registrovaných zbraní se od začátku války z konce února zvýšilo o třiadvacet tisíc, tedy na 964 tisíc.

"Myslím, že už od covidu, kdy byl problém plánovat, se lidé cítili více ohrožení ve svých základních potřebách, na které jsou v životě zvyklí," upozorňuje psycholog Jan Kulhánek. "Přestože covid nesouvisí s ohrožením, na které by byly zbraně k užitku, snížení pocitu bezpečí vede část lidí k tomu, že se snaží chránit. A zbraně jsou jednou z možností, jak ten pocit zpátky aspoň trochu získat," doplňuje.

A válka s další absencí jistoty a pocitu bezpečí rostoucí zájem o zbraně ještě posílila. "Tento trend lze interpretovat tak, že Češi vnímají změnu bezpečnostní situace v Evropě a někteří z nich se chtějí naučit manipulovat se střelnými zbraněmi a také chtějí nějakou zbraň vlastnit," potvrzuje mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá.

A připomíná, že zejména na začátku války na Ukrajině se v médiích opakovaně objevovaly informace o způsobu a míře zapojení ukrajinských civilistů do obrany svých domovů, "což mohlo být pro řadu nových žadatelů o vydání zbrojního průkazu inspirující".

Ze statistik ministerstva vnitra rovněž vyplývá, že tento trend pokračuje i půl roku od začátku války. "Zvýšil se i počet přihlášek ke zkoušce odborné způsobilosti, jejíž složení je vedle dalších podmínek stanovených zákonem o zbraních nezbytné pro získání zbrojního průkazu," konstatuje Malá a doplňuje, že počet přihlášek ke zkoušce byl v březnu a dubnu oproti normálnímu stavu více než dvojnásobný.

Majitel pražské střelecké školy Jan Fišer dokonce v praxi zažívá mnohem větší zájem, než praví statistiky. "Počet uchazečů se v poslední době zvýšil odhadem o třicet až čtyřicet procent. Teď už je počet ustálený, ale v den, kdy vypukla válka, byl zájem obrovský. Trend je daný samozřejmě situací na východě a zhoršenou bezpečnostní situací v Evropě. Je jasně znát, že lidé začínají přemýšlet nad svou bezpečností, aby se nějakým způsobem ubránili," dodává Fišer.

VIDEO: V Texasu lidé nosí na ulici i útočné pušky. Je těžké vést rozumnou debatu, říká Čech

Hardcore republikáni teď budou navrhovat, aby se vyzbrojili učitelé, demokraté budou říkat, že je potřeba regulace zbraní, říká z Dallasu Adam Konrád. | Video: Michael Rozsypal
 

Právě se děje

Další zprávy