Praha - Platy učitelů i po letech slibů politiků, že jim je výrazně zvýší, zůstávají velmi nízké.
Jak nyní zjistili analytici think-tanku IDEA při ekonomickém institutu CERGE-EI, čeští pedagogové jsou na tom, co se mezd týče, výrazně hůře než jiní vysokoškolsky vzdělaní zaměstnanci.
Vyšší plat než oni má přes 80 procent lidí s univerzitním diplomem, citovaly ze studie Hospodářské noviny.
O deset tisíc méně
Zatímco průměrný plat učitele základní školy byl loni necelých 28 tisíc korun hrubého měsíčně, ostatní vysokoškolsky vzdělaní pracovníci veřejného sektoru (tedy lékaři, úředníci, právníci…) brali průměrně o bezmála deset tisíc měsíčně víc.
"Srovnávali jsme platy učitelů s platy vysokoškoláků zaměstnaných ve veřejném sektoru. Práce ve veřejném sektoru je totiž větší stabilitou a tarifní předurčeností platů učitelské profesi podobnější,“ vysvětlil HN ekonom zabývající se školstvím a vzděláváním Daniel Münich, který se na studii podílel.
Relativně nejhůře vůči svým vrstevníkům jsou na tom učitelé mezi třiceti a padesáti lety. V tomto věku podíl vysokoškoláků-zaměstnanců, kteří berou více než oni, stoupá téměř až k 90 procentům.
Relativně nejlépe jsou na tom naopak mladí učitelé do třiceti let, kde podíl zaměstnanců hůře placených než oni nepřesahuje sedmdesát procent.
Stále převládají ženy
Na základních školách ale učí dominantně ženy. Platy nejmladších učitelek jsou ještě srovnatelné s tím, kolik si ženy vydělávají v jiných profesích veřejného sektoru.
S věkem se ale rozdíly prohlubují, po čtyřicítce rozdíl činí 15 procent a po padesátce již téměř 20 procent. Rozdíly oproti soukromému sektoru jsou ještě vyšší.
Čeští učitelé na tom nejsou dobře ani při mezinárodním srovnání, podle statistik OECD patří platy tuzemských kantorů k dlouhodobě nejnižším mezi ekonomicky nejvyspělejšími zeměmi. Podobně špatně na tom jsou ještě učitelé na Slovensku či v Maďarsku.
Valachová slibuje
Vláda Bohuslava Sobotky slíbila, že učitelé dostanou v listopadu přidáno o tři procenta.
A ministryně školství Kateřina Valachová už prohlásila, že chce - podobně jako její předchůdci a předchůdkyně - zvyšovat učitelské platy i nadále.
“Je to společensky velmi vážená profese, ale ve srovnání se zdravotníky nebo úředníky nevycházejí učitelé vůbec dobře z hlediska výšky platů,“ vysvětluje.