Státní zaměstnanci dostanou přidáno už letos, dohodly odbory

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 7. 2015 16:56
Zatím není jasné, o kolik si zaměstnanci veřejného sektoru přilepší. Suma na platy by se ale mohla zvednout víc než o původně navrhovaná tři procenta.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Praha - Zaměstnanci veřejného sektoru dostanou přidáno už letos, a to od listopadu. Zatím ale není jasné, o kolik si přilepší. Novinářům to po jednání členů vlády s odboráři řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Podle něj by platy mohly růst o původně navrhovaná tři procenta. Odbory chtějí, aby byl růst od listopadu ale vyšší, uvedl předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.

"Pokud to rozpočet umožní, tak by se mohly od listopadu (platy) ty dva měsíce navýšit stejnou měrou, jak počítáme od roku 2016, to znamená o ta tři procenta," řekl po schůzce novinářům Babiš.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na Twitteru napsal, že po dnešním jednání vypadá zvýšení platů zaměstnanců veřejného sektoru od listopadu reálně. Přidáno by měli dostat například úředníci, učitelé, policisté či hasiči.

660 milionů navíc za dva měsíce

Jednání o přesném zvýšení a o tom, jaká část se promítne do tarifů, by se mělo konat v polovině září. "Chceme, aby bylo zaměstnancům přidáno více (než tři procenta). Pokud to bude od listopadu, jak jsme se dohodli, tak je zřejmé, že už to bude víc než původně plánovaná tři procenta," uvedl Středula.

Podle Babiše přidání od letošního listopadu o tři procenta představuje za dva poslední měsíce roku 660 milionů navíc. "Všichni chtějí víc. Musíme být ale rozumní. Pokud to (zaměstnanci veřejného sektoru) dostanou, můžou být spokojeni. Inflace je nízká," podotkl ministr financí.

Definitivní dohodě na přesném růstu platů zabránilo dnes to, že by Česko mělo nejspíš vracet 7,5 miliardy korun z daně za emisní povolenky. Podle evropské směrnice měly členské země 90 procent povolenek přidělovat zdarma. Český stát na ně ale uvalil darovací daň 32 procent. "Nejvyšší správní soud rozhodl o tom, že v rámci darovací daně za emisní povolenky musíme vracet 7,5 miliardy korun. To je dost velký zásah do rozpočtu pro rok 2015," uvedl Babiš.

Dořešit je třeba zdravotníky

Odboráři dnes jednali s premiérem, ministryní práce Michaelou Marksovou (ČSSD) a Babišem. Dohodli se i na tom, že by se v příštím roce měl fond kulturních a sociálních potřeb zvednout o půl procenta. Odbory původně žádaly, aby se zvýšil z jednoho na dvě procenta. Ministr financí upřesnil, že půlprocentní zvýšení znamená 670 milionů korun.

Vyřešit se musí podle ministryně práce ještě také růst odměn pro zdravotníky. Jim je totiž podle pravidel možné zvednout výdělky až od ledna. "Ve zdravotnictví není možné hýbat s platy uprostřed roku. Vyhláška platí od ledna," uvedla Marksová. Dodala, že řešení bude hledat ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Stejná situace nastala už minulý rok. Úředníci a další pracovníci dostali přidáno od loňského listopadu, zdravotníci pak o něco víc od letošního ledna.

Na zvýšení objemu peněz na platy o tři procenta se dohodla koalice v dubnu. Odbory dohodu vládních stran kritizovaly. Vadilo jim, že s nimi politici o úpravě nejednali a na růstu odměn se shodli při projednávání konvergenčního programu pro přijetí eura a schodku rozpočtu. Odboráři poukazovali i na to, že poslancům, ministrům a dalším činitelům příští rok porostou výdělky víc než o tři procenta.

Plošné přidávání ve veřejném sektoru nepodpořili už dřív zástupci zaměstnavatelů. Podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka by růst platů měl být spojen s kvalitou výkonu. Opoziční politici zas uváděli, že by v dobách ekonomického růstu měla vláda myslet na horší časy, neutrácet a dělat rezervy.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 48 minutami

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek se ve středu vydá na svou první zahraniční cestu na Slovensko

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) se příští středu 28. dubna, týden po svém jmenování do vlády, vydá na svou první zahraniční cestu. Jak bývá u nejvyšších českých ústavních činitelů po rozpadu společné federace nepsanou tradicí, povede na Slovensko. Kulhánek to večer oznámil na twitteru po dnešním telefonátu se svým polským protějškem Zbigniewem Rauem.

Polskému ministrovi zahraničí poděkoval za slova podpory, které Rau vyjádřil České republice. "Pozval mě do Polska, kam se moc rád vydám. Na první zahraniční cestu pojedu ve středu na Slovensko a pak i do Maďarska. Spolupráce ve V4 je priorita," uvedl šéf české diplomacie.

před 1 hodinou

Tenistka Siniaková ve čtvrtfinále v Istanbulu podlehla jedničce Mertensové

Česká tenistka Kateřina Siniaková si semifinále v Istanbulu nezahraje. Ve čtvrtfinále nestačila na turnajovou jedničku Elise Mertensovou z Belgie, které podlehla dvakrát 4:6.

Siniaková se sedmnáctou hráčkou světa prohrála za hodinu a 36 minut. Ve druhé sadě Češka vedla už 4:1, ale náskok neudržela a Mertensové podlehla i ve čtvrtém vzájemném utkání.

Čtyřiadvacetiletá Siniaková, které ve světovém žebříčku patří 69. místo, promarnila možnost ukončit téměř dvouleté čekání na postup do semifinále. Naposledy si v něm zahrála předloni v Bronxu, ve čtvrtfinále se představila poprvé od loňského září.

Zdroj: ČTK
Další zprávy