Vláda chce zjednodušit zadávání zakázek. Chtějí legalizovat zlodějny, zní z opozice

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 13. 5. 2020 16:18
Zadávání veřejných zakázek by mohlo být za naléhavých okolností jednodušší. Při využití jednacího řízení bez uveřejnění by zadavatelům odpadla vzhledem k nutnosti uzavřít smlouvu co nejrychleji část administrativy. Předlohu kritizují opoziční poslanci i protikorupční organizace. Nechtěli také, aby se projednávala v režimu legislativní nouze. K tomuto názoru se nakonec přidalo i ANO.
Premiér Andrej Babiš (vpravo) a ministr vnitra Jan Hamáček
Premiér Andrej Babiš (vpravo) a ministr vnitra Jan Hamáček | Foto: Vláda ČR

Vláda předložila novelu v souvislosti s epidemií nového koronaviru. "Je nezbytné zajistit, aby jednací řízení, které je zadáváno v krajně naléhavých okolnostech, bylo co nejméně administrativně náročné," stojí v důvodové zprávě. U takových zakázek převažuje podle ministerstva pro místní rozvoj veřejný zájem na jejich rychlém plnění.

Zadavatel podle novely nebude v případě jednacího řízení bez uveřejnění povinen ověřovat kvalifikaci možného dodavatele. Dále nebude muset vyloučit vybraného dodavatele, který nemá zaknihované akcie. V řízení s jediným účastníkem mu zadavatel nebude muset posílat formální oznámení o výběru dodavatele.

Předloha upravuje také povinnost hodnocení nabídek v pětičlenné komisi u zakázek nad 300 milionů korun. Podmínka zůstane zachována pouze v případech hodnocení podle jiných než číselně vyjádřitelných kritérií. Komise ale nebude muset být jmenována ani v případech, kdy nabídku podá jediný uchazeč a není tedy co hodnotit.

Obrátíme se na Ústavní soud, hrozí Piráti

Proti novele se postavila velká část opozičních politiků. "Dalším podvodem vlády je zákon o zadávání veřejných zakázek, který by umožňoval vládní nákupy bez výběrových řízení na neomezenou dobu. Hrozí, že tu vznikne skutečné 'Palermo', o kterém Andrej Babiš tak často mluví," napsal na Twitter předseda ODS Petr Fiala.

Pokud bude novela zákona o zadávání veřejných zakázek schválena, Piráti se obrátí na Ústavní soud. Kromě nesouhlasu s obsahem novely kritizovali i to, že ji vláda chtěla prosadit v režimu legislativní nouze. Od toho ale upustila. Proti takovému postupu se totiž postavilo i vládní hnutí ANO. Předseda klubu Jaroslav Faltýnek řekl, že předlohu dolní komora projedná v běžném procesu nejdříve na schůzi, která začne 26. května.

Lidovci uvedli, že novela, jak byla předložena, by umožnila netransparentní nákupy. Podle předsedy strany Mariana Jurečky novela zákona říká, že bude možné nakupovat netransparentně, od firem bez jasné vlastnické struktury a bez zohlednění nejlevnější cenové nabídky. "Mně to prostě přijde, že všechny hříchy, které jsme měli možnost vidět za poslední měsíc a půl při nákupech ministerstva zdravotnictví, se tímto vlastně posvěcují," řekl. KDU-ČSL podle něj navrhne projednání návrhu ve standardním režimu, aby se jí mohly důkladně zabývat výbory.

Novela nahrává korupci, řekl Gazdík

I podle šéfa sněmovního klubu opoziční TOP 09 Miroslava Kalouska chce vláda novelou dodatečně legalizovat zlodějiny, které se děly v souvislosti s nákupy v době koronavirové epidemie na ministerstvu zdravotnictví. Vláda podle Kalouska navrhuje, aby stát vzhledem k výjimečné situaci rezignoval zkoumání vlastnických struktur těch, kteří se o veřejné zakázky ucházejí.

"Žádá bianko šek, aby mohla zadat zakázku někomu, kdo je v insolvenci, trestně stíhaný, někomu naprosto nedůvěryhodnému," uvedl. Vysvětluje si to tím, že kabinet "chce dodatečně legalizovat zlodějiny, které se staly na ministerstvu zdravotnictví", kde podle něj k takovým zakázkám docházelo. Odkázal tak na nákupy ochranných pomůcek na ministerstvu, které prověří Nejvyšší kontrolní úřad. Návrh by se podle Kalouska dal nazvat: Zhasněte, chceme krást rychleji.

Novelu nepodpoří ani Starostové a nezávislí (STAN). Považují ji za zákon, který nahrává korupci. Podle místopředsedy hnutí Petra Gazdíka novela není potřebná, pokud by vláda chtěla nakupovat ochranné pomůcky od českých dodavatelů. "Zákon je korupční. Hnutí ANO, pokud pro něj jeho poslanci zvednou ruku, přestává být protikorupčním hnutím," řekl Gazdík.

Novela zneprůhlední zakázky, říká Transparency

Iniciativa Rekonstrukce státu doporučila předlohu zamítnout. Pokud by byla schválena, jednací řízení bez uveřejnění by se stalo prakticky výjimkou ze zákona, uvedla. Obdobný postoj zaujala také Transparency International. "Přijetí této novely by výrazně zneprůhlednilo zadávání veřejných zakázek, které je už tak v České republice problematické," sdělila v tiskové zprávě.

Nyní mohou veřejní zadavatelé nakupovat mimo režim zákona o zadávání zakázek díky vyhlášenému nouzovému stavu. Vláda využila tuto možnost zejména při pořizování zdravotnických ochranných prostředků. Kritici tvrdí, že některé nákupy byly předražené, případně neprůhledné od pochybných firem. Nákupy chce je prověřit Nejvyšší kontrolní úřad. Nouzový stav skončí s nedělí.

 

Právě se děje

Další zprávy