I bez nouzového stavu může stát rychle nakupovat, říká Rekonstrukce státu a dává rady

Domácí Domácí
21. 4. 2020 14:33
Platforma Rekonstrukce státu spouští nový projekt Nezhasínat!, prostřednictvím kterého doporučuje politikům, jak zachovat právní stát v současné situaci. Hlavním cílem projektu je přispět k efektivnímu a transparentnímu rozdělování veřejných peněz, iniciativa ale požaduje také brzké ukončení nouzového stavu. "Krizový stav se nesmí stát krizí právního státu," míní platforma.
Tisková konference po mimořádném zasedání vlády k situaci kolem šíření nového typu koronaviru (17. března 2020)
Tisková konference po mimořádném zasedání vlády k situaci kolem šíření nového typu koronaviru (17. března 2020) | Foto: ČTK

Platforma chce svá doporučení zveřejňovat postupně během deseti dní. "Máme za sebou přes měsíc nouzového stavu. Na začátku vláda musela především rychle reagovat proti nekontrolovatelnému šíření epidemie. Dnes jsme již v další fázi boje, který není jen o rychlosti, ale také o chytrých opatřeních," uvedl Pavel Franc, ředitel Frank Bold a iniciátor Rekonstrukce státu.

Tato platforma současnou situaci nazývá ústavním zmatkem. Politikům chce navrhnout, jak se vyhnout omezování lidských práv a svobod, k čemuž v současnosti dochází kvůli pravidlům nouzového stavu. "Vláda může i v nouzovém stavu zasahovat pouze do několika málo práv a svobod, které vyjmenovává krizový zákon, a to jen v nezbytném rozsah," upozorňuje Oldřich Kužílek z Otevřené společnosti.

Rekonstrukce státu chce tedy vyhotovit ústavně-právní řešení, které vládě umožní zavádět opatření proti šíření viru i bez nouzového stavu. Podporu chce platforma nalézt i u opozice. "Řešení by mělo být konzultováno s opozicí, aby mělo potřebnou legitimitu napříč politickým spektrem," míní Rekonstrukce státu.

"Aby se z koronaviru nestala druhá privatizace"

Rekonstrukce státu požaduje, aby se veškeré nákupy státu i za současných podmínek držely v duchu transparentnosti a hospodárnosti a neoddalovaly se od zákona o veřejných zakázkách nebo od nové metodiky ministerstva pro místní rozvoj pro malé zakázky do dvou milionů korun. 

"Na záchranu ekonomiky tečou a ještě budou téci obrovské peníze z veřejných rozpočtů. Rychlé rozdávání je potřeba. Jak ale dopadne bez férových pravidel, to jsme si už zažili v devadesátých letech," uvedl předseda think-tanku Econlab Jiří Skuhrovec a vyslovil obavu, že se bude za pár let na koronavirus pohlížet jako na druhou privatizaci.

Rozdělování veřejných peněz poškozeným musí podle platformy probíhat za férových, srozumitelných a rovných podmínek a alespoň zpětně by měly příslušné orgány zveřejnit informace o příjemcích vyšších částek.

"Budeme monitorovat rychlé nákupy státu i finanční pomoci poškozeným, které budou přicházet. Chceme rovněž zrevidovat už proběhlé podpory a to hlavně ty, které budí určité pochybnosti. Ty jsme zaznamenali zejména u programu Covid od ministerstva průmyslu a obchodu," dodal Michal Bláha z Hlídače státu.

Nouzový stav není pro nákup pomůcek potřeba

Rekonstrukce státu také prosazuje brzké ukončení nouzového stavu. Podle iniciativy není dostatečným důvodem pro jeho prodlužování usnadnění nákupu zdravotnických pomůcek, kterým argumentuje ministr vnitra Jan Hamáček. "Rychlé nákupy umí i zákon o veřejných zakázkách při dodržení základních standardů transparentnosti a hospodárnosti," reaguje předseda Oživení Marek Zelenka. 

Podle tohoto zákona může zadavatel poměrně rychle nakoupit zdravotní pomůcky i mimo nouzový stav pomocí tzv. jednacího řízení bez uveřejnění, jehož administrativní podmínky lze splnit v řádu dvou až tří dnů, upozorňuje Rekonstrukce státu. To by mělo podle ní ministerstvu vnitra na nákup pomůcek stačit, pokud je země předzásobena, jak samo tvrdí.

Nouzový stav není nezbytně nutný také pro veřejné zakázky, které podniká armáda, policie nebo další složky integrovaného záchranného systému. Bezpečnostní a záchranné složky mohou v případě krajně naléhavých okolností využít výjimku ze zákona o zadávání veřejných zakázek a nakupovat zcela mimo režim zákona. Takový postup mohou nasadit, když by i využití zrychleného zadávání mohlo ohrozit bezpečnostní zájmy České republiky včetně veřejného zdraví.

Co je rekonstrukce státu?

Rekonstrukce státu je občanská platforma, kterou v roce 2013 založilo dvacet nevládních organizací s cílem dostat do českých zákonů odborníky doporučená opatření. Podle svých členů iniciativa prosazuje protikorupční zákony a hlídá mantinely demokracie. Její součástí jsou například iniciativy Hlídač státu a Oživení, společnost právníků Frank Bold nebo think-tank Econlab. V posledních letech se Rekonstrukce státu několikrát dostala do sporů s premiérem Andrejem Babišem, zejména kvůli prosazování zákona o střetu zájmů.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Muž, jenž v březnu útočil v salonech v Georgii, se přiznal ke čtyřem vraždám

Muž obviněný z březnového zastřelení osmi lidí v masážních a kosmetických salónech v okolí Atlanty v americkém státě Georgia se v úterý přiznal ke čtyřem vraždám. Šest z osmi obětí byly ženy asijského původu. Informovala o tom agentura Reuters.

K tomu, že v polovině března zavraždil čtyři lidi v lázeňském salonu v okrese Cherokee asi 64 kilometrů severně od Atlanty, se Robert Aaron Long přiznal u soudu. Potvrdil také, že souhlasí s doporučením, aby byl v souvislosti s těmito vraždami odsouzen k čtyřem navazujícím doživotním trestům bez možnosti předčasného propuštění a dalším 35 letům na základě dalších bodů obžaloby.

Jeho oběti v okrese Cherokee byly identifikovány jako 33letá Delaina Ashley Yaunová, 54letý Paul Andre Michels, 49letá Xiaojie Yanová a 44letá Daoyou Fengová.

Long byl také obžalován z vražd dalších čtyř žen v okrese Fulton, kde se nachází Atlanta. Prokurátorka Fani Willisová uvedla, že Long na ženy v Atlantě cílil kvůli jejich rase, pohlaví a původu. Navrhne, aby byl odsouzen k trestu smrti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ČEZ dokončil prodej bulharských aktiv, v arbitráži proti Bulharsku pokračuje

Energetická skupina ČEZ dokončila prodej svých bulharských aktiv, kupující bulharská finanční společnost Eurohold jí zaplatila 335 milionů eur (asi 8,6 miliardy korun). Uvedl to dnes mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. V mezinárodní investiční arbitráži, kterou společnost ČEZ vede proti bulharskému státu od roku 2016, firma podle mluvčího pokračuje.

Kříž uvedl, že nyní dokončený prodej zahrnuje sedm bulharských společností Skupiny ČEZ: CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie Bulgaria, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, Free Energy Project Oreshets a Bara Group. Připomněl, že odchod ČEZ z Bulharska začal už v roce 2017 prodejem odstavené uhelné elektrárny Varna.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dálnici D1 uzavřela na Přerovsku nehoda dodávky a kamionu, jeden z řidičů zemřel

Na nájezdu na dálnici D1 u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku se v úterý odpoledne ve směru na Ostravu srazila dodávka s nákladním autem. Jeden z řidičů zemřel, komunikace byla bezmála tři hodiny uzavřena. Nájezd na dálnici už je v obou směrech průjezdný. Okolnosti nehody se vyšetřují, sdělila před 16:30 mluvčí policie Miluše Zajícová.

Nehoda se stala kolem 13:30 na nájezdu na D1 pod dálničním mostem ve směru na Ostravu. "Při nehodě došlo k úmrtí řidiče jednoho z vozidel," uvedla Zajícová. Nájezd z D1 směrem na Lipník nad Bečvou je již zprůjezdněn, nájezd na D1 ve směru na Olomouc i Ostravu je průjezdný v jednom jízdním pruhu. "Žádáme projíždějící řidiče, aby byli při jízdě daným úsekem opatrní a obezřetní," uvedla Zajícová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy