Začalo se hrát o trest za výhrůžky smrtí Prymulovi. Na vězení to není, říká žalobkyně

Jan Horák Jan Horák
16. 4. 2020 14:28
Státní zástupkyně už navrhla trest pro třiapadesátiletého muže z Litoměřicka, který vyhrožoval smrtí náměstkovi ministra zdravotnictví Romanu Prymulovi. Podezřelý mu opakovaně psal v průběhu března, kdy Prymula řídil Ústřední krizový štáb. Poslal mu třicet e-mailů. Z vyjádření žalobkyně pro Aktuálně.cz plyne, že pro pachatele nepožaduje vězení.
Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula
Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula | Foto: Vláda ČR

Případ v takzvaném zkráceném řízení objasňovala Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ), uzavřela ho minulý týden. Na jeho základě vypracovala návrh na potrestání pachatele vedoucí žalobkyně Okresního státního zastupitelství v Litoměřicích Kateřina Doušová, která kauzu dozoruje. Její návrh má na stole litoměřický okresní soud od úterý.

Jakou konkrétní sankci pro podezřelého požaduje, není jasné. S odvoláním na neveřejnost řízení ji neupřesnila. Z jejích slov je ale zřejmé, že s vězením pro muže nepočítá. "Určitě si nemyslím, že by na místě bylo ukládat nepodmíněný trest," řekla Aktuálně.cz žalobkyně. V úvahu připadá podmíněný trest, pokuta, domácí vězení či obecně prospěšné práce.

Poslední slovo však bude mít soud. Pokud případ vyhodnotí přísněji než státní zástupkyně, může sáhnout i k nepodmíněnému trestu. V krajním případě hrozí muži z Litoměřicka až tři roky za mřížemi. NCOZ ho sebrala a sdělila mu podezření z vyhrožování s cílem působit na orgán veřejné moci 31. března. Po výslechu ho propustila, o den dřív už coby poškozeného kriminalisté vyslechli i náměstka Prymulu.

"Byl vyslechnut podezřelý, byl vyslechnut poškozený, byla provedena domovní prohlídka a byla zajištěna mailová komunikace," popsala průběhu práce vyšetřovatelů žalobkyně Doušová s tím, že muž se přiznal a zajištěné e-maily jeho jednání plně dokládají. Kriminalisté v případu postupovali svižně, zkrácené řízení uzavřeli po osmi dnech od zadržení podezřelého. 

Pomohla BIS

Pachatel nevyhrožoval smrtí "jen" náměstkovi Prymulovi, výhrůžky směřovaly i na jeho blízké. Prymula je ženatý, má dceru a syna. "Přestože podezřelý muž používal americký freemailový účet, byl kriminalisty NCOZ rychle vypátrán a zadržen. Z toho vyplývá, že představy o absolutní ’anonymitě’ internetu jsou liché," poznamenal mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Server Lidovky.cz upozornil, že na podezřelého navedla kriminalisty Bezpečnostní informační služba. Odpovídají tomu i informace Aktuálně.cz. "Konkrétní případy nekomentujeme. Obecně platí, že BIS i v těchto dnech plní své úkoly v oblasti ochrany zájmů státu," řekl na počátku kauzy Aktuálně.cz mluvčí služby Ladislav Šticha.

Výhrůžky ze strany pachatele vycházely z toho, že zaváděné vládní restrikce kvůli epidemii nemoci covid-19 způsobené novým typem koronaviru, tlumočené prostřednictvím právě náměstka Prymuly, vnímal jako přehnané. "Ale není vhodná doba, když má někdo problém a s něčím nesouhlasí, což se děje běžně, aby to eskalovalo do osobních výhrůžek," podotkla žalobkyně Doušová.

Šestapadesátiletý Roman Prymula je náměstkem ministra zdravotnictví od 1. března 2017, předtím v letech 2009 až 2016 řídil Fakultní nemocnici v Hradci Králové. Ministr ho z funkce odvolal poté, co se zjistilo, že Prymula inkasoval desítky milionů korun od společnosti, kterou vlastnila jeho dcera. Po aktivaci Ústředního krizového štábu letos 15. března ho vláda posadila do jeho čela, štáb řídil do 30. března. Po něm se vedení štábu v souladu se zvyklostmi ujal ministr vnitra Jan Hamáček. Prymula od té doby řídí specializovaný tým Covid-19 při resortu zdravotnictví.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Při útoku u amerického Pentagonu zemřel policista i útočník, motiv je nejasný

Na autobusové zastávce uvnitř komplexu amerického ministerstva obrany v úterý zaútočil muž na člena ochranky Pentagonu a zabil ho. Sedmadvacetiletý pachatel pak následně zemřel při přestřelce. Podrobnosti incidentu, který si vynutil dočasné uzavření celého sídla amerického ministerstva obrany, zatím nejsou jasné, federální vyšetřovatelé nicméně sestavují profil útočníka a snaží se přijít na motiv jeho činu, napsala agentura AP.

Pachatelem byl podle několika vyšetřovatelů zřejmě Austin William Lanz. Podle nejmenovaných zdrojů AP se rozběhl na člena ochranky Pentagonu George Gonzaleze a pobodal ho do krku. Další policisté na místě útočníka následně zastřelili.

K útoku došlo na zastávce v bezprostřední blízkosti budovy Pentagonu, která je přestupní stanicí mezi metrem a řadou autobusových linek, a jíž denně prochází tisíce zaměstnanců ministerstva.

Mluvčí ministerstva obrany na úterní tiskové konferenci nechtěl médiím sdělit ani základní okolnosti útoku, jen zmínil, že byl napaden policista a že došlo k přestřelce. Nevyloučil také teroristický ani jiný motiv s tím, že nechce zasahovat do probíhajícího vyšetřování. Bližší informace neposkytl ani Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 minutami

U Kralup nad Vltavou vykolejil nákladní vlak, koridor bude stát až do čtvrtečního rána

U Kralup nad Vltavou vykolejil ve středu brzy ráno nákladní vlak. Mimo trať skončily tři vozy. Při nehodě se nikdo nezranil, škoda na vlaku dosáhla tří milionů korun, na trati je škoda za jeden milion korun, uvedl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Provoz na trati je zastavený. Omezení se dotkne desítek spojů včetně mezinárodních, uvedly na svém webu České dráhy (ČD). V úseku je náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčího Správy železnic Dušana Gavendy potrvá omezení zřejmě do čtvrtečních brzkých ranních hodin, nyní na místě pokračuje odklízení vykolejených vozů, řekl Gavenda po 20:00.

Nehoda se stala krátce před 05:00 v úseku mezi Kralupy - Libčice nad Vltavou. Podle ČD vykolejil vlak jiného dopravce. "Vykolejil v prostoru výhybky," řekl Drápal. Drážní inspekce na místě zjišťovala příčiny a okolnosti nehody, vyšetřování pokračovalo celé odpoledne. Po jeho skončení na místě začalo odklízení vagonů.

"Je předpoklad, že ještě v noci, odhadem kolem půlnoci, začne oprava trati," popsal Gavenda. Mluvčí Správy železnic Radka Pistoriusová už dnes ráno uvedla, že není poškozené trakční vedení. Podle předběžných informací Českých drah by provoz po jedné koleji mohl být obnoven kolem 4:00.

V úseku Praha-Holešovice - Kralupy nad Vltavou funguje náhradní autobusová doprava, ovšem v omezeném počtu autobusů. Cestující mohou také využít linku Pražské integrované dopravy číslo 370.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

OSN má obavy desetitisíce Afghánců, v Laškargáhu by je mohly uvěznit boje s Tálibánem

OSN má velké obavy o bezpečnost desetitisíců obyvatel afghánského Laškargáhu, které by v tomto městě mohly uvěznit boje mezi vládními vojsky a islamistickým hnutím Tálibán. V New Yorku to dnes podle agentury Reuters uvedl mluvčí generálního tajemníka OSN Stéphane Dujarric.

Tálibán svou ofenzivu proti afghánské vládě zesiluje od dubna, kdy USA oznámily, že do září stáhnou z Afghánistánu své vojáky, čímž ukončí svou dvacetiletou vojenskou přítomnost v zemi.

"Od začátku roku konflikt v Afghánistánu přinutil skoro 360.000 lidí opustit domovy. Od roku 2012 bylo vysídleno zhruba pět milionů lidí," řekl Dujarric novinářům.

Boje jsou velmi intenzivní zejména v okolí města Herát, nedaleko západní hranice s Íránem, a v Kandaháru a právě v Laškargáhu na jihu země.

"Máme velké obavy o bezpečnost a ochranu lidí v Laškargáhu na jihu země, kde by boje mohly uvěznit desetitisíce lidí," řekl Dujarric. Doplnil přitom, že z provincií Hílmand a Kandahár byl hlášen nárůst počtu civilních obětí a destrukce civilních budov i kritické infrastruktury, včetně nemocnicí.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 33 minutami

Běloruská běžkyně Cimanouská dorazila do Varšavy, dostala humanitární vízum

Letadlo s běloruskou atletkou Kryscinou Cimanouskou, která po konfliktu s vedením výpravy své země opustila olympiádu v Tokiu, přistálo ve středu večer na varšavském letišti. Informovaly o tom agentury Reuters a AFP. Sportovkyně dostala polské humanitární vízum poté, co se z olympijských her odmítla vrátit do vlasti kvůli obavám o svou bezpečnost. Atletka letěla z Tokia pod ochranou polské diplomacie nejprve do Vídně, kde po několika hodinách nastoupila do letadla mířícího do polské metropole.

Původně se předpokládalo, že olympionička poletí z Tokia přímo do Varšavy, na poslední chvíli ale plány změnila a nejprve zamířila do rakouského hlavního města. "Jak jsme opakovaně naznačovali, podrobnosti ohledně jejího letu nebudeme zveřejňovat," řekl ve středu agentuře Reuters náměstek polského ministerstva zahraničí Marcin Przydacz.

Atletka let změnila poté, co se na veřejnost dostal itinerář její cesty, napsal už dříve Reuters s odvoláním na polský vládní zdroj. Podle něj panovaly obavy kvůli květnovému incidentu, kdy běloruské úřady přinutily přistát v Minsku letoun mířící z Atén do Vilniusu, na jehož palubě cestoval běloruský opoziční novinář Raman Pratasevič, jehož pak zatkla běloruská policie. Květnový incident v této souvislosti zmínil v rozhovoru pro televizi TVN24 i šéf exilové organizace Běloruský dům ve Varšavě Ales Zarembjuk.

Běloruský dům ve Varšavě rovněž uvedl, že dnes do polské metropole z Ukrajiny přicestuje manžel atletky Arseň Zdanevič. Stejně jako jeho žena i on obdržel polské humanitární vízum.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 48 minutami

Tisíce Libanonců žádají potrestání viníků výbuchu v Bejrútu, policie je rozhání vodními děly

Tisíce Libanonců se ve středu shromáždily poblíž bejrútského přístavu, aby si připomněli první výročí mohutné exploze, která si vyžádala životy více než 200 lidí, tisíce dalších zranila a zdevastovala rozsáhlé části města. Mnozí přitom volali po spravedlnosti. V přístavu před rokem vybuchlo velké množství roky špatně uskladněného dusičnanu amonného. Žádní vysoce postavení činitelé ale dosud nebyli postaveni před soud, což vedlo k četným protestům. Demonstrace se uskutečnila také u libanonského parlamentu. Bezpečnostní složky tam dav podle agentury Reuters rozháněly pomocí vodního děla a slzného plynu, zraněno tam bylo osm lidí.

Výbuch v bejrútském přístavu byl jednou z nejsilnějších nejaderných explozí, která byla kdy zaznamenána. Otřesy byly cítit až na více než 240 kilometrů vzdáleném Kypru. Vyšetřování nicméně postupuje pomalu, řada žádostí o odebrání imunity vysoce postaveným politikům a bývalým činitelům byla zamítnuta. Všichni lidé, které chtěli libanonští vyšetřovatelé vyslechnout, jakékoliv pochybení odmítli.

"Nezapomene a nikdy jim neodpustíme. Pokud je nebudou schopni postavit před spravedlnost, uděláme to sami vlastníma rukama," řekla Hijám Bikaíová. Byla oblečená v černém a držela fotografii svého syna Ahmada, který zemřel, když na jeho auto při explozi spadla zeď. Na velkém transparentu na budově u přístavu stálo: "Rukojmí vražedného státu".

K přístavu pochodoval dav tisíců lidí. Mnozí nesli libanonské vlajky a fotografie zemřelých. Později se u přístavu uskutečnila modlitba za oběti neštěstí. Při recitaci veršů koránu nad davem prolétly armádní vrtulníky, které vypustily červený a zelený dým, tedy v barvách libanonské vlajky.

Bezpečnostní složky mezitím použily vodní dělo a slzný plyn proti demonstrantům, kteří na ně u parlamentu házeli kameny. Zraněno tam podle libanonského Červeného kříže bylo osm lidí. Ke střetům mezi stoupenci znesvářených stran podle Reuters došlo také v jiné části města, což si vyžádalo dva zraněné. Tam svědci zaznamenali střelbu do vzduchu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy