Krizový štáb se chce na dodávkách ochranných pomůcek domluvit s českými firmami

ČTK Domácí ČTK, Domácí
14. 4. 2020 13:10
Skupina Ústředního krizového štábu pro nákupy osloví české dodavatele, kteří by mohli dodávat ve velkých tendrech státu ochranné prostředky. Zadávací dokumentaci připraví během příštího týdne, řekl v úterý po jednání stálé pracovní skupiny štábu jeho šéf a ministr vnitra Jan Hamáček.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Stát už ochranné pomůcky od některých českých firem objednává, společnost Gumárny Zubří například v minulém týdnu dodala vnitru desítky celoobličejových masek CM6.

"Skupina pro nákupy ve spolupráci s ministerstvem průmyslu a obchodu připravuje oslovení českých dodavatelů ochranných prostředků ve velkých tendrech," řekl Hamáček. "Děláme všechno pro to, abychom oslovili i české výrobce," dodal.

V tomto týdnu se také podle Hamáčka uskuteční další dodávky masek od Gumáren Zubří, které jsou jedním z šesti domácích výrobců ochranných pomůcek proti koronaviru, kteří přednostně zásobují ministerstvo vnitra. Patří mezi ně i společnosti Sigma VVÚ, Avec Chem, Vítkovice Cylinders, Draeger Safety a GCE.

"Odebrali jsme kompletní produkci celoobličejových masek gumáren Zubří, dokonce část toho bylo připraveno na vývoz. Díky tomu, že jsme zasáhli, jsme zajistili, že ty masky zůstaly na našem území a můžeme je dále distribuovat," uvedl Hamáček.

Čína zpřísnila pravidla vývozu

Většinu ochranných pomůcek, jako jsou roušky či respirátory, dováží nyní Česká republika z Číny. Hamáček dnes řekl, že čínská strana přistoupila k přísnějším opatřením při vývozu, častěji kontroluje kvalitu vyvážených prostředků. Podle Hamáčka to může mít za následek zpoždění nebo komplikace u jednotlivých dodávek. "Nicméně podle našich informací by se to zásadním způsobem nemělo dotknout dodávek do České republiky. Děláme všechno pro to, aby přísun ochranných prostředků byl stabilní," dodal ministr.

Ministerstvo vnitra podle údajů na svých webových stránkách dosud rozdistribuovalo 48 milionů roušek, skoro šest milionů respirátorů a 500 000 ochranných obleků. Nejvíce ochranných prostředků šlo do jednotlivých krajů.

Vnitro podle údajů ze začátku dubna objednalo asi 216 milionů kusů ochranných prostředků, dodáno bylo k 5. dubnu 61,9 milionu z nich. Ministerstvo zdravotnictví dosud objednalo 88,5 milionu kusů ochranného materiálu, doručeno bylo ke stejnému datu 19,5 milionu kusů. Za nákup ochranných prostředků dal stát od začátku epidemie okolo 12 miliard korun.

České firmy nemají kapacity na dodávky obchodům

"Nic nebrání českým výrobcům, pokud tu ty kapacity jsou, dodávat materiál i do běžné obchodní sítě. Kapacity v takových objemech, jaké jsou potřeba, ale bohužel zatím nejsou," uvedl Jan Hamáček.

V běžných obchodech jsou ochranné pomůcky stále nedostatkové zboží, které je často mnohonásobně dražší než před krizí. Vláda se částečně pokusila ceny regulovat. Respirátory se například nesmí prodávat dráž než za 350 korun v případě, že byly vyrobeny mimo EU. Ty, které byly vyrobeny na území Evropské unie, nesmí přesáhnout cenu 175 korun.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Kvůli údržbě trati nejezdí tramvaje mezi zastávkami Lazarská a Jindřišská

Kvůli údržbě trati nejezdí v neděli tramvaje mezi zastávkami Lazarská a Jindřišská v centru Prahy. Jednosměrná výluka potrvá od 08:00 do 16:00 a týká se linek 3, 5, 6, 9 a 14. Detailní informace zveřejnil dopravní podnik hlavního města na svém webu.

Tramvaje budou v uzavřeném úseku jezdit po objízdných trasách, a to pouze ve směru Lazarská-Jindřišská. V opačném směru bude provoz bez omezení. Náhradní doprava nebude zavedena, cestující můžou využít metro.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Ve věku 78 let zemřel předseda skupiny Samsung a nejbohatší muž Jižní Koreje I Kun-hi

Ve věku 78 let v neděli zemřel předseda skupiny Samsung Group a syn zakladatele celého konglomerátu I Kun-hi. Informovala o tom jihokorejská společnost v prohlášení. Nejbohatší muž Jižní Koreje skonal za přítomnosti rodiny, včetně dědice průmyslového impéria I Če-jonga. O příčině smrti se společnost Samsung nezmínila. I Kun-hi podstoupil v roce 2014 operaci po infarktu a na sklonku 90. let se léčil s rakovinou plic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy