Při zřízení krizového štábu bránili Hamáčka jeho ministři, štáb prvně zasedl u hasičů

Jan Horák Jakub Heller Jan Horák, Jakub Heller
Aktualizováno 16. 3. 2020 14:40
Ve 14 hodin v budově Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru na pražském Chodově poprvé zasedl Ústřední krizový štáb. Sešel se čtyři dny po vyhlášení nouzového stavu a 15 dní poté, co Česko diagnostikovalo prvního pacienta s koronavirem. Někteří představitelé opozice namítají, že vláda měla štáb aktivovat už dávno. Oproti původnímu statutu ho neřídí ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).
Andrej Babiš prosadil, aby šéfem Ústředního krizového štábu nebyl ministr vnitra Jan Hamáček.
Andrej Babiš prosadil, aby šéfem Ústředního krizového štábu nebyl ministr vnitra Jan Hamáček. | Foto: ČTK

"Krizová situace vyžaduje krizové řízení, jednotlivé agendy se delegují tam, kam opravdu patří. Člověk nemá za každou cenu řídit všechno sám, protože když chce řídit všechno sám, tak to nemůže dopadnout dobře. To je přesně to, co doteď dělal pan premiér," řekl Aktuálně.cz předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. Sám pamatuje krizový štáb z doby, kdy byl ministrem financí. Štáb tehdy zasedal kvůli povodni na jaře 2013.

Krizový štáb je součástí struktury Bezpečnostní rady státu. Jeho hlavní devízou je, že zrychluje akceschopnost exekutivy při reakci na krize. Zasedají v něm experti, kteří jsou na odborné diskuse připravení. V kompetenci má záchrannou, logistickou a informační agendu. Jeho hlavním úkolem je navrhnout vládě konkrétní opatření, o nichž pak kabinet pouze hlasuje. Vláda tak má uvolněné ruce pro politická rozhodnutí.

"Hlavní odborná diskuse by měla proběhnout ve štábu mezi lidmi, kteří se pohybují v krizovém managementu. Mají velkou míru předporozumění, znalostí a zkušeností," vysvětlil Aktuálně.cz podstatu štábu člen Legislativní rady vlády Jan Kudrna. "Štáb je dobrý v tom, že experti na krizové řízení mají nacvičené jeho využívání, je to velmi dobře vybavené operační centrum na těžké krizové situace," přidává se šéf bezpečnostního think-thanku Evropské hodnoty Jakub Janda.

Kdyby Ústřední krizový štáb fungoval už minulý týden, diskuse o opatřeních v souvislosti s šířením infekce způsobené koronavirem by se odehrály právě tam. Vláda ušetřený čas mohla podle odborníka využít efektivněji. "Na štábu měla proběhnout diskuse třeba o tom, jestli limit shromažďování má být třicet lidí, nebo deset. Na vládu už se měl dostat jen návrh, že se to má omezit například na těch třicet z takových a takových podložených důvodů," míní Kudrna.

9:5 pro Babiše

Štáb nemá výkonnou pravomoc, podléhá vládě a právě vláda uvádí v praxi návrhy vzešlé ze štábu. Jeho působnost dosud upravoval statut schválený v podobě usnesení tehdejší druhou vládou Mirka Topolánka roku 2008. Štáb tvoří náměstci všech ministerstev, šéf Úřadu vlády, policejní prezident či hlavní hygienik. Jeho členy jsou také předseda Správy státních hmotných rezerv, šéf hasičů nebo náčelník Generálního štábu Armády České republiky.

Podle do neděle platného statutu krizový štáb jako hlava klíčového silového resortu řídí ministr vnitra. Právě pod jeho ministerstvo spadají klíčové složky, jež jsou v krizi nejvíce vytížené, jako jsou policie či hasiči. Jenomže vláda na nedělním večerním zasedání statut v tomto ohledu po velmi živé diskusi změnila tak, aby štáb mohl za probíhající pandemie koordinovat náměstek ministra zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula.

Ústřední krizový štáb

Deník Aktuálně.cz přináší kompletní složení Ústředního krizového štábu, který je klíčovým orgánem vlády v době krize. Tvoří ho 26 lidí, v původním statusu měl 17 členů.

 • Jan Hamáček, PŘEDSEDA KRIZOVÉHO ŠTÁBU / vicepremiér, ministr vnitra
 • Jakub Kulhánek MA, náměstek ministra vnitra
 • Ing. Radomír Jahoda, MSc., náměstek ministra obrany
 • JUDr. Martin Smolek, Ph.D., náměstek ministra zahraničních věcí
 • Ing. Karel Tyll, náměstek ministryně financí
 • Ing. Silvana Jirotková, náměstkyně ministra průmyslu a obchodu
 • Ing. Ladislav Němec, náměstek ministra dopravy
 • Mgr. Pavla Katzová, náměstkyně ministra školství, mládeže a tělovýchovy
 • Ing. David Koppitz, náměstek ministryně pro místní rozvoj
 • Ing. Vladislav Smrž, náměstek ministra životního prostředí
 • Ing. Jindřich Fialka, náměstek ministra zemědělství
 • JUDr. Jeroným Tejc, náměstek ministryně spravedlnosti
 • JUDr. Petra Smolíkova, náměstkyně ministra kultury
 • Robin Povšík, náměstek ministryně práce a sociálních věcí
 • Ing. Pavel Švagr, CSc., předseda Správy státních hmotných rezerv
 • brig. gen. Mgr. Jan Švejdar, policejní prezident České republiky
 • brig. gen. Drahoslav Ryba, generální ředitel Hasičského záchranného sboru České republiky
 • armádní generál Ing. Aleš Opata, náčelník Generálního štábu Armády České republiky
 • Jaroslav Šmíd, pověřený řízením Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost
 • MUDr. Jarmila Rážová, Ph.D., pověřená hlavní hygienička
 • MUDr. Pavel Březovský, MBA, ředitel Státního zdravotního ústavu
 • Mgr. Tünde Bartha, pověřená vedoucí úřadu vlády, zastoupená bezpečnostním ředitelem úřadu Mgr. Janem Čuřínem
 • doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc., prezident České stomatologické komory
 • MUDr. Vít Kaňkovský, lékař, poslanec za KDU-ČSL
 • brig. gen. Mgr. Martin Červíček, bývalý policejní prezident, senátor za ODS
 • doc. RNDr. Filip Matějka, PhD., ekonom

"Pan profesor je člověk, který je odborníkem v oblasti, která je teď kritická, to znamená v ochraně zdraví obyvatelstva. Ministerstvo vnitra mu poskytne maximální podporu. Já si nemyslím, že teď je tady prostor na to, abychom se tady dohadovali. Diskusi jsme vedli na vládě. Poté, co diskuse proběhla, vláda hlasovala," komentoval změnu v řízení štábu ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který o svou pozici ve štábu tímto přišel.

Podle informací Aktuálně.cz měl na nedělním jednání kabinetu plnou podporu svých ministrů. Změna statutu prošla při hlasování v poměru devět ku pěti, všichni ministři za ČSSD se postavili za svého předsedu a prvního vicepremiéra vlády. Více hlasů však získal Prymula. "Pan profesor (Prymula) povede krizový štáb. A já se budu věnovat i nadále tomu, co dělám v rámci krizového štábu ministerstva vnitra," dodal smířeně Hamáček.

Štáb má podle Kalouska řídit ministr vnitra

Premiér Andrej Babiš poprvé připustil zřízení krizového štábu v neděli po poledni v diskusním pořadu na televizi Prima. Tam také avizoval, že štáb vzhledem k povaze současné krize nepovede ministr vnitra. "Pravděpodobně to bude model a la Tchaj-wan, to znamená, že předseda toho štábu bude náměstek ministra zdravotnictví pan Prymula, epidemiolog, který to řeší," vysvětlil Babiš.

Proč vláda štáb aktivovala až nyní, když první restrikce zavedla už před týdnem a nouzový stav vyhlásila před čtyřmi dny, není jasné. Některá média upozornila na údajný odpor premiéra Babiše k tomu, aby za současné krize získali silnější slovo úředníci, k nimž má mít menší důvěru. Současně se spekulovalo o tom, že nechtěl nechat větší prostor pro vládního rivala Jana Hamáčka. Tento motiv však odpadl ve chvíli, kdy jeho místo ve štábu zaujal Prymula.

Předsedou Ústředního krizového štábu je náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.
Předsedou Ústředního krizového štábu je náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. | Foto: DVTV

"Má to 14 dní zpoždění, Ústřední krizový štáb měl být aktivován před dvěma týdny. Možná by výstupy z vlády za poslední dva týdny nebyly tak chaotické. A možná by také byla lepší situace s ochrannými pomůckami," kritizuje šéf poslanců topky Kalousek. Současně se mu nelíbí, že štáb podléhá řízení náměstka z ministerstva zdravotnictví.

Kalousek vysvětluje, že jeho kritika nemíří na Prymulu samého. Náměstka považuje za špičkového odborníka, který by byl členem štábu na každý pád. "Ale řídit to má osoba s politickou odpovědností, aby mohla v případě potřeby tam, kde to nemusí rozhodovat vláda, uvádět rozhodnutí do chodu sama ve vlastní kompetenci. Proto to má být ministr vnitra, který v podstatě ovládá integrovaný záchranný systém," zdůraznil Kalousek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

PSG bez Messiho vyhrál opět v nastavení

Fotbalisté Paris Saint-Germain v 7. kole francouzské ligy porazili poslední Mety 2:1. O výhře suverénního lídra tabulky rozhodl v páté minutě nastavení svou druhou trefou v zápase Ašraf Hakimí. Lyon, soupeř pražské Sparty ve skupině Evropské ligy, otočil zásluhou letních posil duel s Troyes a zvítězil 3:1.

Pařížský celek z aktivního vstupu do zápasu vytěžil brzký gól. Zakončení Maura Icardiho z 5. minuty vykopl z brankové čáry Matthieu Udol přímo k noze Hakimího, který trefil odkrytou branku a poslal PSG do vedení. Mety srovnaly v 39. minutě, kdy se po rohovém kopu trefil Boubakar Kouyaté.

Favorizovaný celek, v jehož sestavě chyběl zraněný Lionel Messi, dlouho nemohl vstřelit rozhodující gól a zdálo se, že poprvé v ročníku ztratí. V nastaveném čase však kapitán Met Dylan Bronn dostal druhou žlutou kartu a PSG nabídnuté výhody využil. Hakimí si navedl balon na střed a střelou na zadní tyč rozhodl o těsné výhře.

Lyon výborně zvládl druhý poločas zápasu s Troyes a díky trefám letních posil z Premier League otočil z 0:1 na 3:1. Vyrovnání svým prvním gólem v novém působišti zařídil Xherdan Shaqiri a vítěznou branku vstřelil v 72. minutě obránce Emerson. Definitivní podobu výsledku dal tři minuty před koncem Lucas Paquetá.

Francouzská fotbalová liga - 7. kolo:

Lille - Remeš 2:1 (31. David, 43. André - 74. Flips z pen.), Monako - St. Etienne 3:1 (62. z pen. a 86. Ben Yedder, 28. Volland - 41. Bouanga), Montpellier - Bordeaux 3:3 (11. a 50. Germain, 71. Mollet - 19. Hwang I-čo, 30. J. E. Onana, 85. Kalu), Nantes - Brest 3:1 (27. Blas, 55. Chirivella, 58. K. Coulibaly - 67. Le Douaron), Rennes - Clermont 6:0 (55. a 57. Sulemana, 32. Martin, 36. Terrier, 64. Laborde, 77. Tait), Angers - Marseille 0:0, Lens - Štrasburk 0:1 (67. Ajorque), Lorient - Nice 1:0 (23. Monconduit), Lyon - Troyes 3:1 (48. Shaqiri, 72. Emerson, 89. Paquetá - 45. Chavalerin), Mety - Paris St. Germain 1:2 (39. Kouyaté - 5. a 90.+5 Hakimí).

Tabulka:

1. Paris St. Germain 7 7 0 0 20:7 21
2. Marseille 6 4 2 0 12:5 14
3. Angers 7 3 3 1 10:6 12
4. Lens 7 3 3 1 11:8 12
5. Lorient 7 3 3 1 8:7 12
6. Lyon 7 3 2 2 12:11 11
7. Nice 6 3 2 1 12:3 10
8. Nantes 7 3 1 3 10:7 10
9. Štrasburk 7 3 1 3 11:11 10
10. Montpellier 7 2 3 2 15:13 9
11. Clermont 7 2 3 2 10:16 9
12. Rennes 7 2 2 3 9:8 8
13. Monako 7 2 2 3 8:10 8
14. Lille 7 2 2 3 9:13 8
15. Remeš 7 1 4 2 7:8 7
16. Bordeaux 7 1 3 3 10:16 6
17. Troyes 7 1 2 4 7:11 5
18. Brest 7 0 4 3 8:14 4
19. St. Etienne 7 0 3 4 7:14 3
20. Mety 7 0 3 4 7:15 3

Poznámka: Nice byl z disciplinárních důvodů odečten 1 bod.

Aktualizováno před 1 hodinou

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy