Žalobkyně chce Kramnému o dva roky zpřísnit trest. Soud se radí, zda znovu vyslechne znalce

Martin Biben Martin Biben
Aktualizováno 31. 5. 2016 12:16
U Vrchního soudu v Olomouci začal odvolací proces s Petrem Kramným, kterého v lednu Krajský soud v Ostravě nepravomocně odsoudil za vraždu manželky a dcery na 28 let vězení. Obhajoba se proti rozsudku odvolala a bude se nyní snažit přesvědčit další soud, že Kramný na dovolené v Egyptě nezavraždil ženu a osmiletou dceru elektrickým proudem, ale že zemřely po otravě jídlem. Chce zproštění Kramného viny a propuštění z vazby. Státní zástupkyně naopak v úterý navrhla o dva roky přísnější trest. Obě strany se shodly na doplnění dokazování o výpověď znalců. Soud byl odročen do středy.
Kramný při vynesení rozsudku v Ostravě.
Kramný při vynesení rozsudku v Ostravě. | Foto: ČTK

Olomouc - V novináři i veřejností zcela zaplněné místnosti olomouckého vrchního soudu začalo v úterý přelíčení s Petrem Kramným, kterého před pěti měsíci odsoudil ostravský krajský soud na 28 let za vraždu své šestatřicetileté manželky a osmileté dcery.

Obhajoba trvala na úplném zrušení rozsudku ostravského krajského soudu a v případě, že by vrchní soud případ do Ostravy vrátil, tak přeložení k jinému senátu. Zároveň pro Kramného žádá propuštění z vazby. Státní zástupkyně naopak navrhla o dva roky přísnější trest. Obě strany navrhly doplnit dokazování o výpověď znalců, ale samozřejmě z přesně opačných důvodů.

Sebejistě vystupující obhájkyně Jana Rejžková chce vyslechnout znovu znalce, kteří posuzovali příčinu smrti obětí a způsob provedení vražd, proto, aby znovu poukázala na to, že přímé důkazy chybí. "Navrhla jsem soudci dvacet různých důkazů. Vina mého klienta nebyla nijak dokázána, znalci obžaloby i ústavní znalecký posudek vlastně přišli jen s hypotézami," uvedla.

Žalobkyně Jarmila Večeřová nakonec také souhlasila s předvoláním znalců, avšak ještě předtím navrhla Kramnému zpřísnit trest na třicet let. Na rozdíl od advokátky Rejžkové věří, že výpověď znalců by přesvědčila i olomoucký senát.  A dokonce k ještě vyššímu trestu. "Důkazy jsou přesvědčivé a dostatečné. Závažnost činu je velmi vysoká a možnost nápravy pachatele ztížená. Platí tedy obě podmínky pro udělení výjimečného trestu zároveň," uvedla.

Soudce nakonec v poledne líčení přerušil do středečních devíti hodin. O návrzích obžaloby a obhajoby se bude senát radit a rozhodnutí vynese až ve středu.

Přišla Kramného matka i bratr oběti

Sledovaný proces, který poutá zájem veřejnosti už skoro tři roky, začal v síni s pouze 40 sedadly pro veřejnost. Řada novinářů i veřejnosti tak musela zůstat venku. Kramného, který vinu od začátku vytrvale popírá, přivedli z vazby tři členové justiční stráže.

Obžalovaný v tmavě modré košili a tmavě šedivých kalhotách se po celou dobu tvářil vážně, napjatě. Promluvil jen dvakrát, vestoje, když se ho předseda senátu zeptal, zda nechce uvést něco nového, případně něco dodat k prohlášení své právničky. "Nechávám vše na advokátku," řekl pokaždé Kramný.

Soudce, místopředseda olomouckého vrchního soudu Václav Čapka, zahájil jednání za přítomnosti Kramného matky Ireny Rychlé a dalších blízkých deset minut po deváté hodině. Vedle advokátky Kláry Slámové, zmocněnkyně poškozených, seděl i bratr zemřelé Moniky Kramné Radmil Nicieja.     

Proč měl vraždit? Byl na manželce chorobně závislý 
Motivem Kramného měly být problémy v manželství. Soud prvního stupně přísný trest zdůvodnil mimo jiné tím, že Kramný činu nelitoval. „Neprojevil žádnou lítost, naopak se snažil vinu svést i na usmrcenou Moniku Kramnou," píše ve zdůvodnění rozsudku, který má 101 stran, ostravská soudkyně Renata Gilová. Kramný byl podle ní během dovolené v Egyptě psychicky na dně. Byl v napětí, frustrován z toho, že o něj manželka nejevila zájem, měl údajně i informace o jejích nevěrách. Bál se, že jejich manželství končí.

Soudkyně neuvěřila Kramného slovům, že byly jeho manželka a dcera otráveny i proto, že to nepotvrdily rozbory při pitvě, tekutiny z lahví, údajné zvratky zemřelých nebo skvrna z trika Kramného, které zaslal z Egypta. Soudkyně byla přesvědčena, že obě byly zabity elektrickým proudem. V rozsudku konstatuje, že se na kůži Kramného manželky objevila ložiska, která nemohla být podle expertů od ničeho jiného než od elektrického proudu

Značnou roli podle rozsudku hrála nevěra Kramného manželky a další problémy ve vztahu. Soudkyně zdůraznila, že Kramný před vraždou dělal vše pro to, aby manželství udržel. "Protože opak by pro něj znamenal ztrátu jistoty, ponížení a znehodnocení," napsala Gilová. Navíc podle soudkyně u lidí s takovou osobností, jako má Kramný, lze přirovnat prožití ztráty partnerky ke smrti. "V této obavě lze shledávat motiv činu," popsala Gilová.

Chybí pocit viny

Znalci u Kramného zjistili výrazné sebevražedné sklony. Státní zástupce Vít Legerský při čtení obžaloby řekl, že Kramný plánoval rozšířenou sebevraždu, nakonec však pro to nenašel dost odvahy. Podle soudu však Kramný nebyl v takové depresi, aby si ublížil. Soudkyně navíc uvádí, že Kramný poté, co mu zemřeli dva blízcí, netrpěl smutkem. "Chybí u něj pocit viny. Jen člověk, který je se smrtí blízké osoby vyrovnán dříve, než nastane, se netrápí výčitkami svědomí, což odpovídá chování obžalovaného po inkriminované události," napsala Gilová.

Soudkyně se rozhodla Kramného odsoudit k 28 rokům vězení, protože zabil i dítě, které ho milovalo a věřilo mu. Svou dceru přitom zavraždil, aby se zbavil svědka proti němu. "Neprojevil žádnou lítost, naopak se snažil vinu svést i na usmrcenou Moniku Kramnou," zdůvodňuje Gilová vynesení tak přísného trestu.

Kramný a jeho obhájkyně tvrdili, že obžaloba byla v důkazní nouzi. Podle soudu však vedle znaleckých posudků stojí proti Kramnému výpovědi svědků, protokoly o ohledání těl, další dokumenty i odposlechy. Jeden ze záznamů hovorů, který cituje Gilová, je mezi Kramným a jeho tetou. Kramný v něm po návratu z Egypta říká, že bude "vysmátý" a bude se mít dobře, že mu všechno vyšlo.

Soudní senát tehdy našel pro Kramného jedinou polehčující okolnost, k níž musí podle zákona přihlédnout: doteď nebyl trestaný a vedl běžný život.

Vyšetřování probíhalo zcela podle zákona, tlaky veřejnosti na rozhodování soudu mít vliv nemůžou, tvrdí advokátka Klára Long Slámová o kauze Petra Kramného. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy