Nelitoval, chybí u něj pocit viny. Soud na stovce stránek zdůvodnil 28 let pro Kramného

Radek Nohl Radek Nohl
10. 3. 2016 15:40
Ostravský soud před několika dny dokončil rozsudek ve sledované kauze Petra Kramného. Na 101 stranách soudkyně rozebírá, proč muže poslala na 28 let za mříže za vraždu manželky a dcery na dovolené v Egyptě. Je si jistá, že Kramný vraždil elektrickým proudem. Motivem mu byly problémy v manželství. Soud přísný trest zdůvodnil mimo jiné tím, že Kramný činu nelitoval. "Neprojevil žádnou lítost, naopak se snažil vinu svést i na usmrcenou Moniku Kramnou," píše soudkyně.
Petr Kramný byl odsouzen k 28 rokům vězení.
Petr Kramný byl odsouzen k 28 rokům vězení. | Foto: ČTK

Ostrava - Petr Kramný byl během dovolené v Egyptě psychicky na dně. Byl v napětí, frustrován z toho, že o něj manželka nejevila zájem, bál se, že je jejich manželství definitivně u konce. Ostravská soudkyně Renata Gilová je přesvědčena, že právě to je motivem, proč se rozhodl elektrickým proudem zabít svou manželku a dceru.

Kramný, který od počátku svou vinu odmítá, byl letos na začátku ledna za dvojnásobnou vraždu odsouzen k 28 rokům vězení. Deník Aktuálně.cz nyní získal celý více než stostránkový rozsudek, který byl před několika dny dokončen. Soudkyně Gilová v něm detailně vysvětluje, proč takový trest vynesla a proč neuvěřila Kramného slovům, že byly jeho manželka a dcera otráveny.

To mimo jiné nepotvrdily rozbory při pitvě, tekutiny z láhví, údajné zvratky zemřelých nebo skvrna z trika Kramného, které zaslal z Egypta. Naopak soudkyně je přesvědčena, že obě byly zabity elektrickým proudem. V rozsudku konstatuje, že se na kůži Kramného manželky objevila ložiska, která nemohla být od ničeho jiného než od elektrického proudu.

Sebevražedné sklony

Roli podle rozsudku hrála nevěra Kramného manželky a další problémy ve vztahu. Soudkyně zdůraznila, že Kramný před vraždou dělal vše pro to, aby manželství udržel. "Protože opak by pro něj znamenal ztrátu jistoty, ponížení a znehodnocení," napsala Gilová. Navíc podle soudkyně u lidí s takovou osobností, jako má Kramný, lze přirovnat prožití ztráty partnerky ke smrti. "V této obavě lze shledávat motiv činu," popsala Gilová.

Znalci u Kramného zjistili výrazné sebevražedné sklony. Podle soudu však nebyl v takové depresi, aby si ublížil. Soudkyně navíc uvádí, že Kramný poté, co mu zemřeli dva blízcí, netrpěl smutkem. "Chybí u něj pocit viny. Jen člověk, který je se smrtí blízké osoby vyrovnán dříve, než nastane, se netrápí výčitkami svědomí, což odpovídá chování obžalovaného po inkriminované události," napsala Gilová.

Soudkyně se rozhodla Kramného odsoudit k 28 rokům vězení, protože zabil i dítě, které ho milovalo a věřilo mu. Svou dceru přitom zavraždil, aby se zbavil svědka proti němu. "Neprojevil žádnou lítost, naopak se snažil vinu svést i na usmrcenou Moniku Kramnou," zdůvodňuje Gilová vynesení tak přísného trestu.

"Není nic výjimečného a nepochopitelného, že si dva lidé přestanou v manželství rozumět, že se odcizí, zcela nepochopitelné a neakceptovatelné však je řešit tento stav způsobem, jaký zvolil obžalovaný, a vzít život dvěma svým nejbližším osobám," dodala Gilová.

Kramný a jeho obhájkyně tvrdili, že obžaloba byla v důkazní nouzi. Podle soudu však vedle znaleckých posudků stojí proti Kramnému výpovědi svědků, protokoly o ohledání těl, další dokumenty i odposlechy. Jeden ze záznamů hovorů, který cituje Gilová, je mezi Kramným a jeho tetou. Kramný v něm po návratu z Egypta říká, že bude "vysmátý" a bude se mít dobře, že mu všechno vyšlo.  

Soudní senát našel pro Kramného jedinou polehčující okolnost, k níž musí podle zákona přihlédnout: doteď nebyl trestaný a vedl běžný život. Po verdiktu soudu se okamžitě odvolal, jeho případ tedy nyní bude řešit vrchní soud.

V obou případech nerozhodli soudci, rozhodly revizní posudky, ke kterým mám mnoho výhrad, říká soudní znalec Radek Matlach. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 2 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy