Za změnu klimatu mohou lidé, myslí si Češi. Bojí se, že život jejich dětí bude horší

Petr Spáčil Petr Spáčil
26. 7. 2021 19:33
Více než tři čtvrtiny české populace se domnívají, že klimatické změny na Zemi již probíhají. Většina si navíc myslí, že to svým chováním způsobuje člověk, ukázal výzkum Masarykovy univerzity a neziskové organizace Green Dock. Více než 60 procent lidí se pak obává, že dnešní děti budou žít v horším světě, než je ten současný.
Foto: České klima 2021

Češi nevědí, že Česko produkuje více emisí na jednoho člověka než Čína

Výzkumníci se ptali i na faktické otázky spojené se změnou klimatu. "V celé řadě otázek lidé tápou. Například jen sedm procent správně ví, že Česko produkuje více emisí skleníkových plynů na hlavu než Čína, Indie nebo Velká Británie," komentoval Krajhanzl s odkazem na stránky Fakta o klimatu, která podobné statistiky sbírá. 

Ve výzkumu také 55 procent dotázaných řeklo, že všechny plyny v atmosféře jsou skleníkové, přes 30 procent uvedlo, že skleníkový efekt neumožňuje život na Zemi v podobě, jak ho známe, a 33 procent prohlásilo, že Česko nepatří mezi největší vývozce elektřiny v Evropské unii. Ani jedno však není podle výzkumníků pravda.

"Nejistotu ilustruje také to, že necelých 45 procent Čechů si netroufá odpovědět, zda Česko má, nebo nemá odstoupit od uhlí či v jakém roce," nastínil Krajhanzl. Největší část dotázaných, 39 procent, by uhelné zdroje elektřiny nahradila obnovitelnými, 24 procent by rádo investovalo půl na půl do obnovitelných a jaderných zdrojů energie. Pětina vidí budoucnost pouze v jaderných elektrárnách. Současně 62 procent Čechů by chtělo uhlíkovou neutralitu Česka.

 

Právě se děje

Další zprávy