Praha - České úřady dostaly z Bruselu finální audit, který nejenže potvrdil, že se evropské dotace v Ústeckém a Karlovarském kraji rozdělovaly netransparentně, ale zároveň odtajnil, kvůli jakým projektům přijdou oba regiony o zhruba 2,5 miliardy korun.
Přestože krajští politici celou dobu vlastní chyby odmítají, rozsáhlý dokument, jenž do Čech před několika dny poslala Evropská komise, ukázal na řadu vážných nedostatků.
Dotace přitom v těchto případech často končily u firem s vazbami na místní politické špičky, nebo v nichž přímo členové ČSSD či ODS usedali. Navíc i Brusel si všimnul toho, že při losování veřejných zakázek na severozápadě Čech až příliš často vyhrávají ty samé společnosti.
Máte velké nedostatky, píše Brusel
ROP Severozápad je nyní na rozcestí - buď oba kraje částku okolo 2,5 miliardy korun zaplatí, nebo dotační program skončí. Na rozhodnutí mají už jen několik týdnů. V opačném případě se však může ještě čerpání dotací znovu nastartovat.
12 projektů v hledáčku Bruselu
- Publicita a absorpční kapacita v roce 2008 - 15 milionů
- Rozvoj dopravní infrastruktury silnic II. a III. třídy v Karlovarském kraji - 361 milionů
- Centrum technického vzdělávání Ostrov - 413 milionů
- Chrám chmele a piva - 250 milionů
- Rekonstrukce haly zimního stadionu v Sokolově - 153 milionů
- Rekonstrukce muzea města Ústí nad Labem - 418 milionů
- Rekonstrukce silnice II/263 Česká Kamenice - Rumburk- Jiříkov - 391 milionů
- Centrum sportu a volného času - tréninková hala a šatnovací blok Chomutov - 162 milionů
- Centrum sportu a volného času - zimní stadion v Chomutově - 638 milionů
- Projekt revitalizace Centra vzdělání ISŠTE Sokolov - 409 milionů
- SPŠ strojní a elektrotechnická, Ústí nad Labem - 178 milionů
- Rekonstrukce úseku I/13 Duchcov - Teplice - II/254, I/13 Hostomice - Kostomlaty - II/258 - 195 milionů
Mezi dvanácti projekty (celý přehled v infoboxu), které si kontroloři z Bruselu vybrali a na než tekly peníze z Evropské unie, jsou většinou rekonstrukce silnic či škol.
"S ohledem na všechny problémy, nesrovnalosti a faktu, že OLAF (Úřad pro boj proti podvodům - pozn. red.) a policie jsou významně zapojeny do vyšetřování v operačním programu Severozápad, se zdá, že v řídícím a kontrolním systému jsou významné nedostatky," píše se v auditu.
Silné vazby na ODS a ČSSD
Na "černém" seznamu, podle něhož nyní přijde Česko o peníze, je třeba centrum vzdělání za 400 milionů korun ve škole, kterou až do roku 2008 řídil současný hejtman ČSSD Josef Novotný. Brusel ve svém auditu třeba napsal, že veřejné řízení, jejž vyhrály firmy Metrostav, Tima spol. a Bau-Stav, bylo diskriminační.
Zakázku na Chrám chmele a piva za téměř 250 milionů korun dostala firma Metall Quatro, jejímž společníkem je člen mostecké ODS. V tomto případě Evropská komise konstatovala, že bylo prostavěno o zhruba 20 milionů korun více.
Více než 15 milionů korun pak šlo na další projekt, který měl propagovat ROP Severozápad. Vítězem se stala společnost dalšího člena mostecké ODS Jiřího Kroužka.
Sokolov pak podle auditorů chyboval u projektu na rekonstrukci zimního stadionu za 140 milionů. I v tomto případě získala zakázku firma Bau-Stav, která je známá personální vazbou na politiky ČSSD.
U rekonstrukce ústecké školy za 178 milionů korun byla firma, v níž figurovali členové místní ODS a TOP 09. Společnost Herkul, která za poslední čtyři roky za vlády ODS a ČSSD prostavěla největší objem peněz od Ústeckého kraje, měla na starosti opravu silnice mezi Českou Kamenicí a Jiříkovem.
Podívejte se do Chrámu chmele a piva za evropské miliony:
Milionové dotace pro politiky
"Úřad regionální rady a ministerstvo financí nedokázaly odhalit chyby zvláště v oblasti veřejných zakázek a výběru projektů ke spolufinancování, nebo nedokázaly některá zjištění opravit," píší kontroloři v závěru auditu.
Auditoři také zjistili, že v některých případech došlo ke střetu zájmů. Bylo třeba běžné, že ti, kdo hodnotili projekt, seděli i v komisi při výběrovém řízení.
Výjimkou ani nebylo, že firmy místních členů ODS nebo ČSSD o dotace žádaly. Peníze takto získala třeba společnost člena krajské regionální rady Ahmada Raada nebo v níž figuroval současný primátor Ústí Vít Mandík.
Přitom ti, kdo projekty hodnotili, byli v poslední fázi jejich spolustraníci, kteří byli vybíráni na základě politické nominace.
Jak se rozdělují evropské dotace? Diskutujte o tom. Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde.