Za oběšení nejsledovanějšího vězně nebude nikdo stíhán

Radek Nohl Radek Nohl
8. 6. 2011 18:37
Pět zaměstnanců pankrácké věznice, kteří neuhlídali Otakara Tomka, trestný čin nespáchali
Otakar Tomek.
Otakar Tomek. | Foto: Domácí

Praha - Pět pracovníků pražské vazební věznice Pankrác, kteří neuhlídali Otakara Tomka, podezřelého z vraždy dítěte, trestný čin nespáchalo.

Všichni však kvůli sebevraždě nejsledovanějšího vězně přišli o své posty. Tři, včetně bývalého ředitele Radka Kutiše, byli přeřazeni na nižší funkci. Dozorce, který si místo toho, aby Tomka zkontroloval, vařil kávu, od vězeňské služby odchází.

"Po prošetření celého případu nebylo ani u jednoho pracovníka věznice zjištěno, že by spáchal trestný čin," potvrdil Aktuálně.cz náměstek ministra spravedlnosti Daniel Volák.

Za sebevraždu Otakara Tomka, který byl obviněný z vraždy a znásilnění devítileté dívky A. J., už může být potrestán pouze Kutiš. Právě s ním v současné době podle Voláka probíhá kázeňské řízení, které však zatím nebylo ukončeno.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil již dříve prohlásil, že by Kutiš neměl v pankrácké věznici zastávat žádnou vedoucí funkci. V současné době je ale zástupcem ředitelem. "Máme u něj otazník. Budeme chtít vysvětlit, proč tento post zastává," podotkl Volák.

Dozorce si vařil kávu, končí

Základní fakta o případu ztracení dívky A. J.

 • Devítiletá A. J. se ztratila 14. října loňského roku cestou ze základní školy Na Šutce. Policie následně zapojila do pátrání desítky policistů a vytvořila i speciální vyšetřovací tým.
 • Týden poté kriminalisté zadrželi Otakara Tomka. Při výslechu byl použit mimo jiné i detektor lži, který naznačil, že podezřelý má se ztracením dítěte něco společného, kriminalisté také objevili jeho stopy DNA na batohu dívky, který dříve našli schovaný v zahrádkářské oblasti v Troji. Soudce na Praze 8 přesto Tomka pro nedostatek důkazů propustil.
 • Policisté pokračovali v pátrání, které zahrnovalo opět masivní pročesávání terénu v Troji a později i Drahaňského údolí či řeky Vltavy. Dlouhou dobu však marně.
 • Zásadní zvrat nastal 16. března, kdy se jednotky opět vrátily po zimní pauze k prohledávání bezprostředního okolí bydliště pohřešované. S využitím GPS techniky a také s dávkou štěstí nalezli ostatky lidského těla.
 • Expertiza druhý den potvrdila, že se jedná o mrtvolu pohřešovaného dítěte.
 • Policie okamžitě vyrazila do Mostu, kde se Otakar Tomek pravidelně vyskytoval, a zadržela jej.
 • Podezřelého později obvinila z trestného činu vraždy, znásilnění a vloupání, ten se však k žádnému z činů nepřiznal.
 • Tomek následně končí ve vazbě v pankrácké věznici, kde se 21. března pokouší spáchat sebevraždu.
 • Po dvou dnech v umělém spánku umírá.
 • Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila vězeňská služba pochybila při ostraze Otakara Tomka, dozorci nedodrželi časy kontrol vězně. Ředitel pankrácké věznice Radek Kutiš později rezignoval.
 • Podle pražského městského státního zastupitelství je Tomek s vysokou mírou pravděpodobnosti pachatelem vraždy a znásilnění devítileté A. J. Zastupitelství zároveň zastavilo jeho trestní stíhání, protože stíhání nelze vést proti zemřelému.

Pospíšil nechal Tomkovu sebevraždu prošetřit poté, co vězeňská služby tvrdila, že v tomto případě nikdo z jejich pracovníků nepochybil.

Ministerstvo spravedlnosti po několika týdnech ale přišlo se zásadními informacemi.

Dozorce zkontroloval Tomka o 21 minut později, než měl. Když k jeho cele přišel, visel muž již na trubce, která zakrývala WC.

Mladý dozorce u vězeňské služby pracuje teprve dva roky. Po odhalení závažného pochybení se však rozhodl, že radši odejde ke konci června do civilu. "Nemá tedy smysl, aby s ním bylo zahájeno kázeňské řízení," řekl Volák.

Na odchodu od vězeňské služby je i vedoucí oddělení prevence a stížností pankrácké věznice. Podle mluvčího vězeňské služby Roberta Káčera oba končí na vlastní žádost. Důvody prý neuvedli.

Rošáda se kromě nich a Kutiše týkala také bývalého zástupce ředitele a vedoucího oddělení výkonu vazby. "Je to největší personální opatření, které se v souvislosti se sebevraždou nějakého vězně v historii udělalo," dodal Volák.

Udělali jsme chybu, připustili zástupci vězeňské služby

Když ministerstvo o pochybeních informovalo, připustila i vězeňská služba, že nebylo vše v pořádku. Její zástupci se bránili tím, že původně vycházeli z nepřesných údajů.

Po kompletním prošetření případu začal znovu platit pokyn "ke snižování rizik sebevražedného chování u vězněných osob", který těsně před Tomkovou sebevraždou zrušil ředitel vězeňské služby Jiří Tregler.

Nařízení zpřísňuje dohled nad lidmi, kteří by se mohli pokusit zabít. Podle Voláka však ani tento pokyn nemusel Tomkově sebevraždě zabránit.

 

Právě se děje

Další zprávy