Kvůli Tomkově smrti končí pět lidí, dozorce i ředitel

Radek Nohl Radek Nohl
9. 5. 2011 18:35
Dozorce, který Otakara T. zkontroloval o 21 minut později, než měl, trestný čin nespáchal
Otakar Tomek.
Otakar Tomek. | Foto: Domácí

Praha - Sebevražda Otakara Tomka, který byl obviněný z vraždy a znásilnění devítileté dívky A. J., bude mít tvrdé následky pro čtyři přední pracovníky a jednoho dozorce z vazební věznice Pankrác.

Všichni přijdou o své místo. Po kompletním prošetření celé kauzy to v pondělí potvrdilo ministerstvo spravedlnosti.

Personální rošáda se podle náměstka ministra spravedlnosti Daniela Voláka týká nyní již bývalého ředitele pankrácké věznice Radka Kutiše, jeho prvního zástupce, vedoucího oddělení prevence a stížností, vedoucího oddělení výkonu vazby a také dozorce, který měl tehdy službu.

Tomka ale neohlídal včas. Přišel o 21 minut později, nežli měl. Když ho poté zkontroloval, visel již Tomek na trubce, která zakrývala WC. Svým nadřízeným dozorce řekl, že si vařil kávu na jiném oddělení.

Kvůli tomuto pochybení, které Volák označil za zásadní, bylo s dozorcem zahájeno trestní řízení. "Nebylo ale prokázáno, že spáchal trestný čin," řekl Aktuálně.cz Volák. 

Dozorce si vařil kávu. Teď chce skončit

Podle něj však chce dozorce po této kauze od vězeňské služby k 30. červnu 2011 odejít. O tomto kroku uvažuje i vedoucí oddělení prevence a stížností.

Základní fakta o případu ztracení dívky A. J.

  • Devítiletá Anna se ztratila 14. října loňského roku cestou ze základní školy Na Šutce. Policie následně zapojila do pátrání desítky policistů a vytvořila i speciální vyšetřovací tým.
  • Týden poté kriminalisté zadrželi Otakara Tomka. Při výslechu byl použit mimo jiné i detektor lži, který naznačil, že podezřelý má se ztracením dítěte něco společného, kriminalisté také objevili jeho stopy DNA na batohu dívky, který dříve našli schovaný v zahrádkářské oblasti v Troji. Soudce na Praze 8 přesto Otakara pro nedostatek důkazů propustil.
  • Policisté pokračovali v pátrání, které zahrnovalo opět masivní pročesávání terénu v Troji a později i Drahaňského údolí či řeky Vltavy. Dlouhou dobu však marně.
  • Zásadní zvrat nastal 16. března, kdy se jednotky opět vrátily po zimní pauze k prohledávání bezprostředního okolí bydliště pohřešované. S využitím GPS techniky a také dávkou štěstí nalezli ostatky lidského těla.
  • Expertiza druhý den potvrdila, že se jedná o mrtvolu pohřešovaného dítěte.
  • Policie okamžitě vyrazila do Mostu, kde se Otakar Tomek pravidelně vyskytoval, a zadržela jej.
  • Podezřelého později obvinila z trestného činu vraždy, znásilnění a vloupání, ten se však k žádnému z činů nepřiznal.
  • Tomek následně končí ve vazbě v pankrácké věznici, kde se 21. března pokouší spáchat sebevraždu.
  • Po dvou dnech v umělém spánku umírá.

"Odcházejí na vlastní žádost. Jaký k tomu mají důvod, ale neuvedli," řekl Aktuálně.cz mluvčí vězeňské služby Robert Káčer.

Novým ředitelem pankrácké vazební věznice se stal Marian Prokeš, který dříve zastával stejnou funkci v Bělušicích. Kutiš je nyní jeho zástupcem. O převelení na jinou pozici požádal poté, co na něj byl po Tomkově pokusu o sebevraždu vyvíjen obrovský tlak.

Zástupcem ředitele se stal i přesto, že ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) chtěl, aby opustil všechny vedoucí pozice v pankrácké věznici.

Se všemi vedoucími pracovníky a dozorcem byla také zahájena kázeňská řízení. Podle Káčera ale ještě nebyla ukončena.

Nařízení proti sebevraždám znovu platí

To ale nejsou jediné změny. Volák řekl, že ředitel vězeňské služby Jiří Tregler nařídil, aby znovu platil pokyn "ke snižování rizik sebevražedného chování u vězněných osob". Ten byl těsně před sebevraždou Otakara Tomka zrušen.

Nařízení zpřísňuje dohled nad lidmi, kteří by se mohli pokusit zabít. Podle Voláka však ani tento pokyn nemusel Tomkově sebevraždě zabránit.

Tomek se o sebevraždu pokusil 21. března. Poté, co byl převezen do střešovické nemocnice, se začal jeho stav dramaticky zhoršovat. Po dvou dnech zemřel. Výsledky pitvy vyloučily cizí zavinění.

 

Právě se děje

Další zprávy