Dozorce si šel uvařit kávu. A Otakar T. se stihl zabít

Radek Nohl Radek Nohl
18. 4. 2011 14:50
Vězeňská služba teď připustila, že pochybila. Prý vycházela z nepřesných údajů
Otakar Tomek.
Otakar Tomek. | Foto: Domácí

Praha - V případě sebevraždy Otakara Tomka, který byl obviněný z vraždy a znásilnění devítileté dívky A. J., vězeňská služba pochybila.

Dozorce podle výsledku prověrky inspekce kontroloval celu později, než měl, a to o 21 minut.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) to uvedl v pondělí s tím, že navrhl potrestat ředitele pankrácké věznice i dozorce, který měl službu.

Pospíšil podle svého vyjádření zjistil v postupech vězeňské služby zásadní pochybení, které se týkalo intervalu kontrol vazebně stíhaného Tomka. Ten byl jediným obviněným z vraždy dívky A. J., po které policie pět měsíců marně pátrala.

Dozorce si vařil kávu, Tomek se zatím oběsil

Přestože vedení pankrácké věznice i Vězeňské služby ČR pochybení již dříve odmítlo, podle ministra dozorce porušil interní nařízení, které nakazuje kontrolu osob ve vazbě každou hodinu. "V době sebevraždy O. T. byl dozorce v prodlení 21 minut," uvedl Pospíšil.

Základní fakta o případu ztracení dívky A. J.

  • Devítiletá Anna se ztratila 14. října loňského roku cestou ze základní školy Na Šutce. Policie následně zapojila do pátrání desítky policistů a vytvořila i speciální vyšetřovací tým.
  • Týden poté kriminalisté zadrželi Otakara Tomka. Při výslechu byl použit mimo jiné i detektor lži, který naznačil, že podezřelý má se ztracením dítěte něco společného, kriminalisté také objevili jeho stopy DNA na batohu dívky, který dříve našli schovaný v zahrádkářské oblasti v Troji. Soudce na Praze 8 přesto Otakara pro nedostatek důkazů propustil.
  • Policisté pokračovali v pátrání, které zahrnovalo opět masivní pročesávání terénu v Troji a později i Drahaňského údolí či řeky Vltavy. Dlouhou dobu však marně.
  • Zásadní zvrat nastal 16. března, kdy se jednotky opět vrátily po zimní pauze k prohledávání bezprostředního okolí bydliště pohřešované. S využitím GPS techniky a také dávkou štěstí nalezli ostatky lidského těla.
  • Expertíza druhý den potvrdila, že se jedná o mrtvolu pohřešovaného dítěte.
  • Policie okamžitě vyrazila do Mostu, kde se Otakar Tomek pravidelně vyskytoval, a zadržela jej.
  • Podezřelého později obvinila z trestného činu vraždy, znásilnění a vloupání, ten se však k žádnému z činů nepřiznal.
  • Tomek následně končí ve vazbě v pankrácké věznici, kde se 21. března pokouší spáchat sebevraždu.
  • Po dvou dnech v umělém spánku umírá.

Podle náměstka ministra spravedlnosti Daniela Voláka se jedná o zásadní pochybení.

"S dozorcem jsem mluvil. Řekl mi, že odešel na jiné oddělení si udělat kávu. V současné době je s ním zahájeno kázeňské řízení, které může skončit i jeho odchodem od vězeňské služby," podotkl Volák.

Podle něj se jedná o mladého dozorce, který pracuje u vězeňské služby teprve dva roky. Z toho půl roku je ve vazební věznici Pankrác.

Ministerstvu spravedlnosti se také nelíbí, že byl Tomek kontrolován každou hodinu. Podle Pospíšila jsou v obdobných případech vězni hlídány po půl hodině.

Vězeňská služba tím ale žádný předpis neporušila. Přesto nepovažuje ministr toto rozhodnutí za vhodné.  "Podle mého názoru, který jsem konzultoval s odborníky, byl interval příliš dlouhý," prohlásil Pospíšil.

Ministerstvo: Stačilo, aby dozorce udělal pět kroků navíc

Volák upozornil na to, že blízko Tomkovy vazby byl vězeň obviněný z vraždy. Dozorci ho kontrolovali každých třicet minut.

 "V tomto případě výmluvy neobstojí, protože daný dozorce mohl udělat pět kroků navíc, aby zkontroloval i Otakara T.," prohlásil Volák.

Ředitel vězeňské služby Jiří Tregler ještě na konci března tvrdil, že jeho podřízení nepochybili.

Kvůli Tomkovi prý tehdy přijali řadu bezpečnostních opatření. Teď vězeňská služba připouští, že chybu udělala. "Ztotožňujeme se se závěry ministerstva spravedlnosti," řekla v pondělí Aktuálně.cz mluvčí Markéta Prunerová. Podle ní tehdy vězeňská služba vycházela z nepřesných údajů.

Policie po A. J. pátrala pět měsíců. Marně.
Policie po A. J. pátrala pět měsíců. Marně. | Foto: Ondřej Besperát

Už v pátek požádal dosavadní šéf pankrácké věznice Radek Kutiš o přeložení na jiné místo. "Ještě se s ředitelem vězeňské služby budeme bavit o tom, jestli by neměl odejít ze všech vedoucích funkcí," podotkl Pospíšil.

Ministerstvo spravedlnosti již dalo podle Voláka podnět k zahájení trestního řízení proti nyní již bývalému řediteli a jeho zástupci ve vazební věznici Pankrác.

"Dnes jsem rozhodl, aby byly úkony trestního řízení zahájeny i proti řediteli výkonu vazby a vězeňské služby," prohlásil Volák.

S lidmi, kteří pochybili nebo poskytli špatné informace, byla podle Prunerové také zahájena kázeňská řízení. Jejich výsledky prý nelze předjímat, rozhodnuto by mělo být v řádu týdnů.

Tomek se o sebevraždu pokousil 21. března. Poté, co byl převezen do střešovické nemocnici, se začal jeho stav dramaticky zhoršovat. Po dvou dnech zemřel. Předběžné výsledky pitvy vyloučily cizí zavinění.

 

Právě se děje

Další zprávy