Z armády do firmy a nakonec zakázka

Pavel Baroch
13. 3. 2006 0:00
Praha - Dana Mlejnková z firmy Trade Fides, obviněná z uplácení vysokého důstojníka, pracovala čtyři roky na ministerstvu obrany.

Mlejnková je dalším důkazem o velmi blízkých vztazích soukromé společnosti Trade Fides s ministerstvem obrany, od něhož firma mimo jiné dostala desetiletou zakázku na technické střežení šesti muničních skladů ve výši 2,7 miliardy korun.

Kromě Mlejnkové, která v Trade Fides pracuje jako obchodní ředitelka, je ve vazbě ještě prokurista firmy Libor Hledík. Třetím z obviněných je vysoký úředník ministerstva obrany, ředitel odboru infrastruktury akvizičního úřadu Miroslav Beňo, kterého kriminalisté zadrželi poté, co od zástupců této společnosti převzal milion korun.

Foto: Aktuálně.cz

Mlejnková pracovala na ministerstvu obrany v letech 1997 až 2001, a to ve Vojenském bezpečnostním úřadě, který měl na starosti bezpečnostní prověrky vojáků a dalších pracovníků ministerstva až do stupně utajení důvěrné.

Koncem roku 2002 začalo ministerstvo vybírat firmy pro miliardovou zakázku, kterou firma Trade Fides získala v březnu 2003.

Podle státního zástupce Ladislava Malovce, který má případ na starosti, se však milionový úplatek nevztahoval k žádné konkrétní armádní zakázce. Šlo o jakési všimné, aby firma nevypadla ze systému rozdělování armádních investic.

Mlejnková není jediná

Dana Mlejnková není jedinou vysokou ministerskou úřednicí, která přešla do společnosti Trade Fides. V této firmě pracuje také Karel Strejc, který na ministerstvu vedl odbor bezpečnostních informací.

Redakce deníku Aktuálně.cz objevila i další úzkou vazbu soukromé firmy s ministerstvem obrany: společnost Trade Fides zorganizovala pro vybrané pracovníky ministerstva sportovní víkend ve Vojenské zotavovně Měřín ve středních Čechách.

"Dokládá to nadstandardní vztah s ministerstvem obrany," konstatoval státní zástupce Malovec.

Konkurenční doložky? Ne

Ministerstvo obrany se k úplatkářské kauze a úzkým vztahům s firmou Trade Fides vyjádřilo pouze obecně. Uvedlo, že úřad neuzavírá se svými zaměstnanci v pracovních smlouvách takzvané konkurenční doložky, které by pak těmto lidem bránily pracovat po odchodu z ministerstva v "konkurenční" firmě.

"V současné době to ani neplánujeme," řekl ministerský mluvčí Andrej Čírtek.

"Uzavírání konkurenčních doložek by podle zákoníku práce mimo jiné znamenalo, že bychom museli odcházejícím zaměstnancům za každý měsíc, kdy trvá jejich omezení, platit minimálně průměrný výdělek. Maximální délka takového omezení může být pouze rok," vysvětlil Čírtek.

Tride Fides stále mlčí

Redakce deníku Aktuálně.cz se opakovaně pokoušela získat vyjádření od vedení společnosti Trade Fides, předsedy představenstva Františka Houdka, i bývalého zaměstnance ministerstva obrany Karla Strejce.

Sekretářky ovšem každý den opakují takřka to samé: Mají jednání, jsou mimo firmu, číslo mobilního telefonu vám dát nemůžeme.

Mluvčí ministerstva Čírtek dodal, že na odchodu úředníků do soukromé firmy nevidí nic špatného. "Samotný fakt, že bývalý zaměstnanec ministerstva obrany odejde do soukromého sektoru a pracuje ve stejném oboru, v němž pracoval na ministerstvu, je logický a nemusí znamenat nic nekalého," řekl Čírtek.

Mluvčí uvedl, že podstatná je kontrola zaměstnance během jeho pracovního poměru na ministerstvu, na což podle Čírtka dohlíží Vojenská policie či Inspekce ministra obrany.

"Samozřejmé je, že i po odchodu z ministerstva má zaměstnanec povinnost chránit utajované skutečnosti, o kterých se dozvěděl," dodal Čírtek.

 

Právě se děje

Další zprávy