Korupce v armádě? Rekreace úředníkům

Pavel Baroch
8. 3. 2006 0:01
Praha - Firma Trade Fides - podezřelá z uplácení vysokého důstojníka - zaplatila vybraným lidem z ministerstva obrany sportovní víkend.

Podle státního zástupce Ladislava Malovce, který má vyšetřování milionového úplatku na starosti, zorganizovala firma sportovní hry pro ministerské zaměstnance ve Vojenské zotavovně Měřín ve středních Čechách.

Ministr obrany Karel Kühnl uvedl, že o sportovním víkendu svých podřízených neměl potuchy.

"O ničem takovém nevím," prohlásil Kühnl na otázku Aktuálně.cz. Dodal, že do vyšetřování úplatkářské aféry nechce nijak zasahovat.

Foto: Aktuálně.cz

"Pokud policie objeví nepravosti, zachovám se podle toho," řekl Kühnl. Neuvedl však, jestli bude tvrzení státního zástupce o sportovním víkendu nějak prověřovat.

Žalobce Malovec uvedl, že sportovní víkend v Měříně s vyšetřováním úplatku bezprostředně nesouvisí. "Všechno bylo řádně zaplaceno a vyfakturováno. Dokládá to ale nadstandardní vztah s ministerstvem obrany," řekl Malovec.

Bazén, sauna i bowling

Společnost Trade Fides organizuje pobyty v luxusním sportovně-rehabilitačním centru s bazénem, tenisovým kurtem, posilovnou, saunou či bowlingovými drahami pravidelně každý rok.

"Fides sem jezdí na víkend v květnu," potvrdila pracovnice Vojenské zotavovny Měřín. Středisko je majetkem Ministerstva obrany, ale pobyt si zde může zaplatit kdokoli.

Redakce Aktuálně.cz se opakovaně pokoušela získat vyjádření společnosti Trade Fides. Předseda představenstva František Houdek neměl nikdy čas. Buď měl důležité jednání, anebo byl mimo firmu.

"Vedení společnosti Trade Fides kategoricky odmítá jakékoli nařčení z ovlivňování pracovníků Ministerstva obrany za účelem získávání zakázek," napsal Houdek na firemních internetových stránkách.

Podrobnosti jsou zatím tajné

Policisté z protikorupční služby zatkli ředitele odboru infrastruktury akvizičního úřadu ministerstva obrany Miroslava Beňo poté, co od zástupců společnosti Trade Fides převzal milion korun. Ve vazbě skončili také prokurista firmy Libor Hledík a jeho obchodní ředitelka Dana Mlejnková.

Státní zástupce Ladislav Malovec uvedl, že o případné žalobě či zastavení trestního stíhání by chtěl rozhodnout do 24., respektive 25. dubna, kdy vyprší tříměsíční vazba pro všechny tři obviněné.

Podrobnosti z vyšetřování nesdělil. "Intenzivně se na tom pracuje," řekl Malovec, podle něhož vyšetřovatel zatím nezjistil žádné informace o tom, že by do úplatkářské aféry byla zapletena další osoba. "To se ale ještě může změnit," dodal Malovec.

Podle posledních informací využili všichni tři obvinění svého práva a odmítli vypovídat.

Dvacet tisíc a mobil

Milion korun se podle státního zástupce nevztahoval k žádné konkrétní armádní zakázce. Šlo o jakési všimné, aby firma nevypadla ze systému rozdělování zakázek.

Na stopu společnosti Trade Fides a vysokého úředníka ministerstva obrany přivedl kriminalisty jiný ministerský zaměstnanec, který od představitele firmy - jednoho ze současných obviněných - dostal dvacet tisíc korun a mobilní telefon.

"Je to naprosto prokazatelné," řekl žalobce Malovec, podle něhož byl tento pracovník jedním z lidí, který se podílel na udělování státních zakázek.

Pracovník ministerstva úplatek oznámil a peníze i mobil předal vyšetřovatelům, takže není trestně stíhán.

Ministr obrany nařídil 30. března hloubkový audit celého odboru, který plukovník Beňo řídil. Kontrola ale ještě neskončila.#reklama

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy