Korupce v armádě? Rekreace úředníkům

Pavel Baroch
8. 3. 2006 0:01
Praha - Firma Trade Fides - podezřelá z uplácení vysokého důstojníka - zaplatila vybraným lidem z ministerstva obrany sportovní víkend.

Podle státního zástupce Ladislava Malovce, který má vyšetřování milionového úplatku na starosti, zorganizovala firma sportovní hry pro ministerské zaměstnance ve Vojenské zotavovně Měřín ve středních Čechách.

Ministr obrany Karel Kühnl uvedl, že o sportovním víkendu svých podřízených neměl potuchy.

"O ničem takovém nevím," prohlásil Kühnl na otázku Aktuálně.cz. Dodal, že do vyšetřování úplatkářské aféry nechce nijak zasahovat.

Foto: Aktuálně.cz

"Pokud policie objeví nepravosti, zachovám se podle toho," řekl Kühnl. Neuvedl však, jestli bude tvrzení státního zástupce o sportovním víkendu nějak prověřovat.

Žalobce Malovec uvedl, že sportovní víkend v Měříně s vyšetřováním úplatku bezprostředně nesouvisí. "Všechno bylo řádně zaplaceno a vyfakturováno. Dokládá to ale nadstandardní vztah s ministerstvem obrany," řekl Malovec.

Bazén, sauna i bowling

Společnost Trade Fides organizuje pobyty v luxusním sportovně-rehabilitačním centru s bazénem, tenisovým kurtem, posilovnou, saunou či bowlingovými drahami pravidelně každý rok.

"Fides sem jezdí na víkend v květnu," potvrdila pracovnice Vojenské zotavovny Měřín. Středisko je majetkem Ministerstva obrany, ale pobyt si zde může zaplatit kdokoli.

Redakce Aktuálně.cz se opakovaně pokoušela získat vyjádření společnosti Trade Fides. Předseda představenstva František Houdek neměl nikdy čas. Buď měl důležité jednání, anebo byl mimo firmu.

"Vedení společnosti Trade Fides kategoricky odmítá jakékoli nařčení z ovlivňování pracovníků Ministerstva obrany za účelem získávání zakázek," napsal Houdek na firemních internetových stránkách.

Podrobnosti jsou zatím tajné

Policisté z protikorupční služby zatkli ředitele odboru infrastruktury akvizičního úřadu ministerstva obrany Miroslava Beňo poté, co od zástupců společnosti Trade Fides převzal milion korun. Ve vazbě skončili také prokurista firmy Libor Hledík a jeho obchodní ředitelka Dana Mlejnková.

Státní zástupce Ladislav Malovec uvedl, že o případné žalobě či zastavení trestního stíhání by chtěl rozhodnout do 24., respektive 25. dubna, kdy vyprší tříměsíční vazba pro všechny tři obviněné.

Podrobnosti z vyšetřování nesdělil. "Intenzivně se na tom pracuje," řekl Malovec, podle něhož vyšetřovatel zatím nezjistil žádné informace o tom, že by do úplatkářské aféry byla zapletena další osoba. "To se ale ještě může změnit," dodal Malovec.

Podle posledních informací využili všichni tři obvinění svého práva a odmítli vypovídat.

Dvacet tisíc a mobil

Milion korun se podle státního zástupce nevztahoval k žádné konkrétní armádní zakázce. Šlo o jakési všimné, aby firma nevypadla ze systému rozdělování zakázek.

Na stopu společnosti Trade Fides a vysokého úředníka ministerstva obrany přivedl kriminalisty jiný ministerský zaměstnanec, který od představitele firmy - jednoho ze současných obviněných - dostal dvacet tisíc korun a mobilní telefon.

"Je to naprosto prokazatelné," řekl žalobce Malovec, podle něhož byl tento pracovník jedním z lidí, který se podílel na udělování státních zakázek.

Pracovník ministerstva úplatek oznámil a peníze i mobil předal vyšetřovatelům, takže není trestně stíhán.

Ministr obrany nařídil 30. března hloubkový audit celého odboru, který plukovník Beňo řídil. Kontrola ale ještě neskončila.#reklama

 

Právě se děje

před 3 minutami

Pohřešovaný 73letý houbař na Prostějovsku byl nalezen mrtvý

Tragicky skončilo pátrání po třiasedmdesátiletém houbaři z Olomouce, který se ve středu ztratil rodině v lesích na Prostějovsku. Muž, kterého hledaly desítky policistů a hasičů i vrtulník s termovizí, byl dnes nalezen bez známek života. ČTK to řekl krajský policejní mluvčí Libor Hejtman. Podle něj bylo vyloučeno cizí zavinění smrti muže. Příčinu úmrtí blíže určí nařízená pitva.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Europarlament je připraven brexitovou dohodu schválit včas, ale až po Britech

Evropský parlament je připraven hlasovat o brexitové dohodě do konce října, aby nebyl nutný další odklad odchodu Británie z Evropské unie. Řekl to po dnešním jednání s prezidenty a premiéry unijních států předseda EP David Sassoli. Nejdříve však podle něj musí dohodu podpořit lídři EU a schválit britský parlament.

Zdroj: ČTK
Další zprávy