Winton dostane Řád bílého lva, Zeman ho pozval do Prahy

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 5. 2014 15:05
Sir Nicholas Winton zachránil stovky židovských dětí.
Sir Nicholas Winton
Sir Nicholas Winton | Foto: Reuters

Praha - Zachránce stovek židovských dětí sir Nicholas Winton obdrží Řád bílého lva.

Nejvyšší státní vyznamenání se mu rozhodl udělit prezident Miloš Zeman.

Brita, který slaví 105. narozeniny, pozval na návštěvu Prahy. Svůj úmysl udělit mu vysoké vyznamenání sdělil Zeman Wintonovi v blahopřejném dopise, který mu zaslal k životnímu jubileu.

Řád by měl být Wintonovi předán u příležitosti oslav vzniku samostatného Československa 28. října.

"Do dějinné paměti se dostávají zejména ti, kteří neměli původně v úmyslu stát se slavnými a své činy nepojímali jako výjimečné," napsal v dopise Zeman. Wintonův příběh je podle něj příkladem lidskosti, nezištnosti a osobní odvahy. "I proto jsem se rozhodl udělit Vám ke dni státního svátku 28. října letošního roku nejvyšší vyznamenání České republiky," uvedl prezident.

Podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka by Zeman byl rád, kdyby zachránce dětí mohl Prahu na podzim skutečně navštívit. "Vše ovšem bude záležet na zdravotním stavu sira Wintona," řekl Ovčáček. Pokud by více než stoletý oslavenec nemohl do Česka zavítat, je možné, že by mu Zeman Řád bílého lva předal v zastoupení.

Brit přepravil 669 židovských dětí do Británie

Skromný Brit zorganizoval těsně před vypuknutím druhé světové války převoz 669 československých židovských dětí z tehdejšího nacistického protektorátu Čechy a Morava do Británie. Zařizoval jim doklady a přijetí v britských rodinách.

První vlak s židovskými dětmi odjel z pražského hlavního nádraží v květnu 1939. Celkem se podařilo odvézt 669 dětí, jejichž rodiny za války z velké části zahynuly. Vlak, který měl odjet z Prahy 1. září 1939 s 250 dětmi, již nacisté vypravit zakázali.

O Wintonových zásluhách veřejnost dlouho nevěděla. Pomohla je zveřejnit historička holocaustu Elisabeth Maxwellová. Do povědomí veřejnosti se pak dostal, když o něm v roce 1988 natočila televize BBC dokument a on se ocitl ve studiu s lidmi, které zachránil.

Jeho dcera Barbara Wintonová nyní napsala knihu If it's not impossible ... The Life of Sir Nicholas Winton (Jestliže to není nemožné... Život sira Nicholase Wintona), která bude v pondělí představena při oslavě narozenin jejího otce. Titul biografie naráží podle Wintonové na motto jejího otce "Jestliže něco není nemožné, musí být způsob jak to udělat".

Winton byl oceněn řadou britských i českých vyznamenání. Byl povýšen do šlechtického stavu, v roce 1998 mu tehdejší prezident Václav Havel udělil řád Tomáše Garrigua Masaryka a v roce 2010 dostal od bývalého britského premiéra Gordona Browna medaili Hrdina holocaustu.

 

Právě se děje

Další zprávy