Vlak s dětmi Nicolase Wintona po 70 letech vyjel do Londýna

Vlak s dětmi Nicolase Wintona po 70 letech vyjel do Londýna
Hanna Slomeová s vnukem Talem na nádraží v Praze před "Wintonovým vlakem". Slomeová patří mezi 669 dětí, kterým sir Niclas Winton pomohl dostat se v roce 1939 z nacistické pasti tehdejšího Československa.
Joseph Ginat je rovněž "Wintonovým dítětem". Snímek ho zachytil, jak se dotýká čerstvě odhalené sochy, která bude od nynějška připomínat skutky sira Nicolase Wintona na pražském Hlavním nádraží. Socha zobrazuje Wintona a jedno ze zachráněných dětí.
Technici připravují parní lokomotivu na odjezd z Prahy do Londýna.
Pořadatelé vypravili na cestu původní parní vlak, na snímku láduje topič uhlí do kotle.
Foto: Reuters
Reuters Simona Holecová, Reuters
1. 9. 2009 13:16
Původní parní vlak vyrazil 1. září z Prahy do Londýna a v jeho kupé se veze i mnoho těch, kteří stejnou cestu absolvovali před sedmdesáti lety.

Praha - Píše se rok 1939 nebo 2009? Pražské Hlavní nádraží si v den, kdy si svět připomíná začátek invaze nacistů do Polska, vzpomnělo na skromného hrdinu, sira Nicolase Wintona. Muže, který pomohl z fašisty obšancovaného Československa vypravit do Londýna do náhradních rodin 669 dětí židovského původu, kterým bezprostředně hrozila smrt.

Původní parní vlak vyrazil 1. září z Prahy do Londýna a v jeho kupé se veze i mnoho těch, kteří stejnou cestu absolvovali před sedmdesáti lety.

Akce, jednoduše pojmenovaná Winton Train, má připomenout nezištnou pomoc, kterou Winton dětem poskytl.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni.

Informovala o tom mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policie dopravu z obou směrů odkláněla zhruba dvě hodiny na objízdné trasy, kolem 22:00 byla silnice opět průjezdná.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

Další zprávy