Vlak s dětmi Nicolase Wintona po 70 letech vyjel do Londýna

Vlak s dětmi Nicolase Wintona po 70 letech vyjel do Londýna
Hanna Slomeová s vnukem Talem na nádraží v Praze před "Wintonovým vlakem". Slomeová patří mezi 669 dětí, kterým sir Niclas Winton pomohl dostat se v roce 1939 z nacistické pasti tehdejšího Československa.
Joseph Ginat je rovněž "Wintonovým dítětem". Snímek ho zachytil, jak se dotýká čerstvě odhalené sochy, která bude od nynějška připomínat skutky sira Nicolase Wintona na pražském Hlavním nádraží. Socha zobrazuje Wintona a jedno ze zachráněných dětí.
Technici připravují parní lokomotivu na odjezd z Prahy do Londýna.
Pořadatelé vypravili na cestu původní parní vlak, na snímku láduje topič uhlí do kotle.
Foto: Reuters
Reuters Simona Holecová, Reuters
1. 9. 2009 13:16
Původní parní vlak vyrazil 1. září z Prahy do Londýna a v jeho kupé se veze i mnoho těch, kteří stejnou cestu absolvovali před sedmdesáti lety.

Praha - Píše se rok 1939 nebo 2009? Pražské Hlavní nádraží si v den, kdy si svět připomíná začátek invaze nacistů do Polska, vzpomnělo na skromného hrdinu, sira Nicolase Wintona. Muže, který pomohl z fašisty obšancovaného Československa vypravit do Londýna do náhradních rodin 669 dětí židovského původu, kterým bezprostředně hrozila smrt.

Původní parní vlak vyrazil 1. září z Prahy do Londýna a v jeho kupé se veze i mnoho těch, kteří stejnou cestu absolvovali před sedmdesáti lety.

Akce, jednoduše pojmenovaná Winton Train, má připomenout nezištnou pomoc, kterou Winton dětem poskytl.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy