Vzduch s rakovinou dýchá 65 % lidí, ukazují nová data

Pavel Baroch
13. 9. 2011 20:48
Chalupa chce na Ostravsku dotovat rodinám výměnu starých kotlů za ekologičtější
Foto: Martin Netočný

Praha - Většina obyvatel musela loni dýchat vzduch s vysokými koncentracemi rakovinotvorných látek.

Vyplývá to ze zatím neoficiálních údajů Českého hydrometeorologického ústavu, které se podařilo Aktuálně.cz získat.

Nadlimitní množství rakovinotvorného benzo(a)pyrenu dýchalo loni 65 procent lidí, což je takřka dvakrát více než v roce 2009, kdy v takovém prostředí žilo 35 procent občanů.

Údaje hydrometeorologického ústavu potvrdil Jiří Hradec, ředitel informační agentury životního prostředí CENIA. Dodal, že nejhorší situace je v Moravskoslezském kraji

Podle údajů, které už dříve publikovalo Aktuálně.cz, naměřila stanice v Ostravě-Radvanicích více než sedminásobné překročení limitu. V Karviné to bylo více než šestinásobné překročení a v Ostravě-Přívozu se naměřená hodnota šestinásobnému překročení přiblížila.

Chalupa chce kontrolovat kotle. A měnit

Ostravu v pondělí navštívil ministr životního prostředí Tomáš Chalupa, poprvé se zde sešla pracovní skupina, která se bude dlouhodobě zabývat řešením špatné kvality ovzduší v Moravskoslezském kraji.

Politici a odborníci se shodli, že je nutné začít kontrolovat, co spalují domácnosti ve svých kotlích, a zároveň založit nový dotační program na výměnu starých kotlů za ekologičtější.

Lidé si topí i odpadky

Rakovinotvorný benzo(a)pyren vzniká různými spalovacími procesy, například v těžkém průmyslu, ale také při spalování v automobilech nebo při topení v kamnech rodinných domů.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Na Ostravsku se přitom na znečištění tamního ovzduší podílejí domácnosti z jedné třetiny. Problémem je, že lidé mnohdy spalují nekvalitní palivo nebo dokonce PET lahve a další odpadky.

Limity pro rakovinotvorný benzo(a)pyrem ovšem byly překročeny rovněž v Kladně-Švermově, Přerově, Plzni, Liberci, Brně, Teplicích, Českých Budějovicích anebo v Praze.

"Benzo(a)pyren začíná být skutečně dost velký problém," řekla už dříve Aktuálně.cz Jana Ostatnická z Českého hydrometeorologického ústavu.

Za loňským mimořádným zhoršením ovzduší vidí odborníci dlouhou a mimořádně chladnou zimu, "příhodnou" meteorologickou situaci, ale i to, že více lidí si doma topí nekvalitním hnědým uhlím a dalším nevhodným palivem.

Problém v malých obcích

Hydrometeorologický ústav upozornil, že situace se znečištěným ovzduším může být ve skutečnosti ještě horší, protože v malých obcích nejsou umístěné měřicí stanice. V obcích do 10 tisíc obyvatel přitom žije bezmála polovina obyvatel.

Různé studie a dočasná měření přitom prokázala, že v malých sídlech jsou rovněž překračovány povolené limity, takže v některých obcích může být špatná kvalita ovzduší srovnatelná s velkými městy.

Výzkum Státního zdravotního ústavu před časem například ukázal, že v relativně čistém prostředí obce Havlovice nad Úpou v podhůří Krkonoš se do ovzduší dostalo z domácích komínů šestkrát více rakovinotvorných látek, než vyprodukuje průměrná tepelná elektrárna po odsíření.

 

Právě se děje

Další zprávy