Hříchy odplaví voda, věřily elity z Býčí skály. Mrtvé pohřbívali do povodňových koryt

Aneta Haushalterová Aneta Haushalterová
5. 8. 2021 20:03
Významné archeologické naleziště Býčí skála na Blanensku naposledy vědci zkoumali před bezmála 150 lety. Nyní dokončený výzkum odhalil mimo jiné unikátní způsob pohřbívání tamní halštatské elity v letech 575–450 před naším letopočtem. Mrtvé tam ukládali do povodňového koryta.
Výzkum v Býčí skále odhalil mimo jiné unikátní způsob pohřbívání tamní halštatské elity.
Výzkum v Býčí skále odhalil mimo jiné unikátní způsob pohřbívání tamní halštatské elity. | Foto: Martin Golec

Nynějšího projektu se zúčastnil tým archeologů z Univerzity Palackého v Olomouci a Univerzity Karlovy v Praze ve spolupráci s kolegy z dalších institucí. Jejich cílem bylo znovu probádat místo, které naposledy před jedním a půl stoletím, v roce 1872, zkoumal Heinrich Wankel.

"Po Wankelově zkoumání zůstala nezodpovězena řada otázek. Donedávna se například myslelo, že ostatky lidí a předmětů ležely pod zemí v černé vrstvě, která vznikla hořením. Po nynějších objevech je však jasné, že pozůstatky těl spálené nebyly. Teď vše nasvědčuje tomu, že šlo o přirozený proces tlení. Procesy hnití, nikoliv hoření, zde mění základní pojetí celé lokality," uvádí vedoucí výzkumu Martin Golec z Univerzity Palackého.

"Celkem jsme otevřeli čtyři sondy, které potvrdily druhotně překopané vrstvy našich předchůdců, ale též řadu původních částí halštatských situací. Naštěstí drastické úpravy předsíně během druhé světové války cenné partie nezničily a díky tomu jsme byli schopni zrekonstruovat dávnou podobu jeskyně," říká Golec.

Vedle prokopaných vrstev archeologové zachytili neporušené takzvané velké neboli Wankelovo žároviště, které nyní tým přejmenoval na pohřební komory se zbytky vozů, milodarů a lidí. Současné poznatky podle Golce naznačují, že v jeskyni bylo pohřbeno několik generací tehdejší vládnoucí elity. "Mrtví velmožové byli s pohřební výbavou, jídlem a dary uloženi v dřevěných komorách obložených kameny," popisuje.

S pohřbíváním do řečiště jsme se ještě nesetkali

Jako naprosto jedinečný pak vidí způsob ukládání mrtvých těl v místě, kudy protéká podzemní potok při velkých povodních. "Prostory v Býčí skále místy zaplavovala a dodnes tu a tam zaplavuje voda. Nikdy jsme se s podobným ukládáním mrtvých do povodňového řečiště nesetkali. Myslíme si ale, že se tak pohřbívalo zcela záměrně. Patrně šlo o symbolický akt," říká Golec. Podle něj naši předkové věřili, že pod zemí mrtvý patří bohům a že hříchy z pozemského světa odplaví voda. Tehdejší elity se podle něj rády stavěly mezi lidi a bohy. 

Kromě tohoto významného nálezu archeologové objevili také spoustu bronzových šperků, jantarových korálků, železnou šipku a množství keramických nálezů. Bohaté organické zbytky od obilovin přes textilie, kůže, prkna a kůly nabízejí další slibná zjištění. "Mimo pohřbených těl jsme identifikovali také fragmenty šesti pohřebních vozů, což je nevídaně velký nález. Z tohoto období je to asi polovina z celkového počtu, který byl nalezen na území Evropy," upozorňuje Martin Golec.

Tým prozatím svůj dvouletý výzkum uzavírá slovy: "Býčí skála je centrem 'elit nad elitami', které v letech 575‒450 před Kristem ukládají své zemřelé do předsíně Býčí skály. Vedeme jej jako jeskynní svatyni zasvěcenou podzemnímu božstvu/božstvům."

"Nyní bude úkolem dalšího výzkumu všechna terénní data správně interpretovat," podotýká Golec se zdůrazněním faktu, že před 150 lety neměli vědci zdaleka takové možnosti jako dnes. "Nyní s využitím nejmodernější techniky pokračujeme. V laboratořích podrobíme všechny nálezy důkladným rozborům a mnohým analýzám."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

"Naše země není otevřená". Američané začali vyhošťovat tábořící migranty z Haiti

Americké úřady začaly s vyhošťováním tisíců lidí původem z Haiti, kteří se tento týden utábořili na hranici mezi Mexikem a Texasem. Úřady dnes vypravily první tři lety na Haiti, řekl agentuře AP nejmenovaný zdroj. Bezpečnostní složky také zablokovaly vstup do Texasu z mexické strany. 

Tento týden dorazilo do okolí texaského města Del Rio z Mexika zhruba 14 tisíc lidí. Utábořili se u mostu, který spojuje mexický a texaský břeh řeky Rio Grande, tvořící hranici mezi Mexikem a USA. Většina migrantů je z Haiti, ale i zemí Střední Ameriky.

V sobotu americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti oznámilo, že navýší přepravní kapacity pro vyhoštění lidí, kteří nezákonně překročili hranici. Ministerstvo uvedlo, že "naše hranice není otevřená, a lidé by se neměli vydávat na nebezpečnou cestu". Migranti by měli být navráceni do země původu, aniž by dostali možnost si podat žádost o azyl.

před 1 hodinou

Čeští inline hokejisté získali na MS sedmé zlato, rozdrtili ve finále Kanadu 7:0

Čeští inline hokejisté získali na mistrovství světa organizace FIRS v italském Roccarasu sedmé zlato v historii. Ve finále rozdrtili svěřenci trenéra Martina Mecery 7:0 Kanadu a navázali na triumfy z let 2007, 2011, 2013, 2015, 2016 a 2018.

Češi, kteří byli na minulém světovém šampionátu v Barceloně v roce 2019 druzí, získali 16. medaili za sebou a na 26. šampionátu 22. cenný kov. Druzí byli šestkrát a třetí devětkrát.

Do vedení se dostali Mecerův tým v čase 9:05 díky brance Patrika Šebka, v 15. minutě zvýšil Jakub Bernad. Po 51 sekundách druhého poločasu se prosadil Marek Loskot a v posledních sedmi minutách zápasu si Češi ještě s chutí zastříleli. Nejdříve využil přesilovku Loskot, potom se zapsali podruhé v utkání mezi střelce také Bernad s Šebkem a 64 sekund před koncem dovršil debakl Kanady Lukáš Novák. Gólman Daniel Brabec udržel čisté konto.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Čeští futsalisté na MS zachránili remízu 1:1 s Vietnamem a jsou v osmifinále

Čeští futsaloví reprezentanti ve třetím utkání na mistrovství světa v Litvě zachránili remízu 1:1 s Vietnamem a z druhého místa skupiny D postoupili do osmifinále. V něm svěřenci trenéra Tomáše Neumanna v pátek pravděpodobně narazí na Španěly, dvojnásobné světové šampiony. Jediný český gól v Kaunasu dnes vstřelil kapitán Lukáš Rešetár.

"Hlavně jsem zklamaný z našeho výkonu. Takhle špatně jsme dlouho nehráli. Zakončení bylo z naší strany tragické. Šancí jsme měli zase na deset gólů, ale jak to řešíme, to je hrůzostrašné," řekl Neumann v nahrávce pro média od FAČR.

Češi po vítězství 5:1 na Panamou a porážce 0:4 s favorizovanou Brazílií v prvním poločase dominovali v držení míče, ale tolik šancí si nevytvořili. Ty zřejmě největší neproměnil Křivánek. Několikrát vietnamských pokusů zneškodnil brankář Vahala.

"Chyběl tam pohyb, chyběla prudká přihrávka. Stáli jsme na míči, neběhali jsme. Vůbec nejsem s ničím spokojený," prohlásil kouč Neumann.

Podobně vypadalo dlouho i druhé dějství. Po Zárubově tyčce ve 35. minutě Phat Chau nečekaně prostřelil brankáře Vahalu. Už za necelou minutu ale odpověděl kapitán Rešetár, který chybu ve vietnamské obraně potrestal střelou do horního růžku. Závěr už si čeští hráči pohlídali.

Zdroj: ČTK
Další zprávy