Obrazem: Nejsou jen Koněprusy a Macocha. Po nucené pauze se otevírají české jeskyně

Během turisticky nejsilnějších měsíců roku, hlavně těch jarních, se přitom české jeskyně musely obejít bez návštěvníků.
Volně přístupné části Sloupsko-šošůvských jeskyň, které leží na severním okraji Moravského krasu u městečka Sloup, poskytovaly útočiště a zimoviště dnes už vyhynulým druhům savců. Byl to hlavně medvěd jeskynní.
Nejznámější část Sloupsko-šošůvských jeskyň, Eliščina jeskyně, má vynikající akustiku. Symbolem je krápník Svícen.
Těžba fosfátových hlín je jednou částí historie jeskyně. Zapsalo se do ní i paleolitické osídlení, nacistická podzemní továrna i činnost tajného velení armády za studené války.
Mohou se také pochlubit největším podzemním jezerem Čech.
Foto: ČTK
Dan Poláček Pavel Mazanec Pavel Švec Dan Poláček, Pavel Mazanec, Pavel Švec
1. 6. 2021 19:13
Čtrnáct zpřístupněných jeskyní v Česku června obnovuje svůj provoz. Mezi otevřenými objekty jsou i známé Koněpruské jeskyně nebo místa nedaleko moravské propasti Macocha. Během turisticky nejsilnějších měsíců roku, hlavně na jaře, se přitom jeskyně musely obejít bez návštěvníků. "Ochranu a provoz podzemí je přitom nutné zajišťovat i při uzavření," říká ředitel Správy jeskyní Lubomír Přibyl.

Každý návštěvník musí mít respirátor, použít před vstupem dezinfekci na ruce a nečlenové společné domácnosti dodržovat rozestupy. Ve skupině může být maximálně 30 lidí včetně průvodce a návštěvníci musí splnit vládní podmínky pandemických opatření - buď negativní PCR test ne starší sedmi dnů, či negativní antigenní test dělaný maximálně před 72 hodinami. A to včetně testování na pracovišti či ve škole, doloženého čestným prohlášením.

Další možností, jak se dostat na prohlídku, je být nejméně 22 dnů po první aplikaci dvoudávkového očkování proti onemocnění covid-19 nebo aspoň 14 dnů po jednodávkovém očkování. Do jeskyní se také dostane návštěvník, který prodělal v uplynulém půlroce laboratorně potvrzený covid-19 a je již po povinné izolaci.

 

Právě se děje

Další zprávy