Varnsdorf – Necelý týden po aféře místopředsedy vlády, ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše ohledně jeho výroků na téma pracovní tábor v Letech má většina lidí ve Varnsdorfu jasno, kde je pravda. Nevadí jim, že výroky ministra financí na vlastní uši neslyšeli, podstatně je, že řeč byla o jejich problémech.
Podle starosty města Stanislava Horáčka mluví Babiš na rozdíl od ostatních politiků o konkrétních místních záležitostech. "Já to sice neslyšel, ale pan Babiš se omlouval za něco, co ani neřekl. Je to mediálně nafouknutá věc, a místo abychom řešili problémy, tak budeme řešit slovíčkaření, co se řeklo a co se neřeklo. Uvádí to i odborník z Ústavu pro studium totalitních režimů, že tábor v Letech byl pro lidi, co se štítili práce," řekl Aktuálně.cz starosta města Stanislav Horáček.
Babiš minulý týden během své návštěvy města řekl, že dříve lidé, kteří nechtěli pracovat, skončili v pracovním táboře jako byl ten v Letech. "Byl to pracovní tábor. Kdo nepracoval, šup a byl tam," řekl Babiš poté, co si mu místní lidé stěžovali na soužití s Romy.
Za to sklidil šéf ANO kritiku, jeho vyjádření se dokonce dostalo až do sněmovny, když například šéf TOP 09 Miroslav Kalousek požadoval, aby Babiš odstoupil.
Va Varnsdorfu ale šel Babiš místním svými větami na ruku. "Nějaké jeho vyjádření lidi nezajímá. Když tady byli na návštěvě jiní ministři, tak si před lidmi otírali ruce, když na něco sáhli. Nechtěli ani vylézt z auta, když to viděli. Babiš se šel podívat přímo do romských bytů," uvedl místostarosta Varnsdorfu Josef Hambálek.
Reportéři kontaktovali ženu, ke které Babiš v době inkriminovaného výroku mluvil a která stále vedle něj. I ona má jasno v tom, že se ničeho nedopustil.
"Řekla jsem mu, že se tady nedá žít, že se v noci nedá spát a že se pořád musí volat policie. Co přesně řekl, už si nepamatuji, ale vím, že je to vytržené z kontextu," řekla Miroslava Pizurová.
Na dotaz, která věta je vytržená z kontextu, už ale odpovědět nedokázala. "To nevím, ale on to takhle nemyslel. Řekl to, když vylezl rozčilený z toho paneláku a na to konto konstatoval tuhle větu, která neměla nic společného s tím, co se kolem toho potom dělo. My jsme to odsoudili celá rodina," dodala Pizurová.
Za větu o táboře, kde zemřelo přes tři sta lidí, který byl podle Babiše pro lidi štítící se práce, se staví i místostarosta. "Pustili se do něj starousedlíci, že Romové dělají nepořádek a nepracují. A hodně slušně řečeno, řekli mu, že dříve tito lidé vždy pracovali. A pan Babiš pouze citoval výrok svého známého o pracovním táboru. Pasáž ‘šup a byl tam‘ ale stoprocentně nepadla," řekl místostarosta.
Máme jiné starosti
Jediní, kdou jsou k výroku ministra Babiše zcela lhostejní, se zdají být právě místní Romové.
"Mně je jedno, co o nás říkal. Vždyť je to podobné na každém rohu," řekla Marie Hučková. "Mně to jedno není, říkal, že jsme tady jak v koncentráku," doplnila ji Marie Stankovičová, když je reportér oslovil během jejich společného posezení před domem s dalšími ženami.
To sice místní vyhláška zakazuje, ale obyvatelům Kovářské ulice to zjevně moc starosti nedělá. Stačí vejít do domu, kam se šel před pár dny podívat i Andrej Babiš, aby bylo jasné, že místní Romové mají jiné starosti.
Jejich dům je čítankovou ukázkou, jak výdělečné může být pro některé podnikatele takzvané sociální bydlení. "Máme jedna plus jedna, platíme za to čtrnáct tisíc, ale víc se mě neptejte, žijeme z dávek. Když jsem pustil do bytu Babiše, tak mi majitel za trest zavřel vodu," říká nájemce jednoho z "bytů" Roman Rigo a ukazuje na visací zámek na hlavním uzávěru vody.
Nohy má rozežrané od štěnic stejně jako jeho družka a nejmladší členka domácnosti, která leží v kočárku. Krvavé stopy po rozmačkaném hmyzu jsou všude, vidět jsou hlavně na kdysi bílých zdech kuchyně nebo jediné místnosti.
"Co říkal Babiš? To nás vážně nemůže zajímat," dodal Rigo.